Co można ubezpieczyć? Przegląd możliwości

Inne
Co można ubezpieczyć? Przegląd możliwości

Materiał Partnera

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wiele osób zastanawia się, co tak naprawdę warto ubezpieczyć. Niestety, nie możemy przewidzieć, co wydarzy się w naszym życiu. Możemy jednak ochronić wartościowe dla nas rzeczy, żeby nie dać się zaskoczyć, gdyby doszło do niespodziewanej sytuacji. Sprawdź, co można ubezpieczyć i kiedy warto to zrobić.

Ubezpieczenie jest ważne – dlaczego?

Ubezpieczenie jest umową prawa cywilnego, którą podpisuje osoba ubezpieczająca się z daną agencją ubezpieczeniową. Wykupiona polisa to sposób na zabezpieczenie swojego zdrowia i życia, a także majątku. Gdyby doszło do nieprzewidzianego zdarzenia, ubezpieczalnia ma obowiązek wypłaty odszkodowania osobie, która wykupiła polisę. Ubezpieczony powinien płacić składkę miesięczną lub roczną w zależności od wybranego wariantu. Ubezpieczenie można podzielić na:

  • Majątkowe – ochronie podlegać będzie mienie lub OC osoby ubezpieczonej.
  • Osobowe – pokryje odszkodowanie w przypadku zdarzeń losowych (na przykład choroby czy śmierci).

Warto zadbać również o ochronę cennych przedmiotów. Należą do nich między innymi smartfon, karta płatnicza czy biżuteria. Niektóre przedmioty, które nosimy przy sobie, mogą mieć naprawdę dużą wartość – od kilku do kilkunastu tysięcy złotych i więcej. Strata tak cennych przedmiotów oznacza ogromne kłopoty finansowe i zdrowotne. Dzięki polisie mieszkaniowej można odzyskać przynajmniej część środków potrzebnych na zakup nowego urządzenia – oczywiście w zależności od rodzaju czy kwoty ubezpieczenia.

Przedmioty, które podlegają ubezpieczeniu, często wymieniane są w OWU dołączanych do umowy. Wśród nich wyróżniają się między innymi dokumenty, klucze, telefon komórkowy i okulary – czy warto ubezpieczyć (sprawdź na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/). Takich przedmiotów może być więcej, jednak to ubezpieczalnia decyduje, które z nich podlegają ochronie.

Co można, a nawet trzeba ubezpieczyć?

Czekanie na pomoc finansowaną przez NFZ nie zawsze jest dobrym pomysłem – zwłaszcza jeśli potrzebujesz szybkiego leczenia lub operacji. W takiej sytuacji lepiej mieć wykupioną polisę zdrowotną, dzięki której będzie można szybciej i łatwiej skorzystać z konkretnych usług medycznych. Ubezpieczenie zdrowotne dopasowane do potrzeb pozwala również leczyć się u wybranych specjalistów, chodzić na badania diagnostyczne czy robić darmowe szczepienia.

Ważne jest też oczywiście ubezpieczenie mieszkania lub domu, które wykupić wypada w wersji podstawowej. Takie ubezpieczenie obejmuje mury i stałe elementy nieruchomości, a także niespodziewane zdarzenia na przykład zalanie i pożar. Zawsze wybrać też można polisę rozszerzoną – jest droższa, ale obejmuje między innymi stałe elementy wyposażenia i ruchomości. W tym serwisie możesz sprawdzić, czy wlicza się do niej sprzęt elektryczny, meble lub inne domowe przedmioty. Jeśli masz nieruchomość na kredyt, bank będzie wymagał ubezpieczenia w wersji podstawowej. Jeśli nie korzystasz z kredytu, możesz wybrać dowolne ubezpieczenie domu lub mieszkania. Ważne, aby spełniało podstawowe potrzeby i odpowiadało realnej wartości nieruchomości.

Polecane do wykupienia jest też ubezpieczenie na życie – może być dodatkiem do zabezpieczenia spłaty kredytu bankowego. Ubezpieczenie na życie dzieli się na kilka rodzajów, więc należy dopasować je do swoich potrzeb. Ubezpieczyć należy też samochód. Obowiązkowe jest OC, natomiast dodatkowe polisy to AC, NNW i Assistance. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni przed ponoszeniem konsekwencji finansowych, gdyby doszło do uszkodzenia pojazdu. Konieczna jest ciągłość takiego ubezpieczenia, w przeciwnym razie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nas ukarać.

Na jakiej podstawie wybrać ubezpieczenie?

Nie jest to zbyt oczywiste, bo każde ubezpieczenie to inne warunki, cena czy zakres. W przypadku pojazdu osobowego zwykle wystarcza najtańsza polisa. Zakres ubezpieczenia jest bowiem identyczny co droższe oferty. Jednak dobrowolne polisy nie działają w ten sam sposób. Najważniejsze, o czym należy pamiętać przy wyborze ubezpieczenia, to zakres ochrony oraz suma ubezpieczenia. Musisz dowiedzieć się, jakiej wysokości należeć ci się będzie na przykład zwrot środków oraz kiedy ubezpieczalnia będzie mogła przelać ci pieniądze. Istotne jest też zwrócenie uwagi na wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej, a także cenę ubezpieczenia. Jeśli chodzi o ostatnią kwestię, kwota zależy między innymi od zakresu ochrony, a także sumy polisy.

Jeśli interesuje cię kilka rodzajów polis albo chcesz objąć ubezpieczeniem wiele sfer życia, w każdym przypadku ważne będą inne kwestie. Wykupując ubezpieczenie majątkowe, koniecznie sprawdź, czy ustanawiane są w nim limity odpowiedzialności. Takie informacje często wyszczególnione są w OWU dołączonych do umowy. Jeśli chcesz kupić rozszerzone ubezpieczenie zdrowotne, upewnij się, jaką ilość wizyt lekarskich możesz odbywać w ciągu roku. Musisz też mieć pewność, że będziesz w stanie wykonywać poszczególne badania, które najbardziej cię interesują. Warto zweryfikować, w jakich miejscach będziesz mógł się leczyć, wykupując daną polisę. To pozornie tylko kilka kwestii, które mogą okazać się kluczowe przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
SEO – niezbędne wsparcie przy prowadzeniu firmy
SEO – niezbędne wsparcie przy prowadzeniu firmy
Pozycjonowanie stron to skuteczny sposób, by zwiększyć zyski firmy. Codziennie miliony internautów szukają w Google różnych usług – warto zadbać […]
Porządkujemy gazety w domu! Jak je zorganizować?
Porządkujemy gazety w domu! Jak je zorganizować?
W artykule przedstawiamy sprawdzone metody na uporządkowanie gazet w taki sposób, aby nie zagracały Twojej przestrzeni.
Jak przechowywać drobiazgi w przedpokoju?
Jak przechowywać drobiazgi w przedpokoju?
Jak przechowywać drobiazgi w przedpokoju, by utrzymać porządek i szybko znajdować to, co w danej chwili potrzebne? Skorzystaj z naszych wskazówek!
Ostatnie wpisy