Jak zrobić własną passatę pomidorową?

Jak zrobić własną passatę pomidorową?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Passata to składnik wielu dań, które na co dzień przyrządzasz w swojej kuchni. Spróbuj wykonać ją sama, a już nigdy więcej nie kupisz gotowej w sklepie! Poznaj nasz przepis na przepyszną passatę pomidorową! To proste i naprawdę smaczne! Efekt Cię zachwyci!

Passata pomidorowa to po prostu przecier z pomidorów, który jest bazą wielu popularnych dań. To jeden z głównych składników przepisów kuchni śródziemnomorskiej. Nie musisz kupować gotowej passaty w sklepie. Spróbuj stworzyć ją sama! Pyszny i aromatyczny sos z pomidorów sprawi, że każde Twoje danie będzie smakowało wyjątkowo!

Do przygotowania pysznej passaty pomidorowej potrzeba Ci tylko soli i kilku kilogramów pomidorów. Wszystko zależy od tego, ile passaty chcesz przygotować, nasz przepis przewiduje wykorzystanie 5 kg świeżych warzyw.

Przygotowanie:

  1. Umyj dokładnie pomidory. 
  2. Sparz je wrzątkiem.
  3. Obierz ze skórki.
  4. Usuń szypułkę i pokrój je w kostkę.
  5. Przełóż do garnka, wlej wodę i gotuj, mieszając co jakiś czas.
  6. Wystudź i zetrzyj na sitku z drobnymi oczkami, możesz też je zblendować.
  7. Dopraw solą lub innymi przyprawami, które lubisz. Świetnie sprawdzi się czosnek, oregano lub zioła prowansalskie.
  8. Przygotuj słoiki lub szklane butelki.
  9. Wyparz je.
  10. Przelej passatę.
  11. Zakręć dokładnie.
  12. Postaw do góry dnem.
  13. Przykryj ściereczką i zostaw, by wystygły.

Passata – garść przydatnych informacji o pomidorach

Passata jest bardzo odżywcza. Ma wiele witamin i składników, które bardzo dobrze wpływają na cały organizm. Pomidory, z których powstaje przecier, obniżają ciśnienie krwi, zapobiegają miażdżycy, wspierają układ nerwowy. Co bardzo ciekawe, mogą przeciwdziałać nowotworom. Doskonale wspierają kondycję skóry, bo działają przeciwzmarszczkowo i nawilżająco. To doskonałe źródło witaminy A, C, K i witamin z grupy B. Są też bogate w kwas foliowy, mangan, magnez, fosfor i potas, czyli pierwiastki ważne dla naszego zdrowia i odporności. Passata, ketchup, koncentrat, sos są wyjątkowo zdrowe, ponieważ posiadają wiele likopenu, czyli przeciwutleniacza, który zapobiega zawałom serca, osteoporozie, opóźnia starzenie się skóry.

Passata na diecie

Passata jest niskokaloryczna, więc z powodzeniem mogą spożywać ją osoby, które są na diecie. Szklanka passaty ma ok. 60 kcal. W 100 g to zaledwie 24 kcal. Passaty nie spożywa się jednak z reguły samodzielnie, a z makaronem lub mięsem, więc należy uważnie przeanalizować, czy pozostałe składniki naszego posiłku nie „nadrobią” kalorycznością.

Pomysły na dania z passatą

Posiłków z passatą można przygotować naprawdę bardzo wiele. Na bazie passaty możesz przygotować sos do makaronu, ryżu, kaszy lub nawet zupę. Najlepiej jednak dodać do niej przyprawy lub składniki, które sprawią, że będzie bardziej intensywna i danie stanie się ciekawsze.

Passatę możesz łączyć z mięsem. Kucharze uwielbiają tworzyć z niej gulasze lub leczo! Doskonałym pomysłem są też gołąbki, których sosem będzie właśnie passata. Domowa pizza również nie może obyć się bez pomidorowego przecieru. W tortillach i zapiekankach również możesz ją wykorzystać jako podstawę pod pozostałe składniki. Spróbuj też przyrządzić spaghetti, korzystając z wcześniej przygotowanej passaty.

To naprawdę świetny składnik, dzięki któremu stworzysz wiele wspaniałych dań i zachwycisz całą rodzinę!

Zdj. główne: Dennis Klein/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zegar ścienny jako wyjątkowy dodatek do twojego wnętrza: Inspiracje i pomysły
Zegar ścienny jako wyjątkowy dodatek do twojego wnętrza: Inspiracje i pomysły
W tym artykule zaprezentujemy inspiracje i pomysły na wykorzystanie zegara ściennego jako wyjątkowego dodatku do twojego wnętrza.
Spożywanie nabiału – czy warto?
Spożywanie nabiału – czy warto?
Jednym z najważniejszych filarów jest nabiał. Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.
Czym grozi nieleczone nadciśnienie tętnicze
Czym grozi nieleczone nadciśnienie tętnicze
Czym jest nadciśnienie tętnicze? Jak przebiega leczenie? Czym grozi nieleczone nadciśnienie?
Ostatnie wpisy