Kącik do czytania – 4 inspiracje

ZAINTERESOWANIA
Kącik do czytania – 4 inspiracje
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wciągająca książka, ciepły, miękki koc, ulubiona herbata i cisza panująca dookoła – właśnie tak wiele osób wyobraża sobie idealny wieczór, szczególnie w okresie jesienno–zimowym. W spokojnym oddawaniu się lekturom pomaga kącik do czytania. Podpowiadamy, jak można go urządzić.

Z pewnością niejeden miłośnik czytania marzy o własnej bibliotece, w której stałyby wysokie regały wypełnione książkami. W dużych domach warto rozważyć takie rozwiązanie i zaaranżować odrębne pomieszczenie, w którym spokojnie oddamy się lekturze. Jednak właściciele małych mieszkań również mogą stworzyć kącik do czytania. W wyjątkowej przestrzeni będziemy mogli skupić się na swojej ulubionej książce i na chwilę zapomnieć o otaczającym świecie. Wskazujemy, na co zwrócić uwagę podczas urządzania niewielkiego, ale funkcjonalnego miejsca do czytania.

Autor: Sophkins/pexels.com

W łóżku

Wiele osób najchętniej czyta tuż przed spaniem. Nic dziwnego – lektura pomaga się zrelaksować i wyciszyć przed snem. Jeśli to właśnie w łóżku zazwyczaj czytamy, zadbajmy o wygodny materac i kilka poduszek, o które będziemy mogli się oprzeć. Dobrym pomysłem jest także montaż miękkiego zagłówka, zapewniającego wygodę i ergonomiczną pozycję ciała. Konieczne będzie jeszcze oświetlenie. Najlepiej zdecydować się na małą punktową lampkę ledową, której światło nie obudzi osoby śpiącej obok nas. W ustawionej przy łóżku szafce nocnej schowamy zapasy książek. Nad łóżkiem możemy powiesić plakat z motywem książkowym lub typograficznym, który podkreśli urok kącika do czytania.

W fotelu lub na kanapie

Kanapa lub fotel to prawdopodobnie najbardziej oczywiste miejsca, w których miłośnicy czytania dają się porwać fascynującej lekturze. Kanapy, fotele czy też szezlongi najczęściej ustawiamy w salonie, który jest doskonałą przestrzenią do zaaranżowania kącika do czytania. Ulubiony mebel wypoczynkowy możemy postawić w okolicy okna, dzięki czemu będziemy mogli czytać przy dziennym świetle. Wieczorami przyda się stojąca lampa. Nie zapomnijmy o stoliku, na który odłożymy kubek z ciepłym napojem. Dobrym pomysłem jest również ustawienie w pobliżu podnóżka, który zapewni nam wygodną pozycję i pozwoli wyciągnąć nogi. Za kanapą bądź fotelem może stać regał z książkami.

Przy kominku

Czytanie przy kominku, w którym trzaska rozgrzewający ogień, brzmi jak marzenie dla wielu moli książkowych. Jeśli nasze mieszkanie zdobi kominek (zarówno ten tradycyjny, jak i ekologiczny), to kącik czytelniczy urządźmy właśnie w jego okolicy. Niezbędny będzie fotel i oświetlenie, sprawdzą się lampy stojące i małe lampki ustawione na stoliku. Kominek możemy ozdobić zdjęciami w drewnianych ramkach i pamiątkami, które podkreślą przytulny charakter czytelniczego kącika. Do pełni szczęścia brakuje tylko ciepłego koca.

Poddasze, weranda, a może antresola?

Wiele mieszkań skrywa w sobie niekonwencjonalne miejsca, które często trudno zaaranżować. W wysokich pomieszczeniach warto zbudować antresolę i na niej urządzić domową biblioteczkę z przytulnym kącikiem do czytania. W niektórych mieszkaniach znajdziemy również zabudowane werandy, które są doskonałym miejscem do stworzenia gabinetu połączonego z biblioteką. Możemy wykorzystać każdą nieoczywistą przestrzeń, aby zaaranżować cichą przystań, w której skupimy się na lekturze. Jesteś szczęśliwym posiadaczem poddasza? Świetnie! To kolejne miejsce, które idealnie nadaje się na zaprojektowanie kącika do czytania.

Zdjęcie główne: Monstera/pexes.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tworzenie kreatywnych i smacznych przekąsek dla gości – inspiracje i pomysły
Tworzenie kreatywnych i smacznych przekąsek dla gości – inspiracje i pomysły
Odkryj ambitne i kuszące przepisy na przekąski, które zadowolą każdego gościa. Sprawdź nasze oryginalne i smaczne propozycje.
SEO – niezbędne wsparcie przy prowadzeniu firmy
SEO – niezbędne wsparcie przy prowadzeniu firmy
Pozycjonowanie stron to skuteczny sposób, by zwiększyć zyski firmy. Codziennie miliony internautów szukają w Google różnych usług – warto zadbać […]
Do czego można wykorzystać przetwory?
Do czego można wykorzystać przetwory?
Chcesz zatrzymać sezonowe smaki na dłużej? Zobacz, do czego możesz wykorzystywać zrobione latem i jesienią przetwory.
Ostatnie wpisy