Jak przygotować pasztet? Tajniki wyboru składników i pieczenia

Jak przygotować pasztet? Tajniki wyboru składników i pieczenia
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Własnoręcznie robiony pasztet to prawdziwy rarytas. Choć przygotowywanie go trwa sporo czasu i wymaga dużego zaangażowania, naprawdę warto! Zdradzamy kilka porad na temat pieczenia pasztetu.

Mięso czy warzywa?

Pasztet mięsny to połączenie wielu różnych rodzajów, wtedy ma intensywny smak i nie kruszy się podczas krojenia. Możesz postawić na wieprzowo-wołowy z dodatkiem boczku albo drobiowy urozmaicony wątróbką cielęcą. Do każdego pasztetu warto dodać także warzywa, a wśród nich seler, pietruszkę i marchew. Warto też podsmażyć cebulę oraz ząbek czosnku i dodać je do całości. Warzywa podkreślą smak własnoręcznie przygotowywanego pasztetu. Oczywiście wszystkie składniki trzeba ugotować albo podsmażyć. Przykładowo, wieprzowinę i wołowinę wcześniej obsmażyć na patelni, a później przełożyć do garnka i dorzucić boczek, warzywa i przyprawy. Całość powinna się gotować około dwóch godzin.

Jakie mięso do pasztetu wybrać? Tu wiele zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Dobrze jest, kiedy główne mięso jest dodawane w tych samych proporcjach. Tu chodzi o wieprzowinę (np. łopatkę, szynkę), wołowinę (np. udziec) i drób (np. uda). Z kolei podgardle, wątróbka czy boczek, lepiej, aby były dodawane w mniejszej ilości. Tłuste rodzaje mięsa sprawiają, że pasztet jest puszysty, dlatego nie warto ich pomijać w przepisie.

Ciekawym rozwiązaniem jest także zrobienie pasztetu wyłącznie z wątróbki drobiowej, np. z kurczaka albo indyka. Do tego wystarczy 1 cebula i przyprawy, a potrawa będzie idealna na śniadanie, kolację i szybką przekąskę.

Sekret tkwi w przyprawach

Warto wiedzieć, że po upieczeniu pasztet nie będzie tak samo intensywny w smaku, jak przed. Właśnie dlatego trzeba dać odrobinę więcej przypraw niż zakładało się na początku.

Jakie przyprawy do pasztetu dodać? Przede wszystkim liść laurowy, ziele angielskie, gałkę muszkatołową, sól i pieprz. Te warto dodać podczas gotowania mięsa. Z kolei łyżkę musztardy i majeranek dobrze jest dodać w trakcie wyrabiania masy do pieczenia.

Jajka – nieodłączny element pasztetu

Jeśli chodzi o przygotowywanie pasztetu, są zwolennicy dodawania jajek oraz ich przeciwnicy. Nie masz nic przeciwko temu? W takim razie ubij wcześniej białka. Tym samym sprawisz, że pasztet będzie puszysty i miękki.

Wyrabianie pasztetu – porady

Przygotowanie pasztetu to także wyrabianie całej masy. Zmielone podwójnie, a najlepiej potrójnie mięso, do tego warzywa i przyprawy, trzeba traktować bardzo delikatnie. W trakcie wyrabiania dodaj żółtka i ubite białka osobno. Doprawiaj pasztet według uznania, pamiętając o wcześniejszych poradach. Wyrabianie masy sprawi, że będzie ona napowietrzona, a po upieczeniu pasztet nie będzie twardy.

Wyłożenie blachy boczkiem

Wędzony boczek w plastrach na formie do pieczenia to nie jest konieczność, ale smaczny dodatek. Jeszcze bardziej podkreśli smak pasztetu, który będzie pięknie pachniał.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zacznij sezon rowerowy! Jak przygotować go na wiosnę?
Zacznij sezon rowerowy! Jak przygotować go na wiosnę?
Kiedy pojawiają się pierwsze promienie słoneczne, aż chce się spędzać czas na świeżym powietrzu. Jeśli masz w planach jazdę na […]
Mycie lodówki krok po kroku
Mycie lodówki krok po kroku
Wejdź i sprawdź, jakie metody mogą Ci znacząco ułatwić proces sprzątania lodówki. Dzięki naszym podpowiedziom ta czynności będzie prosta i szybka!
4 dania jednogarnkowe, które zrobisz szybko i sprawnie
4 dania jednogarnkowe, które zrobisz szybko i sprawnie
Chcesz w krótkim czasie przygotować obiad dla całej rodziny? Koniecznie przeczytaj, jakie potrawy warto wykonać!
Ostatnie wpisy