Jak wyczyścić kratki z piekarnika?

Jak wyczyścić kratki z piekarnika?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czyszczenie kratek z piekarnika nie należy do przyjemnych i łatwych domowych zajęć. Jednak każdy z nas wie, że raz na jakiś czas jest to konieczne, zwłaszcza kiedy osiadł na nich przypalony osad z przygotowywanych przez nas potraw. Jak wyczyścić ruszt piekarnika domowymi sposobami, bez żrących środków chemicznych? 

Do dokładnego wyczyszczenia kratki z piekarnika nie musimy kupować przeznaczonych do tego celu środków chemicznych, które mają silnie żrące właściwości. Często potrzebne produkty mamy w domu. Co więcej, nie tylko pozwolą pozbyć się zanieczyszczeń, ale są również bezpieczne i lepsze dla środowiska. Konieczne będzie tylko użycie odrobiny wysiłku, dobre chęci i czas. 

Proszek do zadań specjalnych?

Aby dokładnie wyczyścić ruszt piekarnika z przypalonego brudu i tłuszczu, możesz użyć w tym celu zwykłego tradycyjnego proszku do prania. W wannie lub dużej misce rozłóż ręcznik, aby zabezpieczyć powierzchnię przed zarysowaniem. Nabierz porcję proszku do prania i wysyp ją na ruszt. Następnie wlej gorącą wodę (nie używaj jednak wrzątku, gorąca woda z kranu w zupełności wystarczy) w taki sposób, by przykrywała kratkę. Zostaw ją na kilka godzin, najlepiej na noc. Rano spuść wodę i bez wysiłku gąbką lub ściereczką przetrzyj kratkę. Ręcznik wypierz w tradycyjny sposób. I gotowe. 

A może zmywarka?

Nic nie doczyści zaschniętych resztek jedzenia i tłuszczu tak dobrze, jak zmywarka. Jest to również jedna z najprostszych metod. Wystarczy, że kratkę umieścimy w zmywarce i włączymy program z wysoką temperaturą. Jedynym problemem, zwłaszcza jeśli mamy wąską zmywarkę, może być włożenie kratki do środka. Jeśli nie mieści się ona w pozycji poziomej, spróbuj włożyć ją pionowo. Możliwe, że w tym celu konieczny będzie demontaż górnego kosza. 

Pasta z sody oczyszczonej

Tradycyjnym sposobem na czyszczenie powierzchni z zaschniętym brudem i resztkami jedzenia jest soda oczyszczona, którą w domu posiada każda gospodyni. Do usunięcia brudu najlepiej sprawdzi się pasta. Wystarczy do małej miseczki wsypać paczkę sody i dodać dwie, trzy łyżki wody, by powstała pasta, którą nanosimy na kratkę. Następnie zostawiamy na dwadzieścia, trzydzieści minut. Po tym czasie bierzemy szczoteczkę lub gąbkę i przecieramy. Jeśli zabrudzenia są trudne do usunięcia, do czyszczenia możesz użyć również kulki z folii aluminiowej, która w rewelacyjny sposób usunie zaschnięte resztki jedzenia i tłuszcz. 

Niezawodny ocet

Do czyszczenia kratki z piekarnika oraz do całego jego wnętrza doskonale sprawdzi się roztwór wody z octem. Wystarczy połączyć w proporcji 1:1 ocet z wodą. Jeśli chcesz, możesz dodać kilka kropli olejku zapachowego. Tak powstały roztwór wlej do butelki ze spryskiwaczem, a następnie spryskaj kratkę. Zostaw na co najmniej czterdzieści minut. Po tym czasie przetrzyj ruszt chropowatą częścią gąbki do mycia naczyń lub czyścikiem. 

Przy trudniejszych zabrudzeniach spryskanie roztworem octowym może nie wystarczyć. W takim wypadku przygotuj ręczniki papierowe i nasącz je wcześniej przygotowanym płynem. Następnie owiń je wokół kratki i pozostaw na około godzinę. Po tym czasie przetrzyj wilgotną ściereczką i umyj jak zwykle. 

Źródło: pexels.com/cottonbro

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Projektowanie wnętrz – stwórz wnętrza, które będą cieszyć oczy przez długi czas
Projektowanie wnętrz – stwórz wnętrza, które będą cieszyć oczy przez długi czas
Badania naukowe jasno pokazują, że wnętrza, którymi otaczamy się każdego dnia, odgrywają niebagatelne znacznie dla naszego samopoczucia oraz komfortu psychicznego.
Szybkie gotowanie – smaczne dania w mgnieniu oka!
Szybkie gotowanie – smaczne dania w mgnieniu oka!
Szybkie gotowanie - pyszne dania w ekspresowym tempie!
Jakie detale wpłyną na wystrój salonu?
Jakie detale wpłyną na wystrój salonu?
Te elementy mają wpływ na to, jak postrzegany jest Twój salon. Przeczytaj o znaczeniu detali w aranżacji wnętrz.
Ostatnie wpisy