Czym jest odbiór techniczny mieszkania?

ORGANIZACJA
Czym jest odbiór techniczny mieszkania?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób ma marzenia o nowym domu lub mieszkaniu od dewelopera. Często obiera to za swój cel życiowy. Warto jednak pamiętać, że sam czas oczekiwania na zakończenie inwestycji to nie wszystko. Nowy nabywca musi również pamiętać o dość istotnej kwestii, jaką jest odbiór techniczny nieruchomości. Ten jest przez wiele osób bagatelizowany – a przy takim podejściu można na tym jedynie stracić. Dlaczego jest to tak ważne? Przekonaj się.

 

Czym dokładnie jest odbiór techniczny nieruchomości?

 

Odbiór techniczny nieruchomości, to w największym uproszczeniu sprawdzenie, czy stan techniczny danej nieruchomości jest zgodny z przyjętymi normami. Jest on organizowany przez dewelopera — umawia się go przeważnie po uzyskaniu przez niego pozwolenia na używanie danej nieruchomości, a przed podpisaniem ostatecznej umowy o przeniesieniu praw własnościowych z inwestora na nowego nabywcę. Zgodnie z informacjami, jakie można znaleźć na stronie https://rankomat.pl/nieruchomosci/odbior-techniczny-mieszkania — odbiór techniczny nieruchomości jest prawnie unormowany, co przekłada się na obowiązek jego odbycia. 

 

W praktyce podczas takiego oficjalnego spotkania nowy nabywca ma możliwość sprawdzenia, czy wszelkie wykonane prace są zgodne z:

  • standardami wykończeniowymi,
  • prawem budowlanym,
  • rzutami.

 

Znalezione uchybienia czy niewłaściwe wykonane wykończenia powinny zostać zgłoszone do dewelopera wraz z wezwaniem do ich usunięcia. Warto w tym miejscu podkreślić, że podczas odbioru technicznego powinien zostać sporządzony protokół, który zawierać będzie niezbędne informacje dotyczące ujawnionych defektów. Kluczowe są również same terminy z tym związane. Deweloper ma 14 dni na podjęcie decyzji o usunięciu wymienionych usterek — w zdecydowanej większości przypadków jest ona pozytywna. Jeżeli tak będzie w Twoim przypadku, to ma on także 30 dni na podjęcie działań mających na celu usunięcie usterek. 

 

Jakie są najpopularniejsze usterki zgłaszane przy odbiorze technicznym?

 

Bardzo często podczas odbioru technicznego pojawiają się podobne niedociągnięcia ze strony różnych deweloperów. Zwykle nie widać ich na pierwszy rzut oka, a dodatkowo osoba bez doświadczenia nie zawsze jest w stanie samodzielnie określić czy dany element został wykonany prawidłowo, czy przeciwnie. Dlatego też warto na odbiór techniczny udać się ze specjalistą, który będzie pełnił rolę doradcy. Wówczas zlokalizowanie każdego mankamentu jest znacznie łatwiejsze.

 

Jednymi z najczęstszych problemów podczas nieruchomości od dewelopera są zarysowania na szybach, parapetach czy drzwiach. Dość często zgłasza się również brak kątów prostych czy słabej jakości tynki.

 

Co po odbiorze technicznym? Postaw na ubezpieczenie!

 

Jeżeli przeszedłeś przez odbiór techniczny, a wszelkie mankamenty zostały usunięte przez dewelopera, możesz już prawie cieszyć się swoim nowym lokum. Przed Tobą zostały już wyłącznie prace związane z wykończeniem poszczególnych pomieszczeń. Musisz jednak pamiętać, że to nie koniec trudnych wyborów — już na tym etapie warto sprawdzić oferty ubezpieczycieli. Kalkulator ubezpieczeń mieszkania na rankomat.pl w prosty i szybki sposób pomoże Ci dopasować polisę do Twoich oczekiwań. W przejrzysty sposób sprawdzisz, co dane ubezpieczenie zawiera oraz na jakie pakiety możesz sobie pozwolić. Czasem warto wybrać opcję, która może będzie droższym rozwiązaniem jednak w pełni zabezpieczy Twoją własność. 

Zdjęcie główne: Alexandr Podvalny/pexels.com

 

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednią myjkę do zastosowań przemysłowych?
Jak wybrać odpowiednią myjkę do zastosowań przemysłowych?
Odkryj kluczowe aspekty do uwzględnienia przy wyborze myjki przemysłowej. Dowiedz się, jak znaleźć urządzenie idealnie dostosowane do twoich wymagań przemysłowych.
Wędzonki: Smakowite delikatesy dla smakoszy!
Wędzonki: Smakowite delikatesy dla smakoszy!
Zapachy uniosą się w powietrzu, a smaki kuszą z każdym kęsem... Czas odkryć magię wędzonek!
Jak kreatywnie wykorzystać plakaty edukacyjne do dekoracji pokoju dziecinnego?
Jak kreatywnie wykorzystać plakaty edukacyjne do dekoracji pokoju dziecinnego?
Odkryj inspirujące sposoby na wykorzystanie plakatów edukacyjnych do dekoracji w pokoju Twojego dziecka. Odkrywaj, ucz się i baw z pomysłami naszego eksperta.
Ostatnie wpisy