Woda w wykopach – jak się jej pozbyć?

Woda w wykopach – jak się jej pozbyć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Woda zbierająca się w wykopanych w ziemi dołach jest niepożądanym zjawiskiem w trakcie prowadzenia prac budowlanych, albo innych ziemnych. Woda ta może pochodzić z różnych źródeł, takich jak: opady deszczu, przesiąkanie wody gruntowej, czy wód powierzchniowych. Przedstawiamy praktyczne i skuteczne sposoby na to, jak się jej pozbyć.

Jakie zagrożenia powoduje woda w wykopach?

Woda w wykopach jest powszechnym problemem podczas prac budowlanych. Do głównych zagrożeń zalicza się m.in. to, że zwiększa ryzyko osuwania się ziemi, a także może wpłynąć negatywnie na stabilność konstrukcji budynku lub innej akurat budowanej infrastruktury. Dobrze też wiedzieć, że woda w wykopie może również wpłynąć źle na jakość pracy i trwałość konstrukcji – jeśli nie zostanie usunięta w odpowiedni sposób.

Z tego powodu ważne jest to, żeby woda w wykopach była systematycznie usuwana. Konieczne jest też kontrolowanie jej poziomu podczas prowadzenia prac budowlanych. Do sprawdzonych metod na pozbycie się wody z wykopów zalicza się:

  • odsysanie,
  • osuszanie,
  • korzystanie z rur drenarskich,
  • korzystanie z geosyntetyków,
  • wykorzystanie pomp wodnych.

Sposoby na usunięcie wody w wykopach – szczegółowe informacje

Woda w wykopach, szczególnie w przypadku budowy fundamentów lub innych obiektów, jest częstym problemem, który należy rozwiązać, aby prace budowlane mogły przebiegać sprawnie i bezpiecznie. Stosuje się różne sposoby na pozbycie się wody z wykopów. Użycie konkretnego zależy od sytuacji i warunków, które akurat panują na placu budowy.

Może to być odsysanie wody. Czynność polega na zastosowaniu pompy, dzięki której można się pozbyć wody z wykopu. Następnie przekierowuje się ją do zbiornika lub kanalizacji deszczowej. 

Niekiedy stosuje się też osuszanie powietrza. Ma to miejsce w przypadku, gdy woda w wykopie jest skutkiem przesiąkania wody gruntowej. Wtedy można wykorzystać osuszacze powietrza do zmniejszenia wilgotności powietrza i przyspieszenia procesu odparowywania.

Stosowanie rur drenarskich, geosyntetyków i pomp wodnych. Na czym to polega?

Rury drenarskie również można wykorzystać w trakcie odprowadzania wody z obszaru fundamentów lub obiektów, które są akurat budowane. Rury odpowiadają za odprowadzanie wody z wykopu do drenażu albo zbiornika retencyjnego. 

Może też nastąpić wykorzystanie geosyntetyków. Są to materiały służące do stabilizacji gruntu i zapobiegania przesiąkaniu wody. Również można je wykorzystać w przypadku budowy fundamentów, aby zmniejszyć ilość wody w wykopie.

Te wszystkie sposoby mogą zostać uzupełnione o zastosowanie pomp wodnych. Używa się ich w przypadku, gdy w wykopie pojawi się większa ilość wody. Efektywnie przyczyniają się do jej usunięcia. Atutem tego rozwiązania jest to, że można usunąć wiele wody w krótkim czasie, a także korzystać z usług specjalistów, którzy oferują wynajem pomp do wody brudnej.

Dlaczego odprowadzanie wody z dziur wykopowych jest ważne?

Odprowadzanie wody z dziur wykopowych jest ważne. To dlatego, że zalegająca woda może zwiększyć ryzyko osuwania się ziemi, negatywnie wpłynąć na stabilność konstrukcji, a także utrudnić prace budowlane i zagrażać środowisku. Odwodnienie wykopów pozwala uniknąć tych problemów i zapewnić bezpieczne, stabilne i efektywne warunki pracy. 

Fot.: Becca Tapert/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Szkodniki w kuchni –  jak się ich pozbyć?
Szkodniki w kuchni – jak się ich pozbyć?
Szkodniki takie jak mole spożywcze, muszki owocówki czy mrówki są w kuchni częstym problemem. Jak jednak pozbyć się tych nieproszonych gości? Podpowiadamy, jakie sprawdzone sposoby są najlepsze.
Co może przydać się hodowcy?
Co może przydać się hodowcy?
Zima to czas na porządki, naprawy, plany i przygotowania. Czy jako hodowca odhaczyłeś już wszytskie zadania na swojej zimowej liście? Zadbaj o to, żeby zdążyć, zanim temperatury wzrosną i praca wróci do swojego normalnego, wiosenno-letniego trybu.
Przyjęcie urodzinowe dla dziecka — jak przygotować na nie dom?
Przyjęcie urodzinowe dla dziecka — jak przygotować na nie dom?
Jak przygotować domowe przyjęcie urodzinowe? Pamiętaj o tych rzeczach, a impreza będzie niezapomniana!
Ostatnie wpisy