Jak zadbać o dobre relacje między rodzeństwem?

RODZINA
Jak zadbać o dobre relacje między rodzeństwem?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy Twoje relacje z rodzeństwem nigdy nie układały się najlepiej? Marzysz o tym, by to zmienić? Podpowiadamy, co zrobić, by uległy one poprawie. Nie musisz się martwić, to nic trudnego! Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad.

1. Spędzajcie wspólnie czas

Wspólnie spędzony czas to duży krok w stronę poprawy rodzinnych relacji. Niekoniecznie istotne jest nawet to, co będziecie robić, ważne jest po prostu, by były to czynności angażujące wszystkich członków rodziny. Więzi rodzeństwa na pewno ulegną wyraźnej poprawie, gdy zaczniecie uwzględniać w swoich planach regularne aktywności w gronie najbliższych.

2. Tradycje i rytuały rodzinne

Każda rodzina ma swoje własne rytuały i tradycje. Dzięki nim, między członkami tworzy się wyjątkowa nić porozumienia, której nikt z zewnątrz nie jest w stanie do końca pojąć. Kultywowanie tradycji zapoczątkowanych przez rodziców albo nawet dziadków sprawia, że czujecie się lepiej w swoim towarzystwie i przede wszystkim macie coś, co łączy Was na całe życie.

3. Szanowanie wzajemnych granic i prywatności

Nigdy nie naruszaj granic drugiego człowieka. Dotyczy to też rodzeństwa, które jest Ci bliskie od najmłodszych lat. Relacje między siostrami i braćmi są bardzo specyficzne. Często trudno jest pohamować się przed zerknięciem w telefon bliskiej osoby, który leży na stole lub nie przekraczać innych granic jej prywatności. Postaraj się tego nie robić.

4. Nie porównuj się

Porównywanie się do brata lub siostry na pewno nie sprawi, że wasze więzi się wzmocnią. Ciągłe zestawianie się i rywalizacja powoduje wiele nieprzyjemnych sytuacji między najbliższymi. Narzekanie na swoją sytuację i podkreślanie lepszych cech lub sytuacji drugiej osoby może zniszczyć każdą, nawet najlepszą, relację.

5. Wspieraj i bądź obok w trudnych chwilach

Zawsze wspieraj swoich bliskich w trudnych chwilach. Daj odczuć im, że jesteś, jeśli tylko będą potrzebować Twojej pomocy lub po prostu rozmowy. Staraj się nie krytykować. Bądź, gdy tylko czujesz, że Twoje rodzeństwo zmaga się z jakimiś trudnościami w życiu. Nie narzucaj się, ale daj jasno do zrozumienia, że jesteś gotowy, by stanąć murem za ważną dla Ciebie osobą.

6. Rozmawiaj i pielęgnuj codzienny kontakt

Staraj się być na bieżąco z życiem codziennym Twoich bliskich. Rozmawiaj z nimi tak często jak to możliwe. Jeśli nie możecie widywać się zbyt często, to wygospodaruj czas na telefon do siostry lub brata. Słuchaj, gdy zwierza Ci się ze swoich kłopotów. Nie oceniaj i bądź wyrozumiały. Nigdy nie wyciągaj pochopnych wniosków i nie bądź zbyt surowy. 

7. Możecie się różnić, wasze wybory i podejście do życia mogą być inne 

By zadbać o dobre relacje z rodzeństwem, nigdy nie powinieneś zapominać o tym, że Wasze ścieżki życiowe mogą się zupełnie różnić. Wybory, których dokonuje Twój brat lub siostra, nie muszą być zgodne z Twoimi. Możecie patrzeć na życie w zupełnie inny sposób, ale nie oznacza to, że nie możecie się przyjaźnić i być blisko siebie. To, co robicie, nigdy nie powinno Was rozdzielić.

8. Utrzymuj dobre relacje z połówką Twojej siostry lub brata

Jeśli zależy Ci na stałym kontakcie z rodzeństwem, musisz mieć świadomość, że na pewno będziesz też regularnie spotykać ich drugą połówkę. Możesz nie darzyć sympatią partnera lub partnerki Twojej siostry albo brata, ale nie może to Was dystansować. Zadbaj o poprawne relacje między Wami, a na pewno nie będzie to powód, przez który utracicie kontakt.

Zdj. główne: Juliane Liebermann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne płytki do aranżacji wnętrz – inspiracje i porady
Jak wybrać idealne płytki do aranżacji wnętrz – inspiracje i porady
Zainspiruj się naszymi pomysłami i odkryj sekrety dobierania perfekcyjnych płytek do różnych stylów i typów wnętrz.
Czy montaż szamba betonowego to dobre rozwiązanie?
Czy montaż szamba betonowego to dobre rozwiązanie?
Sprawdź, dlaczego montaż szamba betonowego może być najlepszym wyborem dla Twojego domu. Omawiamy zalety, potencjalne wady oraz najważniejsze aspekty do uwzględnienia.
Jak wybrać idealny kompresor tłokowy do warsztatu samochodowego?
Jak wybrać idealny kompresor tłokowy do warsztatu samochodowego?
Praktyczne porady i sugestie, które pomogą Ci w wyborze idealnego kompresora tłokowego do Twojego warsztatu samochodowego. Odkryj, na co zwrócić uwagę, aby podejmować mądre decyzje.
Ostatnie wpisy