Jak usunąć kamień z żelazka parowego?

Jak usunąć kamień z żelazka parowego?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kamień pojawia się wszędzie tam, gdzie obecna jest twarda woda. Niestety w większości polskich domów, w kranie płynie woda bogata w minerały, przez co na naszych sprzętach domowych pojawia się kamień. Tak samo dzieje się z żelazkiem, jeśli nie stosujemy do niego wody demineralizowanej. Kamień zalegający w żelazku parowym znacznie obniża jego efektywność i sprawia, że nie możemy korzystać z jego pełnej mocy. Zobacz zatem, jak odkamienić żelazko parowe. 

Domowy sposób – ocet 

Ocet to powszechnie znany pogromca kamienia. Stosujemy go jako środek czyszczący w łazience i kuchni, świetnie sprawdza się jako zamiennik płynu do mycia szyb i znajdzie zastosowanie również jako odkamieniacz do żelazka. Kamień na żelazku nie tylko zmniejsza działanie sprzętu, lecz także może brudzić ubrania, dlatego warto dbać o jego czystość. By za pomocą octu usunąć kamień z żelazka, wystarczy zamoczoną w occie ściereczką przetrzeć pokrytą kamieniem powierzchnię. Kamień rozpuści się w kilka chwil, a jeśli jakieś miejsce będzie sprawiać większe problemy, należy po prostu przyłożyć na nie okład z octu i pozostawić na kilka minut. Ocet jest łagodnym, ale skutecznym środkiem, dlatego nie musisz się obawiać, że zniszczy powłokę żelazka. 

Można także nalać octu do zbiorniczka na wodę i zacząć prasować, by ocet dostał się we wszystkie zakamarki i usunął z nich kamień. Ten sposób nie jest jednak w pełni bezpieczny dla wszystkich modeli żelazek. Bardzo kwaśne pH octu może uszkodzić delikatne materiały, z których wykonane są przewody w niektórych żelazkach. Jeśli nie masz pewności, że Twoje żelazko może zostać w ten sposób potraktowane, zrezygnuj z tego sposobu.

Ocet ma także bardzo charakterystyczny i dość nieprzyjemny zapach. Jeśli obawiasz się, że zapach octu może utrzymywać się na żelazku lub przejść na prasowane ubrania, przelej ocet do słoika i wrzuć do niego skórki cytryn, pomarańczy i mandarynek. Skórki zneutralizują odór i płyn nabierze przyjemnego, cytrusowego zapachu.

Oczyszczanie mechaniczne – wykałaczka

Innym sposobem na usunięcie kamienia z żelazka, jest przetkanie jego otworów wykałaczką. Kamień zbiera się w otworach, z których wydostaje się para, blokując ich działanie. Skutecznie można się go pozbyć za pomocą drewnianej wykałaczki. Jest to nieco czasochłonny sposób, ale jeśli tylko kilka otworów jest zatkanych przez kamień, sprawdzi się fantastycznie. Drewno jest bezpieczne dla delikatnej powierzchni żelazka, dlatego nie musisz się obawiać, że porysuje jego powłokę. 

Gotowy odkamieniacz do żelazka 

W sklepach AGD można kupić specjalne środki do odkamieniania żelazek, które są całkowicie bezpieczne i oczywiście skuteczne. Płyny lub proszki można kupić już za kilka złotych i nie zastanawiać się, czy nie zniszczysz sobie w ten sposób żelazka. Takie środki mają także dodatkowe funkcje – opóźniają ponowne pojawienie się kamienia, zabezpieczają przed korozją, a tym samym przedłużają żywotność żelazka. Nie mają też nieprzyjemnego zapachu, dlatego nie trzeba po ich użyciu wietrzyć mieszkania. Płyn do czyszczenia żelazka wlewa się do zbiorniczka na wodę i prasuje się przy jego użyciu szmatkę, aż cały kamień nie zostanie usunięty z przewodów i otworów parowych. W przypadku proszku wystarczy zmieszać go z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu i postąpić tak, jak z płynem.

Dbanie o czystość żelazka to podstawa, jeśli chcemy przedłużyć żywotność zarówno sprzętu, jak i swoich ubrań. Zakamienione żelazko może brudzić zwłaszcza białe ubrania i sprawiać, że będą żółkły. Ponadto przez zatkane kamieniem otwory, żelazko straci swoją moc i prasowanie stanie się znacznie trudniejsze. Niezależnie od tego, jaki sposób wybierzesz, nie rezygnuj z regularnego odkamieniania żelazka, by mogło służyć Ci przez długie lata.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wymiana wkładki w drzwiach – jak zrobić to samodzielnie?
Wymiana wkładki w drzwiach – jak zrobić to samodzielnie?
Wymiana zamka to czynność, z którą przynajmniej raz w życiu każdy z nas będzie miał do czynienia.
Odkrywamy tajniki skutecznego i ekologicznego sprzątania: naturalne metody na czysty dom
Odkrywamy tajniki skutecznego i ekologicznego sprzątania: naturalne metody na czysty dom
Poznaj naturalne metody utrzymania porządku w domu. Ekologiczne sprzątanie to proste i skuteczne rozwiązania, które zadbają o czystość i zdrowie Twojego domostwa.
Dlaczego mycie okien warto zlecić specjalistom?
Dlaczego mycie okien warto zlecić specjalistom?
Zobacz, jakie zalety ma taka współpraca.
Ostatnie wpisy