Drzwi wejściowe do domu rodzinnego

Drzwi wejściowe do domu rodzinnego
Potrzebujesz ok. 12 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Drzwi wejściowe oddzielają świat zewnętrzny od Twojej prywatnej przestrzeni, dlatego warto zwrócić uwagę na ich właściwy dobór. Zanim zaczniesz zajmować się praktycznymi decyzjami, zastanów się nad ich ogólną charakterystyką.

Drzwi są integralną częścią domu, dlatego ich wygląd powinien korespondować z całościowym wyglądem wizualnym budynku. Artystyczne  wykończenie skrzydła drzwiowego można łączyć lub powtarzać na innych elementach elewacji, np. na podziale okien czy fasadzie. Styl drzwi powinien odpowiadać stylistyce architektonicznej domu i czasowi jego powstania. Jeśli wybierasz drzwi do starszego domu, wybierz replikę oryginału lub wręcz przeciwnie, drzwi nowoczesne. Nie idź na kompromis między tymi dwoma rozwiązaniami stosując np. plastikowe drzwi profilowane.

W nowoczesnej architekturze proste drzwi o minimalnej konstrukcji są preferowane nad ozdobnym i złożonym wystrojem. Współczesna architektura stawia na czyste materiały (np. drewno czy aluminium). Możesz dodać drzwiom oryginalności w inny sposób niż za pomocą dzikich geometrycznych kształtów. Np. podkreśl znaczenie drzwi za pomocą niestandardowej wysokości lub ładnego okucia.

Fot. Landon Martin/unsplash.com

Od drzwi oczekujemy dobrych właściwości mechanicznych i długiej żywotności, dlatego zawsze wybieraj producenta z gwarancją wysokiej jakości. Powinien umieć poinformować o wszystkich użytych materiałach, charakterystyce drzwi i szczegółach projektu technicznego oraz zapewnić profesjonalny montaż i ewentualny serwis.

Drzwi często składają się z kilku warstw, z których każda pełni inną funkcję. Konstrukcja drzwi musi wytrzymać różne temperatury i wilgotność. Po jednej stronie drzwi wnętrze jest ogrzewane do 23°C, a po drugiej stronie panuje środowisko zewnętrzne, w którym temperatura może spaść nawet poniżej zera. Powierzchnia powinna być odporna na promieniowanie UV i odporna na zarysowania, np. przez Twojego zwierzaka. Jak każda część domu, drzwi powinny być łatwe do czyszczenia. Na przykład gładkie drzwi będą łatwiejsze w utrzymaniu niż profilowane.

Zaleca się umieszczenie drzwi wejściowych od strony zawietrznej (przestrzeń, gdzie wiatr nie wieje bezpośrednio, chroniona przed złą pogodą) lub przynajmniej umieszczenie nad nimi zadaszenia. Dzięki takiemu umiejscowieniu nie tylko ochronisz drzwi przed deszczem i śniegiem, ale samemu docenisz je na przykład gdy będziesz szukać kluczy przed wejściem do domu.

Zmianą w stosunku do starszych domów jest lokalizacja drzwi wejściowych. Wcześniej nie było wysokiej jakości hydroizolacji, dlatego poziom podłogi starszych domów znajdował się znacznie powyżej poziomu ogrodu. Dziś architekci projektują wysokość kondygnacji tylko nieznacznie powyżej otaczającego terenu, ponieważ dzisiejsze materiały budowlane już na to pozwalają. Ponadto nowe budynki projektuje się tak, aby były pozbawione barier. Dla dostępu bez barier konieczne jest spełnienie warunku, że próg będzie miał maksymalnie 2 cm wysokości.

Bruk lub chodnik przed drzwiami wejściowymi powinien znajdować się na tym samym poziomie co podłoga wnętrza. Nawierzchnia zewnętrzna powinna być nachylona od drzwi ze względu na wodę deszczową. Wskazane jest zastosowanie wysokiej jakości progu, który nie tylko zapewnia ochronę przed wodą, ale również posiada właściwości termoizolacyjne. Jeśli istnieje ryzyko dopłynięcia wody do drzwi, można zastosować niski kanał odpływowy.

Drzwi wejściowe często dostarczają nam również światła w przedsionku. Wielkość przeszklonej powierzchni powinna odpowiadać ilości potrzebnego światła. Przeszklenie można rozwiązać bezpośrednio przez drzwi lub przez oddzielne przeszklenie bocznej lub górnej części otworu drzwiowego. Przeszklenie boczne może pasować do okien balkonowych stosowanych w innych częściach elewacji. Górne świetliki są idealne dla wszystkich miłośników światła dziennego, ponieważ umożliwiają dotarcie światła najdalej do wnętrza. Jednocześnie nie naruszają prywatności. Zastosowanie świetlika (doświetlenie górne przez poziome okno pod sufitem) można powtórzyć w innych częściach budynku.

Podstawowe właściwości drzwi

Szerokość drzwi wejściowych to najczęściej 900 mm, a wysokość 2000 lub 2100 mm. Lepiej jednak będą wyglądać drzwi o wymiarach 900 x 2300 mm, a nawet 1000 x 2500 mm, gdzie stosunek wysokości do szerokości jest lepiej zrównoważony. Przy projektowaniu domu idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie nadproża drzwiowego na tej samej wysokości co nadproża okienne. W przypadku nowego budownictwa warto zatem wybrać tę wysokość otworów (przechowywanie nadproży) co najmniej 2300 mm nad podłogą. Drzwi zwykle otwierają się do wnętrza, gdzie nie są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne.

W przypadku domów rodzinnych w przeszłości najpierw wchodziło się z zewnątrz do chłodniejszego pomieszczenia, które tworzyło filtr temperatury. Dziś przedsionek i hol domu są już ogrzewane, dlatego drzwiom stawiane są podobne wymagania jak na oknach – muszą uszczelniać i opierać się przenikaniu zimna do pomieszczenia. Współczynnik przenikania ciepła U określa, ile ciepła ucieka przez drzwi. Wybierz drzwi zgodnie z ogólną kategorią energetyczną budynku. Monitoruj współczynnik przewodzenia ciepła nie tylko drzwi, ale także przeszkleń i ościeżnic. Nie bez znaczenia jest również spasowanie drzwi i związane z tym detale konstrukcyjne. W przypadku nowych budynków dokumentacja powykonawcza powinna zawierać wymagania dotyczące montażu okien i drzwi – np. szczegóły rozwiązania progu i izolacji ościeżnicy. Próg drzwi na zewnątrz powinien być przerwany mostkiem termicznym. Oznacza to, że izolacja termiczna umieszczona jest na progu.

Na rynku można dziś znaleźć drzwi o wartości Ud=0,5 W/(m2K) – jest to bardzo wyrafinowane rozwiązanie, które jest opłacalne tylko dla domów pasywnych. Produkty te uzupełniane są najczęściej wysokiej jakości wielostopniowym uszczelnieniem na styku skrzydła drzwi z ościeżnicą lub progiem.

Uszczelka powinna chronić przed deszczem, wiatrem, zimnem, kurzem i hałasem. Ale jednocześnie powinna umożliwiać przepuszczalność powietrza przez otwór. Jest to ważne ze względów higienicznych, ponieważ umożliwia dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia.

Wybór drzwi wejściowych do domu

Materiał drzwi wybiera architekt na podstawie ogólnej koncepcji domu. Wygląd domu i stylistyka drzwi powinny być ujednolicone, materiał i kolor często pasują do wyglądu okien. Przy wyborze projektant określa również ogólną koncepcję zabezpieczenia domu przed włamaniem. Muszą wziąć pod uwagę ryzyko włamania (czy dom jest odizolowany, wejście jest ukryte, czy i jaki jest zainstalowany system bezpieczeństwa, itp.). Zasadą jest, że złodziej znajdzie najłatwiejszy sposób, a często nie są to drzwi wejściowe.

Ze względu na wysoką cenę zakupu nie można również pominąć ekonomicznego aspektu wyboru drzwi. Nie zapomnij doliczyć kosztów okuć, zamka, progu, montażu itp. do ceny drzwi.

Szklane elementy w drzwiach

W drzwiach wejściowych zawsze należy stosować co najmniej podwójne szyby i współczynnik przenikania ciepła U< 1,3 W/(m2K). Zależy to również od mocowania przeszklenia. Można temu zaradzić za pomocą ciepłej ramki, która minimalizuje zaparowanie szkła. Do wypełnień szklanych można wybrać szkło bezpieczne.

Szkło może być przezroczyste, matowe lub wzorzyste. Ponieważ przez drzwi wejściowe często możliwe jest spojrzenie do środka domu, większość ludzi wybiera szkło nieprzezroczyste. Z drugiej strony jednak przez przezroczyste szkło można rozpoznać, kto stoi za drzwiami. Rozwiązaniem może być więc szkło lustrzane.

Drzwi plastikowe

Drzwi plastikowe zaczęto produkować jako uzupełnienie okien plastikowych. Jakość plastiku i drzwi nie była w tamtych czasach dobra. Jednak większość producentów używa dziś znacznie trwalszych materiałów. Ponadto okna i drzwi plastikowe mają z reguły niższą cenę zakupu.

Najtańsze wypełnienia wykonane są z tworzyw ABS i PMMA. Takie drzwi charakteryzują się dużą rozszerzalnością cieplną i najczęściej produkowane są w kolorze złamanej bieli, który pochłania najmniej światła słonecznego. Nie nadają się do stosowania w miejscach o bezpośrednim nasłonecznieniu i miejscach, w których temperatura często spada poniżej zera.

Innym materiałem użytym do wykończenia drzwi jest HPL – laminat wysokociśnieniowy. Materiał ten jest odporny na naprężenia mechaniczne i oferuje wiele wariantów kolorystycznych oraz imitacji drewna. Przeszklenie można również uzupełnić eleganckimi ramkami aluminiowymi.

Jeszcze trwalsze i ładniejsze są drzwi z wkładkami GFK. Jest to włókno szklane przyklejone do konstrukcji. Czasem producenci oferują wystające wypełnienie aluminiowe jako innowacyjne rozwiązanie. Te drzwi najlepiej nadają się do nowych budynków i renowacji z wysokiej jakości plastikowymi oknami. Bardzo estetyczne i jednocześnie ekonomiczne rozwiązanie można osiągnąć, jeśli szczegóły są dobrze rozdzielone.

Fot. Douglas Sheppard/unsplash.com

Drzwi drewniane

Drewniane drzwi wejściowe dzielimy na drzwi warstwowe i ramowe. Konstrukcja warstwowa składa się z rdzenia poliuretanowego o minimalnej grubości 30 mm. Rdzeń pokryty jest płytą klejoną warstwowo. Powierzchnię blachy aluminiowej można zastosować na zewnątrz, co zapewni dłuższą żywotność.

Ramy wypełnione są przeszkleniem lub częścią litą wypełnioną izolacją termiczną – np. płyta PUR. W ostatnich latach do okien i drzwi stosuje się ramę z europrofilu, która jest najczęściej trójwarstwowym pryzmatem klejonym z drewna świerkowego. Powszechnie stosowanym drewnem na okna i drzwi są również drewno dębowe, sosnowe i egzotyczne.

Drewno powinno być zabezpieczone wysokiej jakości glazurą, ale mimo to nie można uniknąć sporadycznej konserwacji. Bejca przede wszystkim chroni drewno przed atakiem pleśni i grzybów.

Odpowiednio szerokie drewno zapewnia stosunkowo dobre właściwości termoizolacyjne. Kolejną zaletą drzwi drewnianych jest z pewnością ich wygląd oraz możliwość łączenia ich z oknami drewnianymi. Słabością drewna jest bezpieczeństwo drzwi, gdy zawiasy mogą się złamać. Dlatego dziś na drzwiach montuje się wszechstronne okucia i inne zabezpieczenia.

Fot. Andy Vult/unsplash.com

Drzwi aluminiowe

Dziś drzwi aluminiowe uważane są za najwyższej jakości i charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną i bezpieczeństwem. Ale za trwałe i trwałe drzwi zapłacisz więcej niż za drzwi drewniane lub plastikowe. Wytrzymałość profili aluminiowych umożliwia zastosowanie większych rozmiarów drzwi. Nadają się do domów z oknami aluminiowymi lub drewniano-aluminiowymi.

Skrzydło drzwi aluminiowych ponownie składa się z ramy wykonanej z profili i wypełnienia. Wypełnienie jest zwykle szklane lub może być pełne i wypełnione izolacją termiczną. Wypełnienie pewne jest zazwyczaj droższe niż szklane.

Systemy elektroniczne

Nowoczesne systemy sterowania i komunikacji zaczynają być sukcesywnie wdrażane w całym naszym gospodarstwie domowym. Czy też nie możesz się doczekać czasu, kiedy nie będziesz musiał szukać kluczy? Już dziś możesz zainstalować w swoich drzwiach kod, kartę inteligentną, chip lub czytnik linii papilarnych. Jest to urządzenie, które montuje się bezpośrednio w drzwiach, a ich dostawcy oferują ich połączenie poprzez automatyczne sterowanie całym budynkiem (inteligentne okablowanie). Blokowanie drzwi jest zwykle ustawiane automatycznie przez centralę.

Ochrona przed włamaniem

Konstrukcja skrzydła drzwiowego powinna być odporna na przebicie. Drzwi antywłamaniowe mają co najmniej trzy kołki, które wchodzą w ramę. Dodatkowo mogą być wyposażone w system zapobiegający wypadaniu zawiasów, dodatkowy zamek itp. Drzwi powinny posiadać zamek bezpieczeństwa co najmniej 3 klasy bezpieczeństwa oraz szybę bezpieczną.

Klamki

Drzwi wejściowe do Twojego domu powinny mieć klamkę od wewnątrz i klamkę kulową lub pionową na zewnątrz przeznaczoną do użytku na zewnątrz. Klamka powinna pasować kolorem i kształtem do projektu drzwi. Charakterystyczny metalowy uchwyt, który można umieścić na całej wysokości drzwi, pasuje do nowoczesnej architektury. Dzięki klamkom drzwi muszą być przede wszystkim wygodne do otwierania za ich pomocą. Pamiętaj, że drzwi są często ciężkie, ale nawet pomimo tego powinny być łatwe w otwarciu przez dzieci i osoby mniej sprawne fizycznie.

Drzwi wejściowe należy zawiesić na wysokiej jakości i dobrze dopasowanych zawiasach. W droższych modelach znajdziesz ukryte zawiasy.

Dodatki do drzwi

Drzwi wejściowe można uzupełnić o kołatkę, otwór na listy, a nawet drzwiczki dla psów. Każdy taki otwór powinien być zaplanowany już podczas produkcji drzwi, ponieważ wewnętrzna rama drzwi może utrudnić późniejszy montaż. Dolna część drzwi może być zabezpieczona przed zabrudzeniem dzięki blasze okopowej.

Przy drzwiach lub bezpośrednio na drzwiach umieszcza się tabliczkę z nazwiskiem, dzwonkiem, numerem domu itp. Powinny być umieszczone w widoczny sposób na odpowiedniej wysokości. Ich styl i kolorystyka oraz wykonanie materiału powinny współgrać z innymi elementami. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie te elementy, bo nawet dodatki znacząco wpłyną na ostateczny wygląd wejścia.

Montaż

Profesjonalny montaż powinien zapewnić, że drzwi są zamontowane we właściwej pozycji. Skrzydło powinno dokładnie wpasować się w ościeżnicę i sięgać do progu, ponieważ tylko w ten sposób można zapewnić szczelność.

Najtańsze drzwi produkujemy tylko w podstawowych wymiarach – np. 1970/800 mm lub 2100/900 mm. Inne wymiary można zamówić po zmierzeniu otworu budynku, podobnie jak przy zamawianiu okien.

Ostatnia wskazówka: Zwróć uwagę na to, że próg z przerwaniem mostka termicznego należy zamontować przed wykonaniem posadzki.

Zdjęcie główne: Peter Boccia/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gotuj jak szef kuchni! Nowoczesne akcesoria, które Ci się przydadzą
Gotuj jak szef kuchni! Nowoczesne akcesoria, które Ci się przydadzą
Zastanawiasz się, jakie akcesoria kuchenne sprawią, że będziesz gotować jak mistrzyni, bez spędzania wielu godzin w kuchni? Są sprzęty, które naprawdę mogą ułatwić życie. Może któryś z nich to opcja dla Ciebie?
Jak prawidłowo zamontować matę balkonową dla optymalnej prywatności i ochrony?
Jak prawidłowo zamontować matę balkonową dla optymalnej prywatności i ochrony?
Naucz się, jak skutecznie zamontować matę na balkonie dla zapewnienia sobie większej prywatności i bezpieczeństwa. Dowiedz się, które materiały są najlepsze i jakich narzędzi używać, aby osiągnąć optymalny efekt.
Dlaczego warto postawić na wózek 2w1?
Dlaczego warto postawić na wózek 2w1?
Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Podpowiadamy.
Ostatnie wpisy