Tablica manipulacyjna to szczególnie doceniana przez rodziców i specjalistów zabawka edukacyjna. Uwielbiają ją także same dzieci! Skomponowana z ciekawych przedmiotów codziennego użytku zachęca maluchy do odkrywania różnych funkcji poszczególnych elementów. Zobacz, jak samodzielnie wykonać taką tablicę.
Zwykłe przedmioty, jakie możemy znaleźć w naszych domach, często okazują się bardziej atrakcyjne dla dziecka niż wymyślne, sklepowe zabawki. Jednym z takich przedmiotów jest tablica manipulacyjna. Możesz z powodzeniem wykonać ją samodzielnie, wykorzystując dostępne w domu przedmioty. Gwarantowana dobra zabawa i nauka od najmłodszych lat!
Czym jest tablica manipulacyjna i dlaczego warto ją zrobić?
Tablica manipulacyjna, zwana także sensoryczną, to zabawka edukacyjna, która wspiera rozwój małego dziecka. Inspirowana jest zasadą, że człowiek uczy się poprzez interakcję z otoczeniem. Dlatego tablica manipulacyjna to zbiór najróżniejszych przedmiotów codziennego użytku, podanych dziecku w bezpiecznej formie. Dzięki temu ma możliwość odkrywać działanie przedmiotów, których na co dzień używają dorośli.
Taka tablica składa się z kawałka deski oraz różnych przedmiotów, takich jak np. włączniki światła, suwaki, guziki, pokrętła, zatrzaski, zamki – czyli wszystko, co można poruszyć, przekręcić czy nacisnąć. Elementy o różnorodnej strukturze i formie, którymi można manipulować, są szczególnie interesujące dla dziecka i zachęcają do zabawy. Z kolei zabawa w ten sposób rozwija motorykę małą i pomaga wyrobić zręczność u malucha.
Jak samodzielnie zrobić tablicę manipulacyjną?
- Do wykonania tablicy sensorycznej potrzebować będziesz solidnej podstawy, czyli kawałka drewnianej deski lub grubszej dykty. Musi to być materiał, do którego można przymocować różnorodne elementy tak, aby były stabilne.
- Punkt drugi to elementy, które przymocujesz do deski. Tutaj mamy ogromną różnorodność. Może to być dosłownie wszystko, czym dziecko będzie mogło manipulować i oczywiście czym nie zrobi sobie krzywdy. Z pewnością sprawdzą się tutaj przedmioty takie jak:
- zamki,
- suwaki,
- magnesy,
- włączniki,
- pokrętła,
- obrotowe gałki,
- klamry,
- sznurki,
- zatrzaski,
- małe fragmenty cienkiej dykty,
- dzwoneczki,
- guziki,
- łańcuszki.
- Ostatni zbiór potrzebnych elementów to narzędzia, materiały i środki, którymi przytwierdzisz przedmioty do tablicy. Przydadzą Ci się:
- młotek,
- gwoździe,
- klej na gorąco,
- śrubki,
- miniwiertarka lub śrubokręt,
- zawiasy.
Wykonanie: Teraz czas połączyć wszystkie elementy w jeden. W tym momencie ograniczyć Cię może jedynie Twoja inwencja twórcza i oczywiście względy bezpieczeństwa dziecka.
- Za pomocą gorącego kleju przymocuj do tablicy włączniki światła, magnesy i pokrętła. Suwak czy klamry na pasku możesz przybić gwoźdźmi.
- Z niedużych kawałków cienkiej dykty możesz wykonać otwierane drzwiczki i przymocować je na zawiasach do tablicy.
- Przytwierdź do deski dzwoneczki, kolorowe sznurki, guziki i zatrzaski.
Jeżeli masz własny pomysł na skonstruowanie deski, podążaj za swoją inwencją. Przyjrzyj się i innym przedmiotom, znajdującym się w domu, które mogłyby zainteresować Twoje dziecko. Jeśli chodzi o kreatywną twórczość, tablica manipulacyjna nie ma granic.
Zdj. główne: Markus Spiske/unsplash.com