Co sprawdzić przed zakupem działki i nieruchomości?

RODZINA
Co sprawdzić przed zakupem działki i nieruchomości?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W ostatnich latach jednym z najpopularniejszych sposobów lokowania swoich funduszy stały się działki, mieszkania i inne nieruchomości. Niezależnie od tego, czy jest to sama działka, czy może wybudowany wcześniej dom, albo nowe mieszkanie warto sprawdzić kilka kwestii, by mieć pewność, że nieruchomość nie przyniesie nam niepotrzebnych problemów. 

Zakup nieruchomości — o czym pamiętać?

O ile zakup nieruchomości to świetny moment, gdyż z reguły jest bardzo dobrą inwestycją, która w dłuższej perspektywie może przynieść ogromne zyski, tak nie każda nieruchomość to dobry wybór. Dlatego przy zakupie warto pamiętać o wielu formalnościach i sprawdzeniu najważniejszych informacji, które pozwolą na dowiedzenie się, czy nieruchomość, którą się interesujemy, na pewno jest dobrym wyborem.

Przede wszystkim warto zajrzeć do ksiąg wieczystych i przejrzeć znajdujące się tam informacje dotyczące danej nieruchomości. To jednak nie wszystko. Dobrze zapoznać się też dokładnie z całą okolicą nieruchomości. Sprawdzić to, czy zapewnia wszystko, co może być potrzebne do wygodnego jej wykorzystywania. Mowa tu na przykład takich kwestiach, jak drogi dojazdowe do nieruchomości, jej skomunikowanie z miastem, czy z innymi miastami, jeśli mowa o nieruchomości w mniejszych miejscowościach. 

Do tego przy zakupie takiej nieruchomości, jak dom lub mieszkanie trzeba oczywiście sprawdzać sam ich stan. Mowa tu o najważniejszych instalacjach, stanie drzwi wejściowych, okien, czy też o sprawdzeniu tego, jakie materiały wykończeniowe zastosowano w budynku. 

Księgi wieczyste — o jakie formalności trzeba zadbać?

Dokładne sprawdzenie ksiąg wieczystych to coś, co warto zrobić jeszcze przed umową przedwstępną, a z pewnością przed zakupem projektu domu, czy też zawarciem umowy kupna. Przede wszystkim w księdze wieczystej warto sprawdzić, czy podane tam informacje dotyczące powierzchni, czy liczby kondygnacji zgadzają się z tymi przekazanymi przez właściciela.

W księgach wieczystych znaleźć też można wiele informacji na temat właścicieli nieruchomości i co ważne dotyczących tego, czy nieruchomość jest jakkolwiek obciążana w sposób inny niż przez kredyt hipoteczny. Najważniejszy jest jednak dział czwarty. To właśnie w nim można znaleźć informacje o kredycie hipotecznym. Szczególnie warto sprawdzić, czy dom jest objęty hipoteką przymusową na zabezpieczenie. 

Gdzie znaleźć specjalistów od ksiąg wieczystych?

Dostęp do już istniejących ksiąg wieczystych najłatwiej będzie uzyskać z pomocą internetu. W końcu dziś to właśnie sieć jest największą ogólnodostępną bazą danych, w której można znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Księgi wieczyste dla poszczególnych miast można znaleźć, na przykład wpisując w przeglądarce frazy, takie jak „księgi wieczyste Płock”, czy też „KW Poznań”. Analogicznie dla innych miast może to być hasło „księgi wieczyste Białystok”.

Internet to miejsce, w którym najprościej i najszybciej można uzyskać dostęp do ksiąg wieczystych i sprawdzić w nich wszystkie potrzebne nam informacje w trakcie zakupu nieruchomości, którą się interesujemy.

Fot.: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wiosenne sałatki do grilla – 4 przepisy
Wiosenne sałatki do grilla – 4 przepisy
Gdy tylko robi się ciepło – rozpoczyna się grillowanie. Oprócz mięs wrzucanych na ruszt warto też przygotować kolorowe, wiosenne sałatki. Sprawdzamy najlepsze przepisy!
Jak oświetlić taras z ogrodem?
Jak oświetlić taras z ogrodem?
Szukasz ciekawego oświetlenia swojego tarasu i ogrodu? Zobacz, co możesz wybrać.
Kuchnia w stylu eko – pomysły na urządzenie, materiały i dekoracje
Kuchnia w stylu eko – pomysły na urządzenie, materiały i dekoracje
Kuchnia w stylu eko to miejsce przyjazne środowisku, jasne, estetyczne i przytulne. Zobacz, jak je urządzić, na jakie materiały postawić i jakie dekoracje wybrać.
Ostatnie wpisy