Przypalona od spodu patelnia? Chyba każdy miał ten problem. Czy jest dla niej ratunek? A może należy wymienić ją na nową? Sprawdzamy!
Gdy pierwszy raz podejmujemy się czyszczenia spodu patelni, zadanie wydaje nam się banalnie łatwe. Zmieniamy zdanie zazwyczaj już po kilku minutach szorowania, gdy nie widać praktycznie żadnych efektów. Co więc w tym przypadku robić? Okazuje się, że pomóc może wiele domowych sposobów, które mogą uratować nasz sprzęt przed wymianą na nowy!
Pamiętajmy, bez względu na to, jaką patelnię wybierzemy, czy będzie ona zrobiona z teflonu, gliny, ceramiki czy żeliwa – każda się brudzi i przypala. Nie ma co się dziwić, jej dno jest narażone na kontakt z ogniem (jeśli używamy kuchenki gazowej) i wysoką temperaturą. Dobrą, domową metodą na czyszczenie patelni jest użycie domowej pasty. By ją zrobić, potrzebujemy zaledwie dwóch składników:
Do miseczki wsypujemy sodę oczyszczoną i zalewamy ją wodą. Dokładnie mieszamy, aż powstanie jednolita masa. Taką pastę nakładamy na spód patelni i zostawiamy na 10–15 minut. Następnie dokładnie myjemy patelnię i wycieramy do sucha. Po zabrudzeniu nie powinno być śladu!
Kolejnym doskonałym domowym sposobem na wyczyszczenie patelni jest zrobienie roztworu z kwasku cytrynowego. Należy 2 łyżeczki kwasku rozpuścić w około 2 szklankach wody i całość zagotować. Do gorącego roztworu wkładamy patelnię i zostawiamy na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Po wyjęciu przecieramy ją ścierką, dokładnie myjemy i osuszamy papierowym ręcznikiem. Ta metoda najlepiej sprawdza się w przypadku teflonowych patelni.
Zaleca się też moczenie spodu patelni w kwasku, nawet gdy nie ma silnych zabrudzeń, bowiem dzięki temu do nich nie dopuścimy i łatwiej będzie nam o nią zadbać.
Innym skutecznym i domowym sposobem na usunięcie zabrudzeń ze spodu patelni jest użycie octu. Warto pamiętać, że ocet świetnie radzi sobie nie tylko z przypaloną patelnią, ale też osadem z kamienia, rdzą itp. Trzeba jednak mieć świadomość, iż octu nie stosujemy na powierzchnie emaliowane, gdyż mogą stać się matowe. Dlatego tym środkiem czyścimy jedynie patelnie stalowe i aluminiowe. Można zrobić roztwór z wody i octu (4 łyżki octu na szklankę wody) i namoczyć w nim gąbeczkę, a następnie wyszorować zabrudzenia.
W przypadku grubej warstwy brudu można dno patelni zamoczyć w samym occie na kilka godzin, a następnie usunąć zabrudzenia gąbką lub łopatką kuchenną. Po tym zabiegu zawsze dokładnie myjemy patelnię wodą i płynem do mycia naczyń.
Jeśli nie jesteśmy zwolennikami domowych sposobów, możemy użyć specjalnych płynów do czyszczenia dostępnych w sklepie. Może to być uniwersalne mleczko do czyszczenia, płyn do usuwania silnych zabrudzeń lub specjalny środek do patelni bądź piekarnika. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że po zastosowaniu tego typu chemicznych produktów należy dokładnie umyć i osuszyć patelnię (najlepiej zrobić to dwukrotnie). Koszt płynów do czyszczenia waha się od kilku do nawet 30 zł.
Co ciekawe, mało znanym, a równie skutecznym sposobem na czyszczenie patelni jest użycie myjki parowej. Gorąca para wodna i wysokie ciśnienie doskonale radzą sobie nawet z dużymi i problematycznymi zabrudzeniami. Do tego nie ma potrzeby stosowania żadnych środków chemicznych ani tych domowej roboty. Cząsteczki pary wodnej dostają się nawet w mikroskopijne szczeliny i skutecznie usuwają zabrudzenia. Także, jeśli jesteśmy posiadaczami myjki parowej, to możemy jej użyć nie tylko do czyszczenia domu i podwórka, ale nawet do mycia patelni!
Warto też regularnie dbać o patelnię i myć ją po każdym użyciu, aby nie dopuścić do nagromadzenia się na niej grubej i trudnej do usunięcia warstwy tłuszczu i innych zabrudzeń.