Artykuł sponsorowany
Woda zbierająca się w wykopanych w ziemi dołach jest niepożądanym zjawiskiem w trakcie prowadzenia prac budowlanych, albo innych ziemnych. Woda ta może pochodzić z różnych źródeł, takich jak: opady deszczu, przesiąkanie wody gruntowej, czy wód powierzchniowych. Przedstawiamy praktyczne i skuteczne sposoby na to, jak się jej pozbyć.
Woda w wykopach jest powszechnym problemem podczas prac budowlanych. Do głównych zagrożeń zalicza się m.in. to, że zwiększa ryzyko osuwania się ziemi, a także może wpłynąć negatywnie na stabilność konstrukcji budynku lub innej akurat budowanej infrastruktury. Dobrze też wiedzieć, że woda w wykopie może również wpłynąć źle na jakość pracy i trwałość konstrukcji – jeśli nie zostanie usunięta w odpowiedni sposób.
Z tego powodu ważne jest to, żeby woda w wykopach była systematycznie usuwana. Konieczne jest też kontrolowanie jej poziomu podczas prowadzenia prac budowlanych. Do sprawdzonych metod na pozbycie się wody z wykopów zalicza się:
Woda w wykopach, szczególnie w przypadku budowy fundamentów lub innych obiektów, jest częstym problemem, który należy rozwiązać, aby prace budowlane mogły przebiegać sprawnie i bezpiecznie. Stosuje się różne sposoby na pozbycie się wody z wykopów. Użycie konkretnego zależy od sytuacji i warunków, które akurat panują na placu budowy.
Może to być odsysanie wody. Czynność polega na zastosowaniu pompy, dzięki której można się pozbyć wody z wykopu. Następnie przekierowuje się ją do zbiornika lub kanalizacji deszczowej.
Niekiedy stosuje się też osuszanie powietrza. Ma to miejsce w przypadku, gdy woda w wykopie jest skutkiem przesiąkania wody gruntowej. Wtedy można wykorzystać osuszacze powietrza do zmniejszenia wilgotności powietrza i przyspieszenia procesu odparowywania.
Rury drenarskie również można wykorzystać w trakcie odprowadzania wody z obszaru fundamentów lub obiektów, które są akurat budowane. Rury odpowiadają za odprowadzanie wody z wykopu do drenażu albo zbiornika retencyjnego.
Może też nastąpić wykorzystanie geosyntetyków. Są to materiały służące do stabilizacji gruntu i zapobiegania przesiąkaniu wody. Również można je wykorzystać w przypadku budowy fundamentów, aby zmniejszyć ilość wody w wykopie.
Te wszystkie sposoby mogą zostać uzupełnione o zastosowanie pomp wodnych. Używa się ich w przypadku, gdy w wykopie pojawi się większa ilość wody. Efektywnie przyczyniają się do jej usunięcia. Atutem tego rozwiązania jest to, że można usunąć wiele wody w krótkim czasie, a także korzystać z usług specjalistów, którzy oferują wynajem pomp do wody brudnej.
Odprowadzanie wody z dziur wykopowych jest ważne. To dlatego, że zalegająca woda może zwiększyć ryzyko osuwania się ziemi, negatywnie wpłynąć na stabilność konstrukcji, a także utrudnić prace budowlane i zagrażać środowisku. Odwodnienie wykopów pozwala uniknąć tych problemów i zapewnić bezpieczne, stabilne i efektywne warunki pracy.
Fot.: Becca Tapert/unsplash.com