Świąteczne dekoracje okna w kuchni

Świąteczne dekoracje okna w kuchni
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zbliża się ten wyjątkowy czas w roku, kiedy sprzątamy, przygotowujemy pyszności i stroimy nasze domy. W jaki sposób udekorować okno w kuchni i tym samym wnieść do pomieszczenia świąteczny nastrój? Oto kilka pomysłów na niebanalne, efektowne i tradycyjne ozdoby świąteczne, którymi odmienisz wnętrze i sprawisz, że czas spędzony na gotowaniu będzie jeszcze przyjemniejszy!

Przyjęło się, że na święta Bożego Narodzenia dekorujemy ogrody, balkony, sypialnie i salony, w tym okna, drzwi balkonowe i witryny. Często jednak w trakcie dekorowania zapominamy o kuchni, która jest przecież równie ważna. Aby nie zagracać tak ważnej w tym pomieszczeniu przestrzeni roboczej, warto zdecydować się na ubranie okna. Taka dekoracja stworzy przyjemny klimat i nie przytłoczy przebywających w kuchni osób. 

Kurtyna świetlna 

Zima to pora roku, kiedy słońce bardzo wcześnie zachodzi, a i często w ciągu dnia jest ciemno. Zapewne dlatego Boże Narodzenie jako czas radości rozświetlany jest milionem świateł i świec. Klasyczna kurtyna świetlna z sopli czy gwiazd wniesie blask do kuchni i sprawi, że przebywanie w niej będzie jeszcze przyjemniejsze. Możesz przymocować ją bezpośrednio do ramy, ale również umieścić na karniszu bądź drążku. Użyj do tego specjalnych haczyków, przezroczystej taśmy lub popularnych trytytek.

Wieniec bądź girlanda

Ramę okienną wspaniale ozdobi świąteczny wieniec, w który mogą być wplątane również światełka. Możesz wybrać gotowy sztuczny wieniec, jednak zachęcamy do stworzenia własnego w naturalnej i ekologicznej wersji, wykonanego z gałązek jodły czy świerku. Ten w kuchni świetnie będzie wyglądał z suszonymi owocami, np. plastrami pomarańczy, szyszkami, rajskimi jabłuszkami czy laskami cynamonu. Taka ozdoba nie tylko stworzy klimat, ale wprowadzi do wnętrza przyjemny korzenno-leśny zapach. 

Drugą propozycją jest girlanda, którą możesz przymocować do karnisza. Wpleć w nią gwiazdy betlejemskie, plastry pomarańczy, kokardy i bombki. Mogą zwisać z niej sople, laski lukrecjowe lub pierniki. Jeśli lubisz ozdoby „na bogato”, nie ograniczaj się – Gwiazdka to czas, kiedy możesz się rozpieścić i nie musisz decydować się na minimalizm w każdym aspekcie. 

Ozdobny parapet

Parapet okienny w kuchni to często dodatkowe miejsce, gdzie przechowujemy różne rzeczy. Na czas Gwiazdki spraw, żeby był bardziej odświętny. Możesz postawić na nim małą choineczkę, dorodną gwiazdę betlejemską, stroik, figurki mikołajów, reniferów, aniołów czy bałwanów, a także kompozycję stworzoną ze świec.

Warto jednak pomyśleć, by ozdoby w kuchni nawiązywały formą lub kolorem do pozostałej części domu. Ciekawym rozwiązaniem będzie również użycie jako ozdób jedzenia. Ustaw na paterze ciasteczka, pierniczki lub owoce. Misa pełna mandarynek to nie tylko piękna ozdoba parapetu, ale również smaczna przekąska, którą doceni każdy domownik. 

Śnieżna wioska

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich macie zdolności artystyczne albo chcesz, by w dekorowaniu pomagały Ci dzieci, możecie namalować na powierzchni szyby własne dekoracje. Wystarczą do tego flamastry do rysowania na szkle lub specjalne farby. Naszkicujcie własną śnieżną wioskę lub krainę Świętego Mikołaja. Wspaniale wyglądają również rysunki piernikowych kamienic. Nie musisz się obawiać o konsekwencje, ozdoby tego typu spokojnie zmyjesz szmatką i ciepłą wodą po świętach.

Zdj. główne: Alisa Anton/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wykorzystanie drewna w nowoczesnych konstrukcjach – inspiracje i praktyczne zastosowania
Wykorzystanie drewna w nowoczesnych konstrukcjach – inspiracje i praktyczne zastosowania
Odkryj nieograniczone możliwości, jakie daje drewno w nowoczesnym budownictwie. Przykładowe zastosowania i inspiracje czekają na Ciebie.
Tworzenie domowych deserów z sezonowymi owocami: Przepisy i porady
Tworzenie domowych deserów z sezonowymi owocami: Przepisy i porady
Odkryj kreatywne przepisy i praktyczne wskazówki, jak przygotować domowy deser z sezonowymi owocami. Rozpocznij kulinarne przygody z nutą słodkości!
Jak chronić multimedia z polisy mieszkaniowej?
Jak chronić multimedia z polisy mieszkaniowej?
Wszelkie sprzęty multimedialne są dzisiaj czymś naturalnym i normalnym w każdym domu.
Ostatnie wpisy