Kącik do czytania – 4 inspiracje

ZAINTERESOWANIA
Kącik do czytania – 4 inspiracje
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wciągająca książka, ciepły, miękki koc, ulubiona herbata i cisza panująca dookoła – właśnie tak wiele osób wyobraża sobie idealny wieczór, szczególnie w okresie jesienno–zimowym. W spokojnym oddawaniu się lekturom pomaga kącik do czytania. Podpowiadamy, jak można go urządzić.

Z pewnością niejeden miłośnik czytania marzy o własnej bibliotece, w której stałyby wysokie regały wypełnione książkami. W dużych domach warto rozważyć takie rozwiązanie i zaaranżować odrębne pomieszczenie, w którym spokojnie oddamy się lekturze. Jednak właściciele małych mieszkań również mogą stworzyć kącik do czytania. W wyjątkowej przestrzeni będziemy mogli skupić się na swojej ulubionej książce i na chwilę zapomnieć o otaczającym świecie. Wskazujemy, na co zwrócić uwagę podczas urządzania niewielkiego, ale funkcjonalnego miejsca do czytania.

Autor: Sophkins/pexels.com

W łóżku

Wiele osób najchętniej czyta tuż przed spaniem. Nic dziwnego – lektura pomaga się zrelaksować i wyciszyć przed snem. Jeśli to właśnie w łóżku zazwyczaj czytamy, zadbajmy o wygodny materac i kilka poduszek, o które będziemy mogli się oprzeć. Dobrym pomysłem jest także montaż miękkiego zagłówka, zapewniającego wygodę i ergonomiczną pozycję ciała. Konieczne będzie jeszcze oświetlenie. Najlepiej zdecydować się na małą punktową lampkę ledową, której światło nie obudzi osoby śpiącej obok nas. W ustawionej przy łóżku szafce nocnej schowamy zapasy książek. Nad łóżkiem możemy powiesić plakat z motywem książkowym lub typograficznym, który podkreśli urok kącika do czytania.

W fotelu lub na kanapie

Kanapa lub fotel to prawdopodobnie najbardziej oczywiste miejsca, w których miłośnicy czytania dają się porwać fascynującej lekturze. Kanapy, fotele czy też szezlongi najczęściej ustawiamy w salonie, który jest doskonałą przestrzenią do zaaranżowania kącika do czytania. Ulubiony mebel wypoczynkowy możemy postawić w okolicy okna, dzięki czemu będziemy mogli czytać przy dziennym świetle. Wieczorami przyda się stojąca lampa. Nie zapomnijmy o stoliku, na który odłożymy kubek z ciepłym napojem. Dobrym pomysłem jest również ustawienie w pobliżu podnóżka, który zapewni nam wygodną pozycję i pozwoli wyciągnąć nogi. Za kanapą bądź fotelem może stać regał z książkami.

Przy kominku

Czytanie przy kominku, w którym trzaska rozgrzewający ogień, brzmi jak marzenie dla wielu moli książkowych. Jeśli nasze mieszkanie zdobi kominek (zarówno ten tradycyjny, jak i ekologiczny), to kącik czytelniczy urządźmy właśnie w jego okolicy. Niezbędny będzie fotel i oświetlenie, sprawdzą się lampy stojące i małe lampki ustawione na stoliku. Kominek możemy ozdobić zdjęciami w drewnianych ramkach i pamiątkami, które podkreślą przytulny charakter czytelniczego kącika. Do pełni szczęścia brakuje tylko ciepłego koca.

Poddasze, weranda, a może antresola?

Wiele mieszkań skrywa w sobie niekonwencjonalne miejsca, które często trudno zaaranżować. W wysokich pomieszczeniach warto zbudować antresolę i na niej urządzić domową biblioteczkę z przytulnym kącikiem do czytania. W niektórych mieszkaniach znajdziemy również zabudowane werandy, które są doskonałym miejscem do stworzenia gabinetu połączonego z biblioteką. Możemy wykorzystać każdą nieoczywistą przestrzeń, aby zaaranżować cichą przystań, w której skupimy się na lekturze. Jesteś szczęśliwym posiadaczem poddasza? Świetnie! To kolejne miejsce, które idealnie nadaje się na zaprojektowanie kącika do czytania.

Zdjęcie główne: Monstera/pexes.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy warto zainwestować w kominek?
Czy warto zainwestować w kominek?
Ogień - w dawnych czasach był elementem, który był w stanie zapewnić przetrwanie. Dzisiaj nie patrzy się na niego w ten sposób. Co jednak nie oznacza, że należy go pomijać. Tym bardziej że wesoło podskakujące płomyki, są w stanie dać przyjemny klimat w pomieszczeniu. Może więc warto pomyśleć o tym, aby zainstalować w domowych wnętrzach kominek elektryczny lub inną jego formę.
Sushi na dowóz w Krakowie: najlepsze restauracje i usługi dostawy
Sushi na dowóz w Krakowie: najlepsze restauracje i usługi dostawy
Kraków jest miastem pełnym kulinarnych skarbów, a sushi z pewnością jest jednym z nich.
Jak wybrać idealne pojemniki na rośliny do małej przestrzeni na zewnątrz?
Jak wybrać idealne pojemniki na rośliny do małej przestrzeni na zewnątrz?
Czy wiesz, jak maksymalnie wykorzystać ograniczoną przestrzeń zewnętrzną? Dowiedz się jak odpowiednio dobrać pojemniki na rośliny, aby stworzyć kącik zielony w domu lub mieszkaniu.
Ostatnie wpisy