Artykuł sponsorowany
Wiosenne warzywa i owoce goszczą już w sklepach i na talerzach. Lato dostarcza jeszcze bogatszą ofertę sezonowych produktów, którymi można cieszyć się tylko przez kilka miesięcy w roku. Namiastkę tych wyjątkowych smaków można jednak zamknąć w słoikach, aby móc cieszyć się nimi dłużej. Przekonaj się, dlaczego warto robić przetwory i do czego je wykorzystywać!
Truskawki, maliny, jeżyny, borówki, wiśnie i czereśnie najlepsze są właśnie latem. Te wyjątkowe owoce osiągają pełnię smaku, kiedy dojrzewają w pełnym, lipcowym słońcu, najlepiej w Polsce, gdzie czas od ich zerwania do trafienia na sklepowe półki jest najkrótszy. Ze świeżych owoców leśnych możesz przygotować przetwory owocowe, które później przez cały rok wykorzystywać będziesz do deserów. Soki z owoców, słodkie syropy lub przeciery są wspaniałym wzbogaceniem na przykład lodów albo musów. Wiśnie z kompotu, soku czy nalewki to idealny dodatek do ciast, na przykład drożdżówki lub tortu z kremem. Przekładane masą placki można urozmaicić także dżemem porzeczkowym, malinowym lub truskawkowym, by przełamać mdły, słodki smak kremów.
Zrobienie własnego dżemu wcale nie jest takie trudne, choć trzeba poświęcić na to trochę czasu. Świeże owoce wystarczy w garnku zasypać cukrem i gotować, aż rozpadną się na kawałki, puszczą sok i utworzą gęstą, zawiesistą masę. By dżem nie przypalał się podczas gotowania możesz dodać trochę wody, która wyparuje w trakcie podgrzewania.
Pieczarki są dostępne w sklepach przez cały rok, jednak ich smak nie może równać się ze świeżymi borowikami, maślakami czy rydzami. Smak i aromat grzybów leśnych jest niepowtarzalny, ale niestety zbierać je można tylko w bardzo wąskim oknie czasowym od końca sierpnia do listopada. Suszone grzyby w sklepach są drogie, a ich cenne walory zapachowe i smakowe często zabijane są podczas masowej produkcji.
Jeśli zbierasz grzyby jesienią lub masz zaufanego grzybiarza, który dzieli się z Tobą swoimi zbiorami, warto przygotować z nich przetwory grzybowe na cały rok. Marynowane grzybki to fantastyczny dodatek do mięs oraz sałatek, z kolei podgrzybek suszony wspaniale wzbogaci smak kiszonej kapusty, bigosu lub farszu na pierogi. Przecier ze smażonych grzybów to z kolei praktycznie gotowy koncentrat zupy krem, który wystarczy rozrobić z bulionem. To rozwiązanie idealne dla miłośników jesiennych smaków.
O zastosowaniu tego przetworu nie trzeba nikomu opowiadać. Ogórki małosolne i kiszone są dodatkiem do obiadu, kanapki, sałatki, a nawet wykwintnego tatara. Są także doskonałą przekąską same w sobie przez to, że zawierają bardzo cenne i zdrowe bakterie probiotyczne oraz witamin. Ich przygotowanie jest bardzo proste i tanie, ponieważ w sezonie wszystkie produkty potrzebne do kiszenia ogórków kosztują najmniej.
Potrzebujesz ogórki, sól, dużo kopru, chrzan, czosnek i liść wiśni, porzeczki, dębu lub chrzanu. Ogórki musisz dokładnie umyć i ciasno ułożyć w słoikach razem z wybranymi dodatkami. Najbardziej o smaku i aromacie ogórków decydują koper i czosnek, pozostałe składniki dodają jedynie delikatnego posmaku. Po skomponowaniu zawartości słoików wystarczy zalać je gorącym roztworem wody i soli – jedna duża łyżka soli na każdy litr wody. Po około trzech tygodniach w ciemnym miejscu ogórki kiszone są gotowe!
Zdj. główne: Eugenia Romanova/unsplash.com