W czym i jak przechowywać sypkie produkty?

W czym i jak przechowywać sypkie produkty?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Aby suche produkty takie jak mąka, kasze lub przyprawy zachowały swoją świeżość na długo, należy zadbać o ich odpowiednie przechowywanie. Jakie więc pojemniki i opakowania wybrać, aby ułatwić organizację miejsca w kuchennych szafkach oraz by produkty sypkie zachowały swoje właściwości, smak i zapach?

Przechowywanie produktów takich jak mąka

Mąka jest niezbędnym produktem w domu. Jest to główny składnik dań takich jak naleśniki, pierogi, z jej użyciem zrobisz ciasto na pizzę oraz upieczesz różne rodzaje ciast. Dlatego też warto wiedzieć jak ją odpowiednio przechowywać. Mąka bardzo nie lubi wilgoci i wysokich temperatur, którą prowadzą do powstawania drobnoustrojów. Pamiętaj więc, aby zawsze przechowywać mąkę w ciemnych, chłodnych i suchych miejscach. Świetnie sprawdzą się szklane pojemniki, ale dobrym rozwiązaniem będą także opakowania wykonane z plastiku lub te ceramiczne. Pamiętaj jednak, aby po przesypaniu do nich mąki oraz po każdym jej użyciu, szczelnie zamknąć pojemnik. Najbardziej szczelne są pojemniki na produkty sypkie wyposażone z pokrywkę zamykaną na metalowy klips, z gumową uszczelką. Tego typu wyroby są nie tylko praktyczne, lecz również estetyczne. Pojemniki na produkty takie jak mąka dostępne są w różnych pojemnościach oraz kształtach, abyś mógł wybrać taki, który będzie pasować do Twojej kuchni. Pojawia się jednak pytanie Jak długo można przechowywać mąkę w pojemniku do żywności? W przypadku żytniej są to 4 miesiące, pszennej typu 1400, 1850 oraz 2000 – 3 miesiące, a pszennej typu 450, 500, 550 oraz 750 – 5 miesięcy.

Szklane słoiki i pojemniki na przyprawy

Przyprawy są doskonałym dopełnieniem każdego dania. Aby jednak zachowały swoją intensywność oraz aromat, warto zadbać o odpowiednie przechowywanie.  Do tego celu najlepiej sprawdzą się chłodne, ciemne oraz suche pomieszczenia. Konieczne też jest przesypanie przyprawy z oryginalnego papierowego czy też plastikowego opakowania do szklanego pojemniczka lub słoika. Jedynie wówczas zyskasz pewność, że będą one w należyty sposób chronione przed wilgocią. Jeśli posiadasz dużo przypraw, możesz także ustawić je w widocznym miejscy, na przykład na specjalnym stojaku lub przyprawniku. Takie kolorowe przyprawy będą świetną ozdobą kuchni. Pamiętaj jednak, aby opisać za pomocą naklejek, w którym słoiczku jest jaka przyprawa. Nie chcesz przecież pomylić słodkiej wędzonej papryki z chilli lub soli z cukrem, prawda? 

Przechowywanie sypkiej kaszy

Kasze są niezwykle zdrowym i smacznym dodatkiem, a czasem nawet podstawą wielu dań.  Podobnie jak w przypadku mąki, umieścić powinno się je w przewiewnym, suchym oraz chłodnym pomieszczeniu. Sypką kaszę najlepiej przechowywać w plastikowym pudełku ze szczelnym wieczkiem lub szklane pojemniki. Zaś kaszę w torebkach możesz z powodzeniem przechowywać w oryginalnym opakowaniu. Te same zasady możesz zastosować także w przypadku ryżu. Kaszę gryczaną, jęczmienną oraz pęczak w takim plastikowym pojemniku na żywność przechowywać można przez 9 miesięcy, a mannę – 5 miesięcy. Warto również pomyśleć o zakupie lub zrobieniu naklejek z informacją, jaka kasza znajduje się w danym pojemniku. Przy wyborze plastikowych opakowań trzeba jednak uważać na to, czy dany rodzaj nadaje się do kontaktu z żywnością. Niektóre plastiki zawierają bowiem szkodliwe substancje, na przykład bisfenol.

Zdjęcie główne: monicore/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy porządki wiosenne mogą być przyjemnością? Sprawdzone metody na efektywne sprzątanie
Czy porządki wiosenne mogą być przyjemnością? Sprawdzone metody na efektywne sprzątanie
Podpowiadamy jak sprawić, że sprzątanie wiosenne stanie się przyjemnością! Poznaj nasze efektywne i sprawdzone metody, które ułatwią Ci porządki.
Jak skutecznie chronić rośliny przed zmieniającymi się warunkami pogodowymi?
Jak skutecznie chronić rośliny przed zmieniającymi się warunkami pogodowymi?
Dowiedz się, jak zapewniasz swoim roślinom ochronę w trudnych warunkach atmosferycznych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o najskuteczniejszych metodach ochrony roślin.
Marihuana medyczna w leczeniu – nie warto się obawiać
Marihuana medyczna w leczeniu – nie warto się obawiać
W ostatnich latach marihuana medyczna stała się przedmiotem gorących dyskusji w kontekście jej zastosowania w leczeniu różnorodnych schorzeń.
Ostatnie wpisy