Jak zmyć ze stołu plamy po alkoholu?

SPRZĄTANIE
Jak zmyć ze stołu plamy po alkoholu?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Po świętach i imprezach sylwestrowych ze świecą szukać tego, kto nie ma problemu z plamami po alkoholu na meblach lub ubraniach. Jak się ich pozbyć?

Jak pozbyć się wina z ubrań?

W przypadku obrusa sytuacja jest względnie prosta. Wystarczy wrzucić narzutę do prania. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana, gdy weźmiemy pod uwagę różne rodzaje alkoholu. Piwo oraz wódka schodzą zaskakująco szybko. Gorzej jest w przypadku alkoholi z barwnikami. Tak jest zwłaszcza w przypadku wina. Białe należy osuszyć, wytrzeć na przykład ręcznikiem papierowym. W przypadku ubrań (lnianych oraz bawełnianych) konieczne będzie zastosowanie (po pierwszym osuszeniu) wody utlenionej z amoniakiem. Dopiero na koniec płuczemy ciuchy w letniej wodzie z dodatkiem środków czystości, choćby z mydłem.

Nieco trudniej jest w przypadku czerwonego wina. Tutaj, aby kolor nie wsiąknął w materiał, najlepiej będzie działać szybko. Dobrym rozwiązaniem okazuje się woda zmieszana ze spirytusem w ilości 1:1. Moczenie tkaniny w takim roztworze przez kilkadziesiąt minut powinno ułatwić zadanie pralce. To do niej następnie wrzucamy materiał i pierzemy. Po całym zabiegu po winie nie powinno być śladu.

Jakie są zagrożenia dla stołu?

W przypadku stołu sytuacja jest szczególnie skomplikowana. Dzieje się tak, ponieważ większość stołów wykonanych jest z drewna. Te choćby szklane nie mają takiego problemu. Ciecz nie wsiąknie do środka, dlatego wystarczy wziąć szmatkę czy też ręcznik papierowy, przetrzeć i po kłopocie. 

Inaczej wygląda sytuacja z drewnem. Tutaj konieczne mogą się okazać konkretne procedury, aby zetrzeć plamę i nie naruszyć struktury stołu, nie zostawić też trwałych uszkodzeń po szorowaniu. A takich plam może być mnóstwo: od jedzenia, kubków, tłustego sosu, który gdzieniegdzie skapnie, a także wosku i ostatecznie – od alkoholu. 

W ostatnim przypadku sytuacja jest dodatkowo groźniejsza, gdyż pozostać może nie tylko plama, ale także odbarwienie. Jeżeli ciecz dopiero się wylała, sytuację powinno załagodzić zwykłe przetarcie, najlepiej delikatnym materiałem. Dobrym pomysłem będzie również przetarcie zalanego wcześniej miejsca ścierką delikatnie nasączoną olejem lnianym bądź politurą. 

Jak pozbyć się alkoholu ze stołu?

Za najlepszą metodę uchodzi wywar z fusów kawowych. To już niemal tradycyjny sposób w polskich domach. Miejsce zalane białym czy też czerwonym winem powinniśmy wytrzeć wywarem z fusów, następnie osuszyć delikatnym materiałem, a na koniec wypolerować – do tego mogą posłużyć wspomniane wcześniej oleje. Należy unikać szorowania, zwłaszcza szorstkimi gąbkami. Inną metodą jest położenie delikatnego materiału na plamę, a następnie wyprasowanie go żelazkiem – alkohol wówczas wyparuje.

zdj. główne: stevepb/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tworzenie harmonijnego przestrzennego porządku – sekrety efektywnej organizacji domowych przestrzeni
Tworzenie harmonijnego przestrzennego porządku – sekrety efektywnej organizacji domowych przestrzeni
Odkryj skuteczne metody i sprawdzone porady, jak organizować swoje domowe przestrzenie tak, aby były funkcjonalne i estetycznie atrakcyjne.
Porady i triki jak prawidłowo pielęgnować podłogę z naturalnego drewna
Porady i triki jak prawidłowo pielęgnować podłogę z naturalnego drewna
Odkryj tajniki pielęgnacji podłóg drewnianych i spraw, by Twoje podłogi zawsze wyglądały jak nowe. Zdobądź wiedzę, które środki i metody pielęgnacji są najlepsze.
Sztuka dekoracji stołu na święta – inspiracje i praktyczne porady
Odkryj magię świątecznej atmosfery, kiedy przyozdobisz swój stół według naszych inspiracji. Zastosuj praktyczne porady i wskazówki, aby ucieszyć oczy swoich bliskich.
Ostatnie wpisy