Pranie kurtki puchowej – wszystko, co musisz wiedzieć

Pranie kurtki puchowej – wszystko, co musisz wiedzieć
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kurtka puchowa jest lekka i świetnie chroni przed mrozem. Wiele osób zastanawia się, jak prawidłowo wyprać kurtkę z puchu naturalnego lub syntetycznego, aby nie straciła swoich właściwości i kształtu. Podpowiadamy. 

Jak prać kurtkę puchową? Pranie puchówki krok po kroku

Kurtka wypełniona puchem wymaga specjalnego traktowania. Jak prać tego rodzaju okrycie wierzchnie, aby służyło nam przez lata? Zanim przystąpimy do odświeżenia kurtki w pralce automatycznej, powinniśmy zapoznać się z informacjami od producenta umieszczonymi na wewnętrznej metce (znajdziemy tam m.in. wskazania, co do maksymalnej temperatury prania, wirowania) i zawsze się do nich stosować. W przeciwnym razie, jeśli uszkodzimy kurtkę, nie mamy co liczyć na pozytywne rozpatrzenie reklamacji. 

Następny krok to dokładne przyjrzenie się puchówce i zszycie rozprutych szwów, dziur, przetarć – w przeciwnym razie wypełnienie „wyjdzie” z odzieży w trakcie prania i kurtka straci swoją formę. Warto również sprawdzić kieszenie, wyciągnąć ich zawartość, zapiąć zamek, napy i rzepy. Pamiętajmy, że kurtka puchowa powinna być prana pojedynczo (obszerny model jest w stanie wchłonąć nawet do 10 l wody!) i luźno ułożona w bębnie. Warto przed włożeniem puchówki wykonać jedno „puste” pranie, aby usunąć z wnętrza pralki wszelkie nieczystości i resztki detergentów.

Wiele osób, które będą prać kurtkę puchową po raz pierwszy, zastanawia się, w jakiej temperaturze należy to robić. Nie wyższej, niż 30-40 stopni Celsjusza (najlepiej dostosować się w tej kwestii do zaleceń producenta kurtki), ustawiając program do prania delikatnych tkanin (np. wełny, jedwabiu). Jeśli mamy kurtkę z puchem kaczym lub gęsim (naturalnym), warto użyć specjalnego płynu do prania pierza, który zapobiegnie sklejaniu się delikatnego puchu i twardszych piór (oczywiście ten sam płyn doskonale sprawdzi się także do odświeżenia kurtki z puchem syntetycznym). Pod żadnym pozorem nie wlewajmy do komory pralki płynu zmiękczającego, gdyż powoduje on utratę elastyczności pierza.

Czy kurtkę puchową można odwirować? Tak, ale przy nie więcej, niż 400-600 obrotach. Po zakończeniu procesu wirowania i wyciągnięciu kurtki nie należy jej wyżymać, gdyż mokre pierze ma tendencje do sklejania się. Wystarczy odczekać, aż woda odcieknie i rozłożyć puchówkę poziomo na suszarce do ubrań (z dala od grzejnika) w przewiewnym pomieszczeniu. Co jakiś czas powinniśmy obracać kurtkę na drugą stronę i ostrożnie rozklepywać dłońmi puch. Warto mieć świadomość, że proces suszenia naturalnego może trwać nawet 2-3 dni. Natomiast jeśli dysponujemy suszarką elektryczną, kurtka będzie sucha w około 30 minut (wybierając temperaturę do 40 stopni Celsjusza).

Najczęściej popełniane błędy przy praniu kurtki puchowej

Nieumiejętna pielęgnacja kurtki puchowej sprawia, że pierze zbija się w grudki, a puchówka traci swoje pierwotne właściwości termiczne i nie wygląda zbyt estetycznie po założeniu. Jakie błędy zwykle popełniają osoby, które nie mają żadnego doświadczenia w czyszczeniu tego typu odzieży? Oto najczęstsze potknięcia:

  • zbyt wysoka temperatura prania – nastawiając program z temperaturą powyżej 40 stopni Celsjusza możemy doprowadzić do zdeformowania kurtki;
  • zbyt częste pranie – puchówki powinno prać się rzadko,  maksymalnie 2 razy do roku (przed i po sezonie), w przeciwnym razie szybko się zniszczy;
  • rzadkie wietrzenie kurtki – regularne wietrzenie to dobry sposób na szybkie odświeżenie odzieży (nie będziemy musieli tak często jej prać);
  • używanie silnych detergentów – zwykły proszek, czy płyn do prania sprawi, że puch się zbije i straci swoje właściwości cieplne;
  • suszenie puchówki na pełnym słońcu lub kaloryferze.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom pranie puchówki przebiegnie bezproblemowo. Jeśli obawiacie się samodzielnego prania kurtki puchowej w domu, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej pralni chemicznej. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak przechowywać otwarte przetwory?
Jak przechowywać otwarte przetwory?
W jaki sposób przechowywać otwarte przetwory, aby jak najdłużej zachowały swoją świeżość? Jak długo można je przechowywać? O tym przeczytasz w poniższym artykule.
Jak zorganizować w domu imprezę urodzinową dla męża?
Jak zorganizować w domu imprezę urodzinową dla męża?
Chcesz z pomysłem zorganizować urodziny męża w domu? Tutaj znajdziesz kilka ciekawych propozycji.
Jak dbać o sierść psa?
Jak dbać o sierść psa?
Zapoznaj się z naszym przewodnikiem i dowiedz się, jak odpowiednio pielęgnować sierść twojego pupila. Naucz się, jak zadbaj o zdrowie i wygląd futra twojego psa oraz zapewnić mu komfort.
Ostatnie wpisy