Artykuł sponsorowany
Wszędzie tam, gdzie obecna jest woda, pojawiają się zacieki. W kuchni oraz w łazience tworzą one bardzo nieestetyczny efekt i sprawiają, że te miejsca wydają się zwyczajnie brudne. Długo zbierający się osad może nawet wpływać na funkcjonowanie sprzętów, takich jak baterie kuchenne lub szyny w kabinie prysznicowej. Zobacz, jak skutecznie pozbyć się zacieków.
Zacieki to nic innego, jak osad z twardej wody, która płynie w kranach w całej Polsce. Krople, które pryskają na blaty, zlewy kuchenne i szyby w kabinie prysznicowej pozostawiają po sobie ślad w postaci białych zacieków. Delikatne białe pozostałości to nieduży problem, dopiero kiedy dochodzi do nabudowania osadu, który zamienia się w warstwę kamienia, który już trudno usunąć. Regularne pozbywanie się zacieków i zapobieganie ich powstawaniu pozwoli uniknąć pojawienia się kamienia.
Żeby pozbyć się zacieków, będziesz potrzebować kilku środków. Jeśli chodzi o ceramiczne umywalki, metalowe zlewozmywaki oraz baterie kuchenne, o ile nie są polerowane na wysoki połysk, doskonale sprawdzi się mleczko czyszczące z granulkami. Taki środek świetnie poradzi sobie z powstałymi zaciekami i pozostawi metalowe oraz ceramiczne powierzchnie czyste i błyszczące. Czyszczące granulki w takich mleczkach to niestety mikroplastik. Jeśli chcesz zastosować opcję bardziej przyjazną dla środowiska, użyj pasty z soli i sodu oczyszczonej. Zadziała ona bardzo podobnie, również będzie skuteczna, a przy tym tania, naturalna i ekologiczna.
Zacieki na szybach, lustrach oraz polerowanych powierzchniach, łatwo usunie ocet. Grubą warstwę kamienia prawdopodobnie będzie trzeba odmoczyć okładem z nasączonego octem ręcznika papierowego lub ściereczki. Zwykłe białe zacieki bez problemu da się zetrzeć ścierką z octem lub płynem do mycia szyb. Z kolei jeśli chodzi o emalię, na przykład na wannie, żeby uniknąć jej matowienia, przecierania oraz odpryskiwania farby, warto unikać granulek czy ostrych drapaków. Choć emalia jest wytrzymała, z czasem może tracić swoją odporność, dlatego wybieraj delikatne środki, w najbardziej ekstremalnych wypadkach możesz użyć pasty z soli na ściereczce z mikrofibry.
Zacieki pod prysznicem powstają przez pozostającą na szybach oraz kafelkach wodę. Po odparowaniu kropli na powierzchniach zostają obecne w twardej wodzie minerały i tworzą biały osad. Żeby zapobiegać powstawaniu zacieków należy dbać o to, by woda nie stała na powierzchniach. W łazience bardzo skuteczna będzie ściągaczka do szyb, która usunie pozostałe po kąpieli krople wody z szyb i kafelków i pozostawi czystą łazienkę.
Zlewozmywak oraz blaty wokół niego wystarczy po zmywaniu naczyń lub myciu warzyw, każdorazowo wycierać do sucha. Dobrze jest też obejrzeć szafkę pod zlewem i upewnić się, że nie jest ona mokra. Zwłaszcza na czarnych frontach zacieki są bardzo widoczne, a zaniedbanie szafki pod zlewem może doprowadzić ją do ruiny. Grubą warstwę kamienia trzeba szorować, a to nierzadko skutkuje starciem lub odbarwieniem powierzchni drzwi szafki.
Dbanie o czystość w domu to dla wielu osób wyzwanie. Proste, tanie i dostępne przepisy na domowe środki czyszczące oraz patenty na utrzymywanie porządku są bardzo pomocne i ułatwiają życie. Dzięki wykorzystywaniu odpowiednich metod oraz produktów sprawia, że sprzątanie staje się łatwe i przyjemne.
Zdjęcie główna: MART PRODUCTION/pexels.com