Zacznij sezon rowerowy! Jak przygotować go na wiosnę?

ZAINTERESOWANIA
Zacznij sezon rowerowy! Jak przygotować go na wiosnę?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy pojawiają się pierwsze promienie słoneczne, aż chce się spędzać czas na świeżym powietrzu. Jeśli masz w planach jazdę na rowerze, najpierw rozpocznij od sprawdzenia go pod względem technicznym.

Wyciągnij rower i wyczyść go

Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać do przygotowania roweru do sezonu jest jego dokładne wyczyszczenie. Użyj do tego specjalistycznych środków albo po prostu połącz płyn do mycia naczyń z ciepłą wodą. Do przecierania używaj miękkich materiałów, np. bawełnianej ściereczki albo gąbki. Pamiętaj o tym, aby umyć rower do sucha – wilgoć dobrze wchłonie ścierka z mikrofibry.

Nasmaruj łańcuch i nie tylko

To nieodłączny element przygotowania do sezonu wiosennego. Najlepiej użyć do tego specjalnego oleju przeznaczonego do tej czynności. Dzięki temu natłuścisz łańcuch. Możesz to zrobić bez ściągania go z roweru. Jeśli jednak chcesz go dokładnie wyczyścić, po wyciągnięciu umieść go w butelce z benzyną ekstrakcyjną.

Nasmarować trzeba nie tylko łańcuch, ale także amortyzator, hamulce oraz piasty, czyli oś koła.

Sprawdź stan opon i ciśnienie

Drugim krokiem jest przyjrzenie się z bliska oponom, a także sprawdzenie ciśnienia. Jeśli na fakturze gumy są dziury, pęknięcia albo inne uszkodzenia, konieczna będzie wymiana. Ma to wpływ na bezpieczeństwo na drodze, dlatego to niesamowicie ważne.

Oceń ciśnienie w oponach. Po napompowaniu zobacz czy zgadza się on z zaleceniem producenta. Informację znajdziesz na boku każdej opony. Jeśli nadal nie wiesz czy ciśnienie jest dobre, sprawdź jak mocno ugina się guma, kiedy wsiądziesz na rower. Kiedy czujesz, że opony uginają się na ponad 1 cm. konieczne jest dopompowanie.

Sprawdź hamulce i koła

Jak przygotować rower na wiosnę? Końcowym etapem jest sprawdzenie hamulców, co jest również istotne ze względu na bezpieczeństwo na drodze. Na koniec zrób test czy koła kręcą się prosto. Wystarczy, że będziesz kręcić obręczami po obróceniu roweru do góry nogami. Jeśli wymagają regulacji, możesz zrobić to kluczem do szprych, ale najlepiej wybrać się do serwisu rowerowego. To samo czeka Cię, jeśli wyczuwasz luz po kręceniu kołem na boki przy lekkim podniesieniu jednośladu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wegańska wersja kolacji Wigilijnej – na jakie potrawy postawić?
Wegańska wersja kolacji Wigilijnej – na jakie potrawy postawić?
Wegańska wigilia – sprawdź czym zastąpić mięsne potrawy i jak wyeliminować jajko z przepisów. Nasze propozycje posmakują całej rodzinie!
Jak wybrać odpowiedni system do oczyszczania wody w naszym domu?
Jak wybrać odpowiedni system do oczyszczania wody w naszym domu?
Zastanawiasz się, który system oczyszczania wody będzie najlepszy dla twojego domu? Poznaj najważniejsze czynniki i dowiedz się, jak dokonać prawidłowego wyboru.
Suszarka bębnowa – wszystko, co musisz wiedzieć
Suszarka bębnowa – wszystko, co musisz wiedzieć
Zdradzamy zalety suszarki bębnowej. W artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.
Ostatnie wpisy