Jak czyścić płytki i fugi?

Jak czyścić płytki i fugi?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany - Chcesz mieć piękny i lśniący czystością dom? Poznaj nasze sposoby na mycie płytek ceramicznych oraz fug i zadbaj o to, by Twój dom zachwycał gości!

Utrzymywanie czystości w domu to konieczność, ale nie zawsze jest to łatwe zadanie. Wiele osób nie wie, jak poprawnie czyścić powierzchnie i boi się ich zniszczenia, a co za tym idzie, nie sprząta dokładnie, a tylko pobieżnie. Jak więc czyścić płytki oraz fugi, żeby nie zniszczyć ich, ale utrzymywać je w czystości? Podpowiadamy!

Domowe sposoby

Do mycia samych płytek, warto użyć roztworu wody i octu. Taki płyn nie tylko zdezynfekuje  powierzchnię i usunie zabrudzenia, lecz także nabłyszczy płytki. Roztwór wody i octu w proporcji pół na pół lub 2:1, w zależności od tego, jak brudna jest podłoga, nada się żeby czyścić zarówno płytki podłogowe, jak i ścienne. Inną metodą, jeśli nie masz specjalnego płynu do podłóg, jest dodanie do wody około ¼ szklanki płynu do mycia naczyń. Taki roztwór sprawdzi się doskonale, jeśli chcesz umyć płytki ścienne do kuchni, które często są glazurowane, przez co przyda im się regularne nabłyszczanie. W kuchni kafelki są też bardzo często opryskane tłuszczem, który po zaschnięciu bardzo trudno wyczyścić. Płyn do mycia naczyń został opracowany do tego, by rozpuszczać tłuszcz, dlatego doskonale domyje tłustą, lepką warstwę brudu z płytek w kuchni. 

Szczoteczka do zębów to Twój przyjaciel

Jeśli chodzi o czyszczenie fug, potrzebne jest precyzyjne narzędzie, które domyje wąskie przestrzenie między kafelkami. Płytki do przedpokoju oraz fugi w nich, są najbardziej narażone na ścieranie się i niszczenie, dlatego do ich czyszczenia potrzebne są delikatne materiały. Do czyszczenia fug fantastycznie nada się stara szczoteczka do zębów z miękkim włosiem. Za jej pomocą rozprowadź w przestrzeniach, które wypełnia fuga, gęstą pastę z sody oczyszczonej i wody. Delikatnie wyszoruj fugi pastą i szczoteczką, a następnie zmyj pozostałości wodą, fugi powinny wyglądać, jak nowe. Jeśli fugi są naprawde brudne i soda oczyszczona nie dała sobie rady, skuteczny może okazać się żel do mycia toalet. Jest to jednak silnie żrący środek, dlatego, jeśli zdecydujesz się na czyszczenie nim fug, zadbaj o środki ochronne, takie jak grube rękawice oraz gogle, które osłonią Twoje oczy, przed ewentualnym pryskaniem płynu. Dzięki tej metodzie nawet jasne fugi, które teraz są czarne, mogą wrócić do swojego poprzedniego stanu. 

Uporczywe zabrudzenia

Jeśli na kafelkach znajdują się plamy, które nie schodzą za pomocą innych środków, wykonaj pastę z sody oczyszczonej oraz soli. Nałóż ją na zabrudzenie i wyszoruj za pomocą gąbki-skrobaka do teflonu. Jest to bardzo skuteczna metoda, jednak nie nadaje się do płytek glazurowanych, ponieważ grudki soli oraz chropowata powierzchnia skrobaka może je uszkodzić i zmatowić połysk. Niestety glazura jest bardzo delikatna i trzeba czyścić ją ściereczką z bawełny lub mikrofibry, żeby nie stworzyć zarysowań na powierzchni płytek. Do plam z markera, flamastra lub długopisu dobrze sprawdzi się aceton lub rozpuszczalnik, a do zabrudzeń z kosmetyków, na przykład na kafelkach w łazience zadziała płyn do demakijażu lub olej.

 

Czysty dom to powód do dumy, do takiego miejsca przyjemnie wraca się z pracy, miło spędza się w nim czas. By czerpać ze sprzątania przyjemność, ważne jest, żeby było ono szybkie, skuteczne i dzięki temu satysfakcjonujące. Utrzymywanie porządku w swoim domu lub mieszkaniu może być tanie, łatwe i przyjemne, jeśli tylko znajdziesz sposoby na to, jak dobrze sprzątać. 

Zdjęcie główne: manbob86/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik: Jak wybrać idealny zlewozmywak do swojej kuchni – zalety i wady różnych materiałów
Poradnik: Jak wybrać idealny zlewozmywak do swojej kuchni – zalety i wady różnych materiałów
Odkryj kluczowe informacje, które pomogą Ci podjąć decyzję przy wyborze zlewozmywaka do kuchni. Zapoznaj się z porównaniem materiałów, sprawdź ich zalety oraz wady.
Co przyda się w piekarni?
Co przyda się w piekarni?
Wyposażenie miejsc takich jak piekarnie znacząco różni się od klasycznej domowej kuchni. Dowiedz się więc, jakich sprzętów i akcesoriów nie powinno tam zabraknąć.
Narzędzia ogrodnicze – klucz do upiększania Twojej zieleni
Narzędzia ogrodnicze – klucz do upiększania Twojej zieleni
Niezależnie od wielkości ogrodu, rodzaju roślin, czy konkretnej czynności, jakiej się podejmujemy, odpowiednie narzędzia ogrodnicze są kluczowe dla osiągnięcia zadowalających rezultatów.
Ostatnie wpisy