Jak parzyć i serwować kawę?

Jak parzyć i serwować kawę?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dobra filiżanka kawy o poranku może poprawić nastrój na cały dzień. Ale kiedy kawiarnie są zamknięte, poleganie na bariście, który serwuje codzienną filiżankę, może być niemożliwe. Jeśli tak jest, być może chcesz samodzielnie uwarzyć niezwykły napój. W zależności od ilości wypijanej kawy dziennie może być to również sposób, by zaoszczędzić trochę gotówki. 

To łatwiejsze niż myślisz – proste rzeczy, takie jak prawidłowe przechowywanie ziaren i używanie najlepszych filtrów, zapobiegną niepożądanej goryczce lub posmakom z filiżanki do kawy. Niezależnie od tego, czy Twój poranny napój składa się z ziaren pochodzących z plantacji i wyszukanego procesu parzenia, czy też lubisz mieszankę z supermarketu z ekspresu przelewowego, którą przelejesz w kubki do kawy, przestrzegaj tych podstawowych zasad, aby uzyskać pyszną, satysfakcjonującą filiżankę kawy.

Istnieją trzy popularne metody parzenia kawy w domu. Od dawna faworytem był klasyczny ekspres przelewowy, ale sposoby takie jak użycie praski też zaczyna zyskiwać wielu zwolenników. 

Zanim zaczniesz, powinieneś wiedzieć, że ważenie zmielonej kawy daje lepsze wyniki niż używanie miarki, łyżki miarowej lub miarki do kawy. Cyfrowa waga kuchenna jest bardzo przydatna. Z reguły zaleca się około 15 gramów (1 łyżka stołowa) kawy mielonej na 240 ml filiżankę kawy. Na 4 filiżanki kawy to około 60 gramów (4 łyżki stołowe) kawy mielonej. Dodatkowo kawę pije się jeszcze lepiej w odpowiedniej zastawie, dlatego jeśli Twój budżet jest wystarczający, postaw na zastawę z materiałów takich jak porcelana.

Kup świeże ziarna

Bez wątpienia kawa jest najlepsza, gdy jest używana w ciągu kilku dni od wypalenia. Kupowanie w lokalnej palarni (ale możesz sam palić kawę) to najpewniejszy sposób na uzyskanie absolutnie najświeższych ziaren. Uważaj przy kupowaniu kawy luzem z pojemników w supermarkecie. Tlen i jasne światło to najgorsze czynniki niszczące smak prażonych ziaren, więc jeśli sklep nie jest sumienny w kwestii sprzedaży świeżej kawy, tuby do przechowywania pokrywają się olejkami kawowymi, które jełczeją. Kawa ziarnista zapakowana przez dbające o jakość palarnie i sprzedawana w wytrzymałych, zamkniętych próżniowo torebkach jest często lepszym rozwiązaniem.

Zawsze przechowuj otwarte ziarna kawy w hermetycznym pojemniku. Szklane słoiki do konserw lub ceramiczne naczynia do przechowywania z gumowymi uszczelkami to dobry wybór. Nigdy nie przechowywać w lodówce (palona fasola jest porowata i łatwo wchłania wilgoć i zapachy żywności). Specjaliści od smaku zdecydowanie odradzają mrożenie kawy, zwłaszcza ciemnych palenisk. Optymalnie kupuj świeżą fasolę na okres od pięciu do siedmiu dni i przechowuj ją w temperaturze pokojowej.

Używaj dobrej wody

Nic nie może zrujnować dzbanka kawy bardziej niż woda z kranu z chlorem lub innymi “aromatami”. Poważni miłośnicy kawy używają butelkowanej wody źródlanej lub filtrów z węglem aktywnym swoich kranach. Woda zmiękczona lub destylowana daje okropną kawę – minerały są niezbędne.

Unikaj tanich filtrów

Eksperci twierdzą, że niedrogie papierowe filtry do kawy dają gorszy produkt. Poszukaj filtrów papierowych „bielonych tlenem” lub „wolnych od dioksyn”. Alternatywnie możesz zainwestować w długotrwały filtr. Uważa się, że zapewniają one maksymalny smak, ale mogą przepuszczać osad, jeśli kawa jest zbyt drobno zmielona.

Nie oszczędzaj na kawie

Standardowa miarka do parzenia kawy o odpowiedniej mocy to 2 płaskie łyżki stołowe na 180 ml filiżankę lub około 2 3/4 łyżki stołowe na 240 ml filiżankę. Sztuczki, takie jak używanie mniejszej ilości kawy i cieplejszej wody, aby zapełnić więcej filiżanek, zwykle powodują gorzkie napary.

Uważaj na temperatury

Zbyt gorąca woda wydobywa z kawy związki, które są raczej gorzkie niż przyjemne. Prawidłowa temperatura wody do zaparzania to 90-95 stopni, czyli około 45 sekund po całkowitym zagotowaniu. Nie oczekuj, że po zaparzeniu kawa zachowa swoje najlepsze smaki przez długi czas. Podgrzewanie, gotowanie lub dłuższe trzymanie na podgrzewanej platformie sprawi, że nawet najlepsza kawa stanie się gorzka i niesmaczna.

Utrzymuj swój sprzęt w czystości

Czyść pojemniki do przechowywania i młynki co kilka tygodni, aby usunąć tłuste osady. Przynajmniej raz w miesiącu przepuszczaj przez ekspres do kawy silny roztwór octu lub środka do czyszczenia sprzętu kawowego, aby rozpuścić wszelkie osady mineralne. Dokładnie wypłucz przed ponownym użyciem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak ręcznie wykonać zaproszenia i kartki okolicznościowe?
Jak ręcznie wykonać zaproszenia i kartki okolicznościowe?
Personalizacja zaproszeń i kartek okolicznościowych jest coraz bardziej modna. Ich własnoręczne wykonanie pozwoli pokazać gościom czy osobom obdarowywanym zaangażowanie. Jeżeli […]
Wynajem stołów – praktyczne rozwiązanie na imprezy i eventy. Zalety i możliwości
Wynajem stołów – praktyczne rozwiązanie na imprezy i eventy. Zalety i możliwości
Wynajem stołów to coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie na imprezy i eventy. Praktyczne, wygodne i ekonomiczne - pozwala ono na zapewnienie gościom odpowiedniego miejsca do spożywania posiłków czy napojów. W poniższym artykule przedstawiamy zalety wynajmu stołów oraz możliwości, jakie daje to rozwiązanie.
Kredyt dla młodych małżeństw – czy pary mają lepiej?
Kredyt dla młodych małżeństw – czy pary mają lepiej?
Uzyskanie kredytu często bywa dość problematyczne. Nie każdy dysponuje bowiem dobrą zdolnością kredytową. Sytuacja wygląda jednak znacznie bardziej optymistycznie w przypadku małżeństw.
Ostatnie wpisy