Przepis na tradycyjne ogórki konserwowe

PRZETWORY
Przepis na tradycyjne ogórki konserwowe
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ogórki to jedne z najbardziej wdzięcznych warzyw, gdy chodzi o przetwory. Kiszone czy małosolne, a może marynowane z papryką? W każdym domu znajdzie się przepis, z którego latem i wczesną jesienią wręcz hurtowo wytwarzane są słoiki z ogórkami. Zawsze jednak wracamy do klasyków – a takim klasykiem bez wątpienia są tradycyjne ogórki konserwowe.

Jakie ogórki wybrać?

Gdy sezon na ogórki w pełni, nie musisz mieć własnego ogródka czy działki, by w niskiej cenie móc zapełnić całą piwnicę słoikami. Szukając dobrych ogórków na korniszone, kieruj się przede wszystkim ich wielkością. Nie powinny być zbyt duże – 7 cm to naprawdę maksimum. Niektórzy nie wyobrażają sobie, by ogórki konserwowe były aż tak duże, preferując takie o długości 3 centymetrów. Tak naprawdę, jeżeli masz warzywa ze swojego ogródka, korniszony możesz zrobić z tych pozostałych ogórków, które nie nadają się do kiszenia czy wekowych sałatek. Mogą być naprawdę małe, a i tak sprawdzą się doskonale.

Czego potrzebujesz?

Oprócz ogórków musisz zaopatrzyć się w kilka podstawowych składników:

  • ocet,
  • cukier,
  • sól,
  • ziele angielskie,
  • ziarna gorczycy,
  • liście laurowe,
  • koper.

Bez tych produktów nie zrobisz ogórków konserwowych. Inne dodatki to tak naprawdę kwestia Twoich upodobań. Sporo osób dodaje do korniszonów jeszcze inne warzywa (takie jak marchew czy papryka) lub wzbogaca je czosnkiem lub chrzanem.

Przepis – krok po kroku

Odpowiednie proporcje to klucz do sukcesu. 3 kg ogórków to idealny wyznacznik – potrzebujesz do nich 3 l wody i 2 szklanek octu. Z takiej ilości powinno wyjść ci około 5-6 litrowych słoików. Zależy, jak dokładnie upchniesz ogórki i jakich są one rozmiarów.

Krok pierwszy: przygotowanie

Na początku musisz przygotować słoiki. Koper potnij na mniejsze kawałki, tak aby znalazł się w każdym słoiku. Do litrowego słoika wsyp łyżeczkę gorczycy (to znaczy, że jeżeli masz półlitrowy słoik, wsyp pół łyżeczki itd.). Teraz wbrew pozorom pora na najtrudniejszą część – ułożenie ogórków. Najpierw oczywiście dobrze je oczyść! Rady? Słoiki zwężają się ku górze, dlatego najlepiej układać je szerszą stroną do dołu, w pozycji pionowej. Kolejną warstwę ułóż odwrotnie. Zwróć uwagę na to, czy ogórki mają w słoiku luz – jeśli tak, zniweluj wolną przestrzeń mniejszym. Na samej górze możesz umieścić te ogórki, które mają nietypowy kształt, są lekko wygięte czy zaokrąglone. Dzięki temu zmieścisz w słoiku jak najwięcej warzyw. Pamiętaj, że jeśli dodajesz na przykład marchewkę czy czosnek, to również pora na to, by znalazły się one w słoiku.

Krok drugi: zalewa

Przepis na octową zalewę jest niezwykle prosty. Do garnka wlewasz wodę z 10 łyżkami cukru i 3 łyżkami soli, 2 łyżkami ziela angielskiego i 12 liśćmi laurowymi. Doprowadź ją do wrzenia i dopiero wtedy dodaj ocet. Zalewę ponownie zagotuj.

Krok trzeci: wekowanie

Zwróć uwagę na to, czy ogórki są dokładnie zakryte przygotowaną przez Ciebie zalewą. Pamiętaj, że jest to niezwykle ważne, bo wystające ogórki nie tylko nie przenikają octem, ale się psują. Dokładnie zakręć słoiki; sprawdź, czy zalewa nie zmoczyła rantów. Następnie ułóż je do góry dnem i pozostaw na 24 godziny. 

Krok czwarty: przechowywanie

Podobnie jak inne weki, korniszony najlepiej trzymać w piwnicy. Jeśli takiej nie posiadasz, równie dobrze sprawdzi się szafka ustawiona w chłodnym miejscu. Ogórki konserwowe będą dobre po 2-3 miesiącach, gdy najlepiej przejdą octem. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak czyścić kabinę prysznicową?
Jak czyścić kabinę prysznicową?
Czysta kabina prysznicowa zapewnia komfort użytkowania. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na utrzymanie prysznica w czystości.
Wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego neonu dla twojego biznesu
Wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego neonu dla twojego biznesu
Dowiedz się, jak wybrać odpowiedni neon do Twojego biznesu i dowiedz się, dlaczego odpowiedni wybór może przyciągnąć więcej klientów do Twojej firmy.
Muchy, komary, ślimaki – jak pozbyć się ich z ogrodu?
Muchy, komary, ślimaki – jak pozbyć się ich z ogrodu?
Muchy, komary oraz ślimaki to niezbyt lubiani goście w Twoim ogrodzie. Jak jednak się ich skutecznie pozbyć? Podpowiadamy, jakie preparaty wybrać oraz jakie domowe sposoby możesz zastosować.
Ostatnie wpisy