Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na Twojej ścianie właśnie pojawiła się tłusta plama? Nie czekaj ani chwili, łap za ścierkę lub gąbkę i od razu ją wycieraj! Tylko dzięki szybkiemu działaniu pozbędziesz się problemu w chwilę.

Niestety, jeśli nie zauważysz zacieku od razu lub odłożysz porządki na później, usunięcie plamy nie będzie już takie proste. Uciążliwy tłuszcz błyskawicznie zostaje wchłonięty w strukturę farby, przez co pojawia się pytanie – jak skutecznie usunąć tłuste plamy?

Mąka ziemniaczana

Mąka ziemniaczana to coś, co na pewno masz w swojej kuchennej szafce. Ten produkt pochodny z ziemniaków przydaje się nie tylko do zagęszczania potraw. Ma również inne fascynujące właściwości. Czy wiedziałaś, że doskonale sprawdzi się w usuwaniu tłustych plam?

Najpierw tłuszcz musisz odsączyć papierowym ręcznikiem. Przyciśnij go do ściany, by wchłonąć go tyle, ile tylko się da. Następnie posyp plamę mąką ziemniaczaną. Jako jej zamiennik sprawdzi się również talk. Teraz już wystarczy, że cierpliwie poczekasz, a za kilka godzin przetrzesz ścianę w brudnym miejscu ścierką lub gąbką z płynem do mycia naczyń. Plama powinna zostać usunięta.

Płyn do mycia szyb

Kolejna rzecz, którą na pewno masz w swoim domu. Płyn do mycia szyb doskonale sprawdzi się do czyszczenia również innych powierzchni. Świetnym tego przykładem jest właśnie użycie go do pozbycia się tłustej plamy – posiada on właściwości usuwające tłuszcz. 

Zwróć uwagę na to, jaki skład ma Twój płyn. Dlaczego? Jeżeli używany przez Ciebie płyn do mycia szyb stworzony został na bazie alkoholu, może być on zbyt inwazyjny. Oznacza to, że choć doskonale usunąłby wszystkie tłuste plamy, wniknąłby również w farbę, niszcząc w ten sposób jej powłokę. 

Czyszczenie plam za pomocą płynu do szyb jest bardzo proste. Wystarczy, że brudne miejsce solidnie spryskasz płynem – nie oszczędzaj go! Twoja praca została zakończona, resztą zajmie się produkt, sprawiając… że tłusta plama dosłownie wyparuje. Po kilkunastu minutach możesz cieszyć się czystą ścianą.

Soda oczyszczona

O doskonałych właściwościach sody wie każda gospodyni domowa. Przydaje się nie tylko w kuchni, ale również wspaniale sprawdza się podczas sprzątania, a także usuwania tłustych plam ze ścian.

Wystarczy, że zmieszasz ze sobą łyżeczkę sody oczyszczonej, trzy łyżki ciepłej wody i kilka kropli płynu do naczyń, a następnie powstałą pastę nałożysz na zabrudzone miejsce. Pocieraj ścianę delikatnie gąbką lub ściereczką z mikrofibry do czasu, aż plama zniknie. Dobrze pozostawić sodę na ścianie na około pół godziny, a dopiero potem zetrzeć ją wilgotną ścierką. Dzięki temu w prosty sposób pozbędziesz się uporczywego zabrudzenia – za pomocą rzeczy, którą z pewnością masz już w swoim domu!

Farba na tłuste plamy

Kiedy czujesz, że nie ma już nadziei i żaden domowy sposób nie sprawił, że pozbyłaś się plamy ze swojej ściany, czas na farbę do zadań specjalnych. Posiadają one niesamowite właściwości izolujące podobne zabrudzenia, dlatego są swoistą ostatnią deską ratunku dla trudnych zabrudzeń.

Przed malowaniem dobrze jest dodatkowo umyć ścianę mydłem malarskim, jednak nie jest to konieczne. Farby na plamy i zacieki już same w sobie potrafią zdziałać cuda. Co więcej, pomogą Ci się pozbyć nie tylko uporczywego tłuszczu, ale także zapobiegną rozwojowi grzybów i pleśni na ścianie, ponieważ skutecznie zabezpieczą podłoże. 

Na rynku dostępne są wyłącznie farby w kolorze białym, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić ich barwę za pomocą pigmentu lub pasty koloryzującej.

Zdjęcie główne: JESHOOTS.COM/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wyczyścić zamszowe buty?
Jak wyczyścić zamszowe buty?
Skórzane buty rządzą się swoimi prawami. Nie tak łatwo je przechować i czyścić, aby w żaden sposób ich nie uszkodzić. […]
Śniadanie z awokado – 6 przepisów
Śniadanie z awokado – 6 przepisów
Postaw na zdrowe i odżywcze śniadanie, dzięki przepisom z wykorzystaniem awokado.
Praktyczne porady dotyczące projektowania i urządzania nowoczesnej jadalni
Praktyczne porady dotyczące projektowania i urządzania nowoczesnej jadalni
W tym artykule przedstawimy praktyczne porady dotyczące projektowania i urządzania nowoczesnej jadalni, aby pomóc Ci w stworzeniu doskonałej przestrzeni do wspólnych posiłków i rozmów.
Ostatnie wpisy