Książki kucharskie są kulinarną inspiracją zarówno dla amatorów, jak i zawodowców. Większość lubi je mieć pod ręką, więc przechowuje je na kuchennych regałach. Można znaleźć im inne miejsce – jakie?
Kuchnia to takie miejsce w domu, w którym spędzamy dużo czasu. Jest nie tylko pomieszczeniem do przygotowywania posiłków, ale także ich spożywania i często wszelkich towarzyskich pogaduszek. Dlatego też jej aranżacja sprawia domownikom nie lada wyzwanie. Chodzi przecież o to, by była jak najbardziej funkcjonalna, ale też pomieściła jak najwięcej rzeczy, w tym książki kucharskie.
Wiele osób może zdziwi się, słysząc, że niektórzy przechowują książki kucharskie akurat w kuchni. To w końcu miejsce, gdzie najczęściej w całym domu zmienia się temperatura, jest znaczna wilgoć, często dochodzi do parowania. W takich warunkach łatwo o szybkie zniszczenie książek – chyba że są przechowywane w zamkniętej szafce. Jednak na takie rozwiązanie decydują się nieliczni, bo nie widać schowanych książek, a w końcu chodzi też o to, by w razie potrzeby zawsze były pod ręką.
Jakie rozwiązanie na przechowywanie kulinarnych inspiracji w kuchni będzie najkorzystniejsze? Ciekawym pomysłem jest zagospodarowanie nieco miejsca na kuchenną biblioteczkę w przestrzeni pod blatem kuchennym lub z boku szafek. Wiele osób przechowuje też książki kucharskie na kuchennej wyspie. To bardzo popularny w ostatnich latach i zarazem funkcjonalny typ meblowej zabudowy. Wokół wyspy można zamontować półki, na których ustawiamy wybrane publikacje. Niektórzy lubią ustawiać książki kucharskie na parapecie – to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli nie ma tam kwiatków. Wówczas książki mogą pełnić funkcję dekoracyjną.
Salon, to miejsce, gdzie zazwyczaj stoją regały z książkami. Stabilnym i zarazem ciekawym aranżacyjnie pomysłem są półki przykręcane np. na szynach do ściany, ponieważ dzięki takiemu systemowi można regulować odstępy między poszczególnymi półkami.
Obecnie bardzo modne są też meble składane z palet, na przykład stolik pod telewizor. To również świetne miejsce na ulokowanie książek kucharskich. Przestrzeń pomiędzy poszczególnymi paletami można wypełnić właśnie książkami. Dość niestandardową, ale aranżacyjnie i funkcjonalnie ciekawą metodą na przechowywanie książek w salonie, nie tylko tych kucharskich, jest trzymanie ich na półce wykonanej z drabiny. Starą drabinę możemy pomalować na wybrany kolor, zamontować na niej kilka desek i oprzeć o ścianę.
Pamiętajmy o tym, że książki powinny stanowić dekorację regału, dlatego warto je układać niestandardowo, np. według kolorów.
Są fani przechowywania książek kucharskich w sypialni. To bardzo wdzięczne miejsce, ponieważ, gdy po ciężkim dniu położymy się do łóżka, by się zrelaksować, możemy sięgnąć po ulubioną lekturę kulinarną. Oczywiście standardowo książki można ulokować na komodzie, regałach, ale też na szafce tuż przed łóżkiem. Niektórzy przechowują książki w wysuwanych z łóżka pojemnikach na pościel, co również może być ciekawym pomysłem.
Mamy w domach wiele zakamarków, które mogą okazać się świetnymi miejscami na przechowywanie książek. Na przykład schody. Tutaj jednak warto wziąć pod uwagę taką ewentualność już w momencie projektowania schodów, ponieważ by „wcisnąć” pod poszczególne stopnie książki trzeba mieć na to nieco przestrzeni. Można też poukładać książki kucharskie na stoliku kawowym, najlepiej egzemplarze w twardej oprawie, będą służyły jako jego dekoracja.