Czym grozi nieleczone nadciśnienie tętnicze

RODZINA
Czym grozi nieleczone nadciśnienie tętnicze
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wśród najczęstszych chorób cywilizacyjnych, nadciśnienie tętnicze zajmuje jedno z czołowych miejsc. Obecnie choruje na nią ok. 45% mieszkańców Europy. Ignorowanie nawracających objawów, może doprowadzić do niewydolności wielu układów. Czym jest nadciśnienie tętnicze? Jak przebiega leczenie? Czym grozi nieleczone nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze – co warto wiedzieć?

Nadciśnienie tętnicze zalicza się do cywilizacyjnych chorób układu krążenia. Charakteryzuje się on wynikami równymi lub wyższymi niż 140/90 mm Hg. Holter ciśnieniowy 24h pozwoli nam zauważyć, czy wysokie wyniki są tendencją stałą czy chwilową, wynikającą z czynników zewnętrznych. Nadciśnienie tętnicze może nie dawać objawów przez wiele lat, podstępnie niszcząc nerki, mózg oraz inne narządy w naszym organizmie. Wśród najczęstszych objawów wysokiego nadciśnienia tętniczego wymienia się:

  • zawroty i bóle głowy, 
  • ból w klatce piersiowej, 
  • zaburzenia widzenia, 
  • kołatania serca, 
  • potliwość, 
  • chrapanie, 
  • bezdech senny.  

Ponadto, na nadciśnienie tętnicze mogą chorować osoby z nadwagą, prowadzące niezdrowy tryb życia (siedząca praca, stres, zła dieta). Ogromną rolę odgrywają również czynniki genetyczne. Osoby, które w rodzinie mają przypadki zachorowań, są bardziej na nią narażeni. Niewielki odsetek ludzi cierpi na nadciśnienie tętnicze ze względu na przyjmowane leki. 

Diagnostyka i leczenie – holter do domu

Pojawienie się niepokojących objawów, powinno stać się dla nas pretekstem do umówienia wizyty lekarskiej. Obecnie aby móc postawić odpowiednią diagnozę, lekarz zleca badanie holterem.  Urządzenie to dokonuje pomiarów ciśnienia w dzień co 15 min, a w ciągu nocy co 30 min. Badanie trwa całą dobę i jest wykonywane podczas normalnej aktywności pacjenta. Bardzo często pojawiają się pytania: holter ciśnieniowy – jak założyć? Zakładanie holtera jest bardzo proste i nie wymaga specjalnych umiejętności. Bez większych problemów można go założyć samodzielnie. Warto jednak pamiętać, że powinien on bezpośrednio dotykać skóry i być umiejscowiony według instrukcji. Jeśli nadciśnienie tętnicze zostanie potwierdzone wdraża się odpowiednie leczenie. Początkowo zaleca się zmianę diety, aktywność fizyczną i unikanie używek. Jeśli po upływie trzech miesięcy, ciśnienie nie obniży się poniżej 140/90 mm Hg, wdraża się leczenie farmakologiczne, 

Zagrożenia nieleczonego nadciśnienia tętniczego

Tak jak już zostało wspomniane wyżej, nieleczone nadciśnienie może nas doprowadzić do zaburzeń pracy wielu układów narządów, m.in. nerek czy serca. Dlatego też powinniśmy nie tylko regularnie poddawać się badaniom, ale także umawiać się na wizyty do lekarza. Dzięki niemu mamy możliwość skorzystania z urządzeń diagnostycznych, np. holter ciśnieniowy, które pozwolą nam jak najszybciej wdrożyć leczenie. Do czego prowadzi ignorowanie wysokiego ciśnienia?

Zawał mięśnia sercowego

Jest to stan opisywany jako całkowite lub częściowe zamknięcie przepływu krwi przez tętnicę wieńcową. Spowodowane jest to pęknięciem blaszki miażdżycowej, której skutkiem jest powstanie zakrzepu. W konsekwencji mamy do czynienia z niedokrwieniem mięśnia serca, a w najgorszym wypadku do martwicy, która jest stanem zagrożenia życia.  

Udar mózgu 

Nadciśnienie jest przyczyną aż trzech rodzajów udarów mózgu: niedokrwiennego, krwotocznego i podpajęczynówkowego. Każdy z nich stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Ponad to udary często prowadzą do częściowej lub całkowitej niepełnosprawności. Powrót do samodzielności może nam zająć nawet kilka lat. 

Niewydolność nerek

Nieleczone nadciśnienie tętnicze prowadzi również do pogorszenia stanu oraz pracy nerek. Wysokie ciśnienie uszkadza je, a w najgorszym wypadku prowadzi do ich niewydolności. Prowadzi to do: zatrzymywania w organizmie toksycznych produktów przemiany materii, zaburzeń elektrolitowych czy retencji płynów. Bardzo często zdarza się, że jedyną pomocą w takiej sytuacji są dla nas dializy lub przeszczep.

Fot.: Yaroslav Shuraev/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Koreczki na imprezę w nowoczesnej odsłonie
Koreczki na imprezę w nowoczesnej odsłonie
Chcesz przygotować koreczki na imprezę, ale nie masz pomysłu na składniki? Zobacz nasze nowoczesne odsłony!
Poradnik dla kupujących – jak wybrać idealne mieszkanie deweloperskie?
Poradnik dla kupujących – jak wybrać idealne mieszkanie deweloperskie?
Czy szukasz idealnego mieszkania deweloperskiego? Odkryj nasze praktyczne porady na każdym etapie procesu zakupu, od lokalizacji do punktów prawnych.
Jak wybrać idealny tort weselny?
Jak wybrać idealny tort weselny?
Co warto wiedzieć, przed wyborem tego pysznego wypieku?
Ostatnie wpisy