Jak wyczyścić kaloryfer?

Jak wyczyścić kaloryfer?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kaloryfer, jak wiele innych urządzeń, wymaga konkretnej pielęgnacji. Zależnie od rodzaju kaloryfera możemy do jego czyszczenia użyć wilgotnej ściereczki lub odkurzacza. Przedstawiamy proste i skuteczne metody na wyczyszczenie kaloryfera. 

Czyszczenie kaloryfera – jak się przygotować? 

Podczas sprzątania niestety często zapominamy o czyszczeniu kaloryfera. Nawet podczas generalnych lub świątecznych porządków jest on pomijany, co powoduje gromadzenie się brudu w jego szczelinach. Aby przygotować się do czyszczenia grzejnika, należy zaopatrzyć się w niezbędne do wykonania tej czynności narzędzia. Odkurzacz niepozorny, a jednocześnie nieoceniony i bardzo skuteczny podczas czyszczenia kaloryferów. Najlepiej, aby miał on wąską końcówkę. Niezbędna będzie również miękka ściereczka wykonana z mikrofibry, która usunie brud i detergent, najlepiej bezzapachowy.

Jeśli widzimy, że kaloryfer ma wiele zabrudzeń widocznych na zewnątrz, przydatny będzie płyn do mycia naczyń. Wiele sklepów stacjonarnych i internetowych ma w swojej ofercie specjalną szczotkę do czyszczenia kaloryferów. Taka szczotka pozwala za pomocą dosłownie kilku ruchów wyczyścić dokładnie powierzchnię grzejnika. Efektywność i komfort w jednym. Jeśli jednak mamy delikatne dłonie i uczulenie na kurz, warto zaopatrzyć się w długie gumowe rękawice. 

Grzejnik powinniśmy czyścić delikatnie, ponieważ nawet najmniejsza rysa może powodować szybkie rdzewienie, a nawet poważne uszkodzenie kaloryfera. Należy unikać szczotek z twardym włosiem i silnych detergentów, aby uniknąć zniszczenia powłoki zabezpieczającej urządzenie. 

Trzeba również pamiętać, że metody czyszczenia grzejników zależą od ich rodzaju. Prostszy w wyczyszczeniu jest grzejnik żeliwny żeberkowy starego typu, który wiódł prym w latach 80. i 90. Dodatkowo model ten nie wymaga specjalnego demontażu oraz ma łatwy dostęp do wszelkich zakamarków, co jest komfortowe podczas sprzątania. W przypadku grzejnika płytowego to zadanie jest już dużo trudniejsze, ponieważ trzeba poświęcić czas na jego demontaż, a następnie na jego złożenie. 

Domowe sposoby na czysty grzejnik 

Grzejnik powinniśmy czyścić regularnie minimum dwa razy w roku, najlepiej przed sezonem grzewczym, czyli jesienią i zaraz po nim, czyli późną wiosną. Pozwoli to odpowiednio zadbać o grzejnik oraz uniknąć przykrego zapachu. 

Odkurzacz, jak zostało wspomniane, jest nieoceniony podczas czyszczenia grzejnika. Jednak nie zawsze go mamy. W takim wypadku można skorzystać z drewnianego drążka, którym może być kij od szczotki i przyklejona do niego wilgotna ściereczka. Grzejnik należy myć od góry do dołu jest to rekomendowany sposób czyszczenia tylnej części urządzenia. Nie powinno się używać środków na bazie alkoholu. Jeśli nie mamy akurat płynu do naczyń lub odpowiedniego preparatu, możemy użyć do tego celu wody z dodatkiem mydła.  

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do wyczyszczenia kaloryfera wewnątrz, można użyć suszarki do włosów. Jej dyszę należy przyłożyć do górnej części grzejnika i uruchomić na najwyższych obrotach. Warto przed wykonaniem tej czynności podłożyć pod grzejnik ręcznik, na który będzie mógł opadać pył. W ten sposób unikniemy rozproszenia pyłu w pomieszczeniu. 

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Imprezowe przekąski, które zachwycą twoich gości: Przegląd popularnych smakołyków
Imprezowe przekąski, które zachwycą twoich gości: Przegląd popularnych smakołyków
Imprezowe przekąski, które zachwycą twoich gości: Odkryj popularne smakołyki, które podbiją ich podniebienia i dodadzą uroku twojej imprezie!
Sezon na grillowanie – jak się do niego przygotować?
Sezon na grillowanie – jak się do niego przygotować?
Grillowanie to jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu przez wielu Polaków. Traktujemy je jako pretekst do zjedzenia czegoś dobrego, ale też możliwość towarzyskiego spotkania z bliskimi.
Warzywa i owoce, które łagodzą stres – lista produktów
Warzywa i owoce, które łagodzą stres – lista produktów
[vc_row][vc_column][vc_column_text]Spocone dłonie, kołatanie serca, duszności, rozdrażnienie – to wszystko objawy stresu, z którymi radzić musisz sobie na co dzień. Czy […]
Ostatnie wpisy