Jak czyścić buty sportowe?

Jak czyścić buty sportowe?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dobre buty sportowe to podstawowy atrybut każdego fana aktywności fizycznej. Jak przywrócić czystość i schludny wygląd intensywnie użytkowanemu obuwiu treningowemu? Oto najlepsze, sprawdzone sposoby!

Czy obuwie treningowe można prać w pralce?

Wiele osób zastanawia się, czy przywrócenie butom sportowym czystości z pomocą pralki automatycznej to dobry pomysł? Czy obuwie się nie zniszczy podczas wirowania i kontaktu z proszkiem lub płynem do prania? To zależy. 

Buty sportowe uszyte z delikatnego, przewiewnego materiału o strukturze siateczki mogą nie znieść dobrze tego zabiegu. Pranie w pralce nie jest wskazane również wtedy, gdy buty noszą ślady zniszczenia – lekko odklejona podeszwa, mała dziurka, czy przetarcia dyskwalifikują obuwie z poddania go procesowi prania automatycznego (uszkodzenia mogą się pogłębić). Większość producentów nie rekomenduje wkładania do bębna pralki obuwia sportowego wykonanego ze skóry naturalnej lub eko skóry. Również i w tych przypadkach rozsądniejszym i bezpieczniejszym wyjściem będzie pranie ręczne. 

Do pralki możemy wrzucić buty sportowe z materiałów syntetycznych tylko wówczas, gdy producent dopuszcza ten sposób odświeżania obuwia, zamieszczając tego typu informację na metce wewnętrznej (warto umieścić ulubioną parę w specjalnym, poliestrowym worku do prania). Bardzo ważna wskazówka – nie wolno przesadzać z ilością detergentu!

W jakiej temperaturze można prać buty do biegania, ćwiczeń fitness, jazdy na rowerze lub gry w squasha? Należy wybierać delikatny program, najlepiej z temperaturą 30° Celsjusza lub przeznaczony specjalnie do obuwia sportowego (wiele nowoczesnych pralek posiada  tego rodzaju udogodnienie). O czym jeszcze warto pamiętać? O niskich obrotach (najlepiej 400-600) i rezygnacji z wirowania. Po zakończeniu prania należy włożyć do butów stare gazety lub ręczniki papierowe – przyspieszymy w ten sposób proces schnięcia i zapobiegniemy odkształcaniu obuwia.

Pamiętajmy, że jeśli wypierzemy w pralce obuwie sportowe, mimo iż producent odradza taką praktykę – w razie uszkodzeń stracimy prawo do skorzystania z gwarancji.

Wskazówki dotyczące ręcznego czyszczenia butów sportowych 

Jak wyczyścić obuwie treningowe ręcznie? Przywrócenie nieskazitelnej czystości jest prostsze, niż się wydaje, wystarczy stosować się do kilku zasad. 

Jeśli na powierzchni butów jest kurz, warto delikatnie je wytrzepać. Natomiast do usuwania zaschniętych zabłoceń świetnie sprawdzi się miękka szczoteczka do zębów. Wystarczy „przeczesać” nią na sucho partie obuwia oblepione błotem. Następny krok to mycie na mokro cholewki bawełnianą ściereczką – jeśli brud nie schodzi, możemy ją namydlić lub użyć kilku kropel płynu do mycia naczyń. Po umyciu należy pozostawić obuwie do wyschnięcia – najlepiej w przewiewnym miejscu (podobnie, jak po praniu w pralce wkładając do wnętrza papierowe ręczniki lub gazety). Buty nie powinny schnąć w pobliżu grzejnika ani w pełnym słońcu, gdyż sprzyja to deformacjom.

Aby usunąć nieprzyjemny zapach potu i zabrudzenia ze środka butów, należy wyjąć z nich wkładki i namoczyć w ciepłej wodzie, a następnie nanieść odrobinę mydła lub płynu do mycia naczyń i ostrożnie pocierać, aż odzyskają czystość. W razie wyjątkowo silnie zabrudzonych lub uszkodzonych wkładek lepszym rozwiązaniem może być po prostu ich wymiana na nowe.

Jak wyczyścić białe buty treningowe? 

W przypadku białych butów sportowych warto użyć sody oczyszczonej – łącząc ją z wodą aż do uzyskania konsystencji pasty, szybko przywrócimy obuwiu śnieżnobiały kolor. Soda świetnie neutralizuje też przykre zapachy, możemy błyskawicznie odświeżyć wkładki do obuwia, posypując je odrobiną produktu.

Mamy nadzieję, że nasze praktyczne, domowe porady czyszczenia butów sportowych pozwolą wam przywrócić im idealny stan i cieszyć się z ich używania podczas treningu przez wiele sezonów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak udekorować okno w kuchni?
Jak udekorować okno w kuchni?
Dekoracje w kuchni, są piękne, ale niepraktyczne i zajmują potrzebną powierzchnię blatów. Na szczęście jest miejsce, w którym różne ozdoby nie przeszkadzają w pracy, a zdobią kuchenną przestrzeń. Zobacz, jak udekorować okno w kuchni.
Jak wyczyścić złoty łańcuszek?
Jak wyczyścić złoty łańcuszek?
Nie wiesz, jak przywrócić złotemu łańcuszkowi pierwotny blask? Poznaj najlepsze sposoby czyszczenia biżuterii ze złota, które pozwolą Ci szybko i skutecznie odświeżyć drogocenne ozdoby!
Przepisy na mięso na słodko
Przepisy na mięso na słodko
Mięso możemy przygotować na wiele różnych sposobów… pieczone, ostre, w sosie, z grilla, a także na słodko. Choć mogłoby się wydawać, że słodkie smaki nie pasują do mięsa, to nic bardziej mylnego! Podpowiadamy, jak przygotować pyszne mięso na słodko.
Ostatnie wpisy