Dom w stylu eko już nikogo nie dziwi. Przestrzeń prezentuje się bardzo estetycznie, a naturalne materiały sprzyjają odpoczynkowi, pracy i spędzaniu czasu w czterech ścianach. Kuchnia w stylu eko to miejsce pełne ekologicznych rozwiązań, ale nie tylko. Zobacz, jakie materiały i dodatki wybrać.
Kuchnia w stylu eko to pomieszczenie, które zazwyczaj prezentuje się dość minimalistycznie. Jednak w tej prostocie i małych detalach tkwi jej piękno. Przestrzeń może być urządzona w stylu nowoczesnym albo bardziej rustykalnym i romantycznym. Jedno jest pewne – kuchnia w stylu eko to pomieszczenie przyjazne środowisku. Znajdują się więc w niej naturalne produkty i materiały. Panuje ład, porządek, a domownicy dbają o tzw. less waste. Oznacza to, że przedmioty mogą być wykorzystywane ponownie dzięki recyklingowi, a zanim coś wyrzucimy, dwa razy przemyślimy czy nie będzie nam to potrzebne.
Kuchnia w stylu eko to:
Jeśli decydujesz się na kuchnię w stylu eko, pomyśl także o rozwiązaniach, które wpływają pozytywnie na środowisko. Przykładem jest tu bateria, która ma ogranicznik przepływu wody. Nie zapomnij też o środkach czystości, które nie pochodzą z supermarketu, a w składzie nie mają chemii – postaw na naturalny ocet, cytrynę i sodę oczyszczoną.
Przejdźmy teraz do materiałów, które królują w kuchni w stylu eko. Trzeba tu wspomnieć o drewnie, najlepiej surowym, w naturalnej barwie. Materiał ten świetnie prezentuje się z wieloma odcieniami – od bieli, przez brąz po granat czy butelkową zieleń. Ponadczasowym rozwiązaniem jest właśnie biała ściana, która staje się bazą do dalszego urządzania wnętrza. Drewno może występować nie tylko w formie blatu, ale także dekoracji oraz na podłodze, np. w formie płytek imitujących ten materiał.
Drugim materiałem jest kamień. Ten pięknie prezentuje się jako blat kuchenny, ale nie tylko. W kuchni w stylu eko dominuje także szkło, najczęściej w formie dodatków. Jeśli decydujesz się na fronty – tutaj także postaw na lekko błyszczący materiał, który odbija światło.
Pierwsze skrzypce gra tutaj zieleń, która może występować w formie roślin albo ziół.
Warto postawić też na naturalne dodatki, które służą jako elementy do przechowywania, np. jutowe worki i plecione koszyki. To zdecydowanie lepsza opcja niż plastikowe opakowania. Zamiast tworzyw sztucznych, decyduj się na szkło – jest bardziej odporne oraz możesz je wykorzystać ponownie.
Nie zapominaj też o akcesoriach kuchennych, które wykonane są z naturalnych materiałów, np. drewniana deska, bambusowa lampa albo wiklinowe doniczki.
Estetycznie, jasno i zielono – tak jak lubię!