Jakie nawozy i środki ochrony roślin kupić do ogrodu?

Jakie nawozy i środki ochrony roślin kupić do ogrodu?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wiele roślin ogrodowych potrzebuje nawożenia do prawidłowego wzrostu, a także ochrony przed chorobami i szkodnikami. Warto zdawać sobie sprawę, że zapotrzebowanie poszczególnych gatunków na substancje odżywcze może się znacznie różnić. Nie wszystkie środki ochrony roślin sprawdzą się też w każdej sytuacji. W sklepach ogrodniczych znajdziemy szeroki wybór nawozów i środków ochrony roślin. Jak wybrać te właściwe?  – podpowiada plantet.pl

Jakie nawozy kupimy w sklepach ogrodniczych?

W dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych znajdziemy szeroki wybór nawozów uniwersalnych. Producenci dedykują je większości gatunków roślin. Tego typu nawozy mogą mieć postać płynu lub granulek (ich zaletą jest powolne rozpuszczanie się, a tym samym stopniowe uwalnianie substancji odżywczych do gleby).

Zdarza się, że nawóz uniwersalny nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb danej rośliny. Do takiego celu wykorzystuje się nawozy specjalistyczne. W sprzedaży dostępne są między innymi nawozy do traw ozdobnych, nawozy do róż, nawozy do azalii i różaneczników, nawozy do żywopłotów, nawozy do roślin kwitnących uprawianych w pojemnikach, nawozy do iglaków, nawozy do winorośli, nawozy przeznaczone do stosowania jesienią (zwiększają one odporność roślin na mróz).

Jeżeli nie chcemy nawozić roślin kilka razy w sezonie, możemy zdecydować się na zakup nawozu wolno działającego. Wystarczy zastosować go raz – wiosną, żeby przez resztę roku cieszyć się dorodnymi, zdrowymi roślinami.

Ciekawą propozycją dla roślin, które chorują lub zamierają są nawozy dolistne. Zaletą tego typu nawozów jest możliwość błyskawicznego uzupełniania brakujących minerałów (zazwyczaj jest to azot lub żelazo).

Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby nawozić rośliny wiosną (gdy tylko stopnieje śnieg i ziemia rozmarznie, wówczas stosuje się kompost i nawozy mineralne), latem (do tego celu używa się nawozów płynnych rozpuszczonych w wodzie), a także jesienią (o tej porze roku stosuje się głównie nawozy organiczne; nie należy stosować nawozów wieloskładnikowych, chyba że takie, które są specjalnie przeznaczone do nawożenia jesiennego).

Sprawdź naszą ofertę na nawozy sklepu plantet.pl

Środki ochrony roślin do ogrodu

Wybierając rośliny do przydomowego ogrodu musimy zdawać sobie sprawę, że mogą być one w mniejszym lub większym stopniu narażone na choroby i ataki szkodników. Nie jesteśmy jednak wobec nich bezradni, jeżeli zastosujemy właściwe środki ochrony roślin. W sklepach ogrodniczych znajdziemy szeroki wybór tego typu produktów.

Należy mieć świadomość, że żeby preparat ochronny okazał się skuteczny konieczne jest zdiagnozowanie konkretnej choroby lub szkodnika, który zagraża roślinie. Jeżeli mamy wątpliwości – skonsultujmy się ze specjalistą.

Środki ochrony roślin mogą okazać się bardzo skuteczne, jednak należy stosować je w ostateczności, gdy inne metody zawiodą. Większość tego typu preparatów jest silnie toksyczna. Nieumiejętnie stosowane mogą podrażnić oczy i spowodować problemy z oddychaniem. Niektóre środki ochrony roślin mogą stanowić poważne zagrożenie dla organizmów wodnych i pszczół. Z tego względu przed ich zastosowaniem trzeba uważnie zapoznać się z etykietą (dowiemy się z niej jak bezpiecznie użytkować dany produkt).

Pamiętajmy, że zarówno nawozy, jak i środki ochrony roślin należy kupować wyłącznie od renomowanych producentów, najlepiej w zaufanych sklepach ogrodniczych (w takich miejscach są są one przechowywane w odpowiednich warunkach). Przed zastosowaniem preparatu koniecznie sprawdźmy czy posiada on aktualny termin przydatności (po jego upływie środek należy wyrzucić).

Fot.: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrać idealne szelki dla Twojego goldena?
Jak dobrać idealne szelki dla Twojego goldena?
Wybór odpowiednich szelek dla psa rasy golden retriever może znacząco wpłynąć na jego komfort oraz bezpieczeństwo podczas codziennych spacerów czy podróży.
Jak zrobić sos karmelowy?
Jak zrobić sos karmelowy?
‌‌Chcesz‌ ‌przygotować‌ ‌sos‌ ‌karmelowy‌ ‌domowej‌ ‌roboty,‌ ‌ale‌ ‌nie‌ ‌znasz‌ ‌przepisu‌ ‌na‌ ‌ten‌ ‌pyszny‌ ‌dodatek?‌ ‌Dowiedz‌ ‌się‌ ‌już‌ ‌teraz,‌ ‌jak‌ ‌szybko‌ ‌przygotować‌ ‌sos‌ ‌karmelowy‌ ‌i‌ ‌do‌ ‌jakich‌ ‌dań‌ ‌można‌ ‌go‌ ‌wykorzystać!‌ ‌ ‌
Jak prawidłowo zamontować matę balkonową dla optymalnej prywatności i ochrony?
Jak prawidłowo zamontować matę balkonową dla optymalnej prywatności i ochrony?
Naucz się, jak skutecznie zamontować matę na balkonie dla zapewnienia sobie większej prywatności i bezpieczeństwa. Dowiedz się, które materiały są najlepsze i jakich narzędzi używać, aby osiągnąć optymalny efekt.
Ostatnie wpisy