Czym skutecznie wyczyścić wannę?

Czym skutecznie wyczyścić wannę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czysta zadbana łazienka zachęca do zażywania długich, relaksujących kąpieli. Jednak, aby można było ich zaznać, ważne jest perfekcyjne wyczyszczenie, zwłaszcza wanny. Jej biały kolor sprawia często, że na ściankach pojawia się osad, a także kamień. Niekiedy, zwłaszcza w przypadku źle osadzonych wanien, może pojawić się grzyb i pleśń w miejscu łączenia jej ze ścianą. Jak sobie z tym radzić? Poznaj nasze skuteczne sposoby!

Wanna jak nowa, czyli jak się pozbyć brudu i osadu?

Wspaniała, pachnąca i śnieżnobiała wanna to Twoje marzenie? Relaks w takim miejscu jest o wiele przyjemniejszy. Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić wannę, warto przeczytać ten tekst. Dowiesz się, jakie sposoby są skuteczne i jak często czyścić ścianki wanny. 

Zacznijmy jednak od początku. Aby uniknąć sytuacji, w której na wannie pojawi się pleśń czy bakterie, należy zadbać o odpowiednią wentylację w tym miejscu. Dzięki temu wilgoć nie będzie się osadzać, a to ona jest głównym czynnikiem warunkującym pojawianie się grzyba w łazience.

Teraz możemy przejść do mycia wanny. Oczywiście należy zachować wszelkie środki ostrożności. Nie zapomnij zatem o rękawiczkach ochronnych, a nawet o maseczce, zwłaszcza jeśli zabrudzenia są wyjątkowo mocne. Oczywiście musisz uzbroić się także w gąbkę z ostrzejszym włosiem, aby pozbyć się zanieczyszczeń. W niektórych przypadkach będzie trzeba pozostawić preparat do czyszczenia na dłużej. Możesz do tego wykorzystać cif lub domestos, ale pasta z sody oczyszczonej, octu i cytryny również okaże się doskonałym rozwiązaniem. Wszystko zależy od tego, jak twardą masz wodę, a także jak mocno w strukturę wanny weszło zanieczyszczenie. Zabieg czyszczenia należy powtarzać przynajmniej raz w tygodniu, aby łazienka prezentowała się schludnie.

Higienicznie czysta wanna

Po opłukaniu wanny i pozbyciu się włosów oraz innych brudów z odpływu warto przygotować delikatną miksturę, która powinna usunąć część zabrudzeń. W pojemniku ze spryskiwaczem umieść ocet i wodę, w proporcjach pół na pół. Możesz dodać pół łyżeczki sody oczyszczonej i kilka kropli cytryny.

Takim preparatem spryskaj wannę i odczekaj 15–20 minut. Jeśli kąty na wannie są bardzo brudne, możesz także zrobić gęstą pastę z sody oczyszczonej, soku z cytryny i kilku kropli wody. Ją także należy zostawić na około 30 minut. Następnie wystarczy spłukać wszystko ciepłą wodą. 

Jeśli to nie pomoże, wykorzystaj cif i ostrzejszą część gąbki. Uważaj jednak, aby nie porysować struktury wanny. Miejsca szczególnie zabrudzone, na których znajduje się żółty osad, szoruj cifem. Możesz także dodać odrobinę domestosa, który dodatkowo pozbędzie się bakterii. Po wyczyszczeniu całość pozostaw na 10 minut, a następnie dokładnie spłucz, Twoja wanna powinna wówczas lśnić bielą!

Co, jeśli chcesz pozbyć się rdzy? Nie możesz zapomnieć o armaturze łazienkowej, która również wymaga wyczyszczenia. Na rdzę najlepiej działa mieszanina wody i octu z sokiem z cytryny, w tym przypadku nie musisz stosować mocnych preparatów. Taki sposób będzie wystarczająco skuteczny, a do tego sprawi, że kran będzie pięknie błyszczał!

Zdj. główne: Krystal Black/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dżem z moreli – jak zrobić?
Dżem z moreli – jak zrobić?
Z moreli można przyrządzać dżemy i konfitury zarówno na słodko, jak i słono. Przedstawiamy sprawdzone przepisy!
Zakwas na żurek z ekologicznej mąki żytniej
Zakwas na żurek z ekologicznej mąki żytniej
Żurek to jedna z tradycyjnych zup, będąca podstawą naszej rodzimej kuchni.
Planowanie imprez okolicznościowych: Jak rozpocząć przygotowania i uniknąć stresu
Planowanie imprez okolicznościowych: Jak rozpocząć przygotowania i uniknąć stresu
W tym artykule przedstawimy Ci praktyczne wskazówki i strategie, które pomogą Ci rozpocząć przygotowania do imprezy okolicznościowej w sposób zorganizowany i spokojny.
Ostatnie wpisy