Każdej z nas może zdarzyć się mała kuchenna katastrofa. Garnek stoi na palniku, dziecięcy konflikt wymaga rozwiązania, pranie właśnie się skończyło…
Czasem wystarczy chwila, by na dnie garnka pojawiła się czarna warstwa, a gotowane jedzenie nadawało się jedynie do wyrzucenia. Ale czy musimy pożegnać się też z garnkiem?
Możliwe, że robiąc zakupy w dziale z chemią domową, natrafiłaś na środki do czyszczenia przypalonych garnków czy patelni. Na rynku jest ich coraz więcej, jednak czy ich użycie jest na pewno niezbędne? Oczywiście może okazać się odrobinę szybsze, ale na pewno nie bardziej skuteczne, niż domowe sposoby.
Dlaczego? Dokładnie czytając skład tego typu specyfików, przekonasz się, że większość z nich bazuje na tym, co znajdziesz w swojej kuchni. Na sodzie.
Sodę oczyszczoną wykorzystaj do wyczyszczenia garnków wykonanych ze stali nierdzewnej, ceramiki, żeliwa oraz emalii. Jeżeli zniszczył Ci się garnek aluminiowy, zdecydowanie nie wykorzystuj do jego czyszczenia sody! Możesz w ten sposób doprowadzić do zniszczenia naczynia.
Czyszczenie garnków za pomocą sody oczyszczonej jest naprawdę proste. Wystarczy, że wsypiesz na przypalone dno kilka łyżek sody (od dwóch do czterech, zależy, jak duży jest garnek i jak bardzo zniszczona powierzchnia), a następnie ostrożnie dolejesz wody.
Konsystencja nie powinna być zbyt wodnista, a raczej na tyle stała, by móc utrzymać się również na przypalonych bokach. Po upływie kilku godzin możesz wymyć garnek gąbką lub szczotką. W przypadku szczególnie silnych zabrudzeń możesz tak przygotowany roztwór zagotować.
Czy wiesz, że kwasek cytrynowy, oprócz właściwości czyszczących (doskonale radzi sobie na przykład z kamieniem w czajniku), ma również właściwości nabłyszczające? Doskonale nadaje się na przykład do użycia w zmywarce zamiast nabłyszczacza.
Kwaskiem cytrynowym również w bardzo prosty sposób usuniesz spaleniznę. Wystarczy opakowanie kwasku zalać gorącą wodą, następnie zagotować i zostawić, aż przestygnie. Spalone fragmenty powinny same odstać, a żeby doczyścić garnek do końca, umyj go w standardowy sposób.
Sól kamienna przyjdzie Ci na pomoc, jeśli przypalił Ci się garnek aluminiowy. Doskonale sprawdzi się również w przypadku garnków żeliwnych czy ze stali nierdzewnej, jednak to właśnie do czyszczenia aluminium jest używana najczęściej.
Aby dobrze wyczyścić taki garnek, należy zalać szklankę soli trzema szklankami wody, po czym odstawić na kilka godzin (najlepiej sześć lub więcej). Później wystarczy wypłukać garnek z soli i umyć go zwykłą gąbką.
W sytuacji, gdy szybko chcesz pozbawić spalenizny, możesz wykorzystać metodę czyszczenia solą kuchenną na sucho. Na dno przypalonego garnka wsyp szklankę soli, a następnie wyszoruj go gąbką lub szczotką, aż spalenizna zniknie. Jest to metoda polecana wyłącznie w przypadku naczyń żeliwnych!
Kolejną domową metodą, która doskonale sprawdza się szczególnie w przypadku garnków ze stali nierdzewnej, jest wykorzystanie octu spirytusowego lub winnego. Ten drugi jest oczywiście droższy, dlatego wykorzystywanie go do czyszczenia spalenizny jest mniej opłacalne. Ich właściwości jednak niczym się nie różnią.
W spalonym garnku zagotuj roztwór octu i wody, po czym odstaw na około osiem godzin. Spalona warstwa powinna odstawać od dna, ewentualnie oderwij ją za pomocą drewnianej szpatułki (może to być rączka drewnianej łyżki!). Po pozbyciu się brudu dokładnie umyj garnek gąbką lub szczotką.
Słyszałaś kiedyś o tej metodzie? Coca-cola nie tylko świetnie sprawdza się na bolący brzuch, ale też ma genialne właściwości czyszczące! Nie wykorzystuj jej jednak, gdy spalił Ci się garnek emaliowany lub aluminiowy.
Metoda czyszczenia spalonego garnka jest naprawdę prosta. Wystarczy nalać tyle gazowanego napoju, by całkowicie pokrył przypalone plamy, a następnie gotować przez piętnaście minut na małym ogniu. W tym czasie sprawdzaj, czy warstwa spalenizny zaczyna odpadać, cały czas delikatnie ją podważając.
Zdjęcie główne: Michal Balog/unsplash.com