Co przemawia na korzyść mieszkań od dewelopera?

ORGANIZACJA
Co przemawia na korzyść mieszkań od dewelopera?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zakup własnego mieszkania to marzenie wielu osób. Każdy, kto decyduje się na zakup własnych czterech ścian, staje przed trudnym wyborem: mieszkanie od dewelopera czy mieszkanie z rynku wtórnego? Z pewnością obie opcje posiadają swoje plusy i minusy. Wiele udogodnień, w jakie wyposażone są mieszkania z rynku pierwotnego, przemawiają na ich korzyść. W jakich aspektach przewagę nad rynkiem wtórnym ma rynek deweloperski?

Rynek pierwotny vs. rynek wtórny – główne różnice

Decydując się na zakup mieszkania, do wyboru są dwa rodzaje mieszkań – te pochodzące z rynku pierwotnego (od dewelopera) lub te z rynku wtórnego, w którym już ktoś kiedyś mieszkał. Zazwyczaj mieszkania na rynku wtórnym oferowane są przez osoby fizyczne, jednak nie jest to reguła. Na czym polega różnica pomiędzy tymi typami mieszkań? Rynek wtórny oferuje mieszkania z tzw. drugiej ręki. Oznacza to, że mieszkanie było już wcześniej przez kogoś zamieszkiwane. Mieszkanie od dewelopera jest natomiast zupełnie nowe, a Ty kupując je, stajesz się jego pierwszym właścicielem.

Wiele różnic pomiędzy mieszkaniami od dewelopera a tymi z rynku wtórnego zauważalne są już na pierwszy rzut oka. Mieszkania z rynku pierwotnego są całkiem nowe. W zależności od nieruchomości będą one wymagały samodzielnego wykończenia lub będą już gotowe do zamieszkania. Nieruchomości na rynku wtórnym są w pełni wykończone. Bardzo często jednak będą wymagały remontu obejmującego np. wymianę instalacji elektrycznej, generalny remont łazienki i kuchni, a w starym budownictwie nawet wymianę okien, grzejników czy równanie ścian.

Mieszkanie do dewelopera – najważniejsze korzyści 

Zarówno mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego mają swoje wady i zalety. Wiele faktów przemawia natomiast na korzyść mieszkań od dewelopera. Dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie? 

  • Niższe koszty eksploatacjinowe mieszkania deweloperskie budowane są zgodnie z najnowszymi normami i technologiami. Z tego powodu nowe apartamentowce posiadają nowe szczelne okna i odpowiednie ocieplenie budynku, dzięki czemu przyszli nabywcy są w stanie ograniczyć koszty ogrzewania.
  • Wysoki standard i nowoczesne rozwiązania – stare piecyki gazowe czy przestarzała instalacja elektryczna wymagająca wymiany – to rzeczy, z którymi możemy spotkać się, kupując mieszkanie z rynku wtórnego. W mieszkaniach od dewelopera takich niespodzianek z pewnością nie znajdziemy.
  • Atrakcyjna infrastruktura osiedla – osiedla deweloperskie budowane są z dbałością o całą infrastrukturę dookoła apartamentowców. Dzięki temu nowoczesne osiedla zazwyczaj wyposażone są w oświetlone alejki, trawniki, place zabaw czy siłownie plenerowe. Większe osiedla zazwyczaj posiadają także własne sklepy, piekarnie czy kawiarnie. Ponadto kupujący w większości przypadków ma prawo pierwokupu miejsca parkingowego, co znacząco ułatwia parkowanie pojazdu w godzinach popołudniowych.
  • Bycie pierwszym właścicielem nieruchomości – kupując mieszkanie wprost od dewelopera, dokładnie zdajemy sobie sprawę, jaka jest historia danego mieszkania. Mamy także pewność, że nie jest ono zadłużone oraz nie posiada więcej, niż jednej księgi wieczystej co może się zdarzyć w przypadku mieszkania z drugiej ręki. 

Mieszkania z rynku pierwotnego stanowią więc gwarancję mniejszego stresu podczas jego zakupu. Koszty apartamentu od dewelopera mogą być wprawdzie nieco wyższe za m² od mieszkań z rynku wtórnego, nie są to jednak duże różnice. Należy zastanowić się więc, czy narażanie się na dodatkowe koszty i stres podczas zakupu mieszkania z drugiej ręki są warte tak niewielkich oszczędności podczas zakupu?

Fot.: Expect Best/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co przyda się w piekarni?
Co przyda się w piekarni?
Wyposażenie miejsc takich jak piekarnie znacząco różni się od klasycznej domowej kuchni. Dowiedz się więc, jakich sprzętów i akcesoriów nie powinno tam zabraknąć.
Jakie ozdoby zamieścić w pokoju dziecka?
Jakie ozdoby zamieścić w pokoju dziecka?
Dowiedz się, jak pięknie zaaranżować pokój dziecięcy, aby był przytulny oraz funkcjonalny.
Jak wybrać idealny fotel uszak do twojego wnętrza w stylu skandynawskim?
Jak wybrać idealny fotel uszak do twojego wnętrza w stylu skandynawskim?
Rozważasz zakup fotela uszaka w stylu skandynawskim? Odkryj, jak wybrać najodpowiedniejszy model, który harmonijnie wpisze się w estetykę twojego wnętrza.
Ostatnie wpisy