Kurtka puchowa jest lekka i świetnie chroni przed mrozem. Wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo wyprać kurtkę z puchu naturalnego lub syntetycznego, aby nie straciła swoich właściwości i kształtu. Podpowiadamy.
Kurtka wypełniona puchem wymaga specjalnego traktowania. Jak prać tego rodzaju okrycie wierzchnie, aby służyło nam przez lata? Zanim przystąpimy do odświeżenia kurtki w pralce automatycznej, powinniśmy zapoznać się z informacjami od producenta umieszczonymi na wewnętrznej metce (znajdziemy tam m.in. wskazania, co do maksymalnej temperatury prania, wirowania) i zawsze się do nich stosować. W przeciwnym razie, jeśli uszkodzimy kurtkę, nie mamy co liczyć na pozytywne rozpatrzenie reklamacji.
Następny krok to dokładne przyjrzenie się puchówce i zszycie rozprutych szwów, dziur, przetarć – w przeciwnym razie wypełnienie „wyjdzie” z odzieży w trakcie prania i kurtka straci swoją formę. Warto również sprawdzić kieszenie, wyciągnąć ich zawartość, zapiąć zamek, napy i rzepy. Pamiętajmy, że kurtka puchowa powinna być prana pojedynczo (obszerny model jest w stanie wchłonąć nawet do 10 l wody!) i luźno ułożona w bębnie. Warto przed włożeniem puchówki wykonać jedno „puste” pranie, aby usunąć z wnętrza pralki wszelkie nieczystości i resztki detergentów.
Wiele osób, które będą prać kurtkę puchową po raz pierwszy, zastanawia się, w jakiej temperaturze należy to robić. Nie wyższej, niż 30-40 stopni Celsjusza (najlepiej dostosować się w tej kwestii do zaleceń producenta kurtki), ustawiając program do prania delikatnych tkanin (np. wełny, jedwabiu). Jeśli mamy kurtkę z puchem kaczym lub gęsim (naturalnym), warto użyć specjalnego płynu do prania pierza, który zapobiegnie sklejaniu się delikatnego puchu i twardszych piór (oczywiście ten sam płyn doskonale sprawdzi się także do odświeżenia kurtki z puchem syntetycznym). Pod żadnym pozorem nie wlewajmy do komory pralki płynu zmiękczającego, gdyż powoduje on utratę elastyczności pierza.
Czy kurtkę puchową można odwirować? Tak, ale przy nie więcej, niż 400-600 obrotach. Po zakończeniu procesu wirowania i wyciągnięciu kurtki nie należy jej wyżymać, gdyż mokre pierze ma tendencje do sklejania się. Wystarczy odczekać, aż woda odcieknie i rozłożyć puchówkę poziomo na suszarce do ubrań (z dala od grzejnika) w przewiewnym pomieszczeniu. Co jakiś czas powinniśmy obracać kurtkę na drugą stronę i ostrożnie rozklepywać dłońmi puch. Warto mieć świadomość, że proces suszenia naturalnego może trwać nawet 2-3 dni. Natomiast jeśli dysponujemy suszarką elektryczną, kurtka będzie sucha w około 30 minut (wybierając temperaturę do 40 stopni Celsjusza).
Nieumiejętna pielęgnacja kurtki puchowej sprawia, że pierze zbija się w grudki, a puchówka traci swoje pierwotne właściwości termiczne i nie wygląda zbyt estetycznie po założeniu. Jakie błędy zwykle popełniają osoby, które nie mają żadnego doświadczenia w czyszczeniu tego typu odzieży? Oto najczęstsze potknięcia:
Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom pranie puchówki przebiegnie bezproblemowo. Jeśli obawiacie się samodzielnego prania kurtki puchowej w domu, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej pralni chemicznej.