Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Informacja reklamowa
Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.
Wypracowane przez nas oszczędności możemy roztrwonić, trzymać w banku na depozytach lub – co w Polsce nadal niestety nie jest rzadkością – umieścić w „banku ziemskim”, czyli po prostu gromadzić w wersalce lub sejfie. Rzecz w tym, że w ten sposób ciężko zarobione pieniądze tracą swoją wartość.
Inflacja na świecie, w tym także w Polsce, nie jest już tak groźna i krwiożercza jak jeszcze rok i dwa lata temu. Co nie znaczy, że uporaliśmy się z tym problemem. On nadal istnieje i zdaniem niektórych ekonomistów wcale nie przestał być zagrożeniem dla gospodarki. A także, co oczywiste, dla naszych pieniędzy. Dlatego warto zrobić wszystko, aby się przed tym zabezpieczyć.
O „banku ziemskim” nie ma sensu wspominać. To pomysł, najdelikatniej mówiąc, nierozsądny. Ale trzymanie pieniędzy na depozytach bankowych także nie jest najlepszy. Ta forma oszczędzania jest wprawdzie najmniej ryzykowna, bo system bankowy w Polsce jest stabilny, ale oprocentowanie proponowane dzisiaj w bankach nie zapewnia efektywnej ochrony przed inflacją. O ile bowiem w sierpniu br. inflacja w Polsce wyniosła 4,2%, to roczne oprocentowanie lokat w największych bankach – wynosi około 4%.
Lepszym sposobem oszczędzania pieniędzy wydaje się być rynek kapitałowy. Przy czym warto pamiętać, że mamy tu do wyboru różne strategie i wcale nie musimy stawiać na najbardziej ryzykowne inwestycje, czyli inwestować w akcje. Obok nich są znacznie mniej ryzykowne formy, w tym na przykład obligacje. Istotną zaletą rynku kapitałowego jest także zarabianie nie tylko w Polsce, ale też wprzęgnięcie do pomnażania naszych oszczędności całej globalnej gospodarki.
Służą do tego fundusze inwestycyjne zarządzane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych, a w przypadku najbardziej zamożnych klientów usługi asset management.
Ta usługa polega na zarządzaniu aktywami finansowymi klientów – nie muszą to być tylko klienci indywidualni, bo firmy asset management oferują te usługi także firmom i stowarzyszeniom – w celu osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków. Powierzone przez klientów pieniądze są inwestowane w wybrane, wyselekcjonowane instrumenty finansowe. Z reguły portfele asset management inwestowane są w instrumenty z całego świata, czyli na przykład w akcje nie tylko polskich, ale również europejskich czy przede wszystkim amerykańskich spółek lub w obligacje emitowane nie tylko przez Polskę, ale na przykład przez rząd amerykański.
Usługi asset management są adresowane do osób posiadających środki finansowe w wysokości przynajmniej 1 mln zł, które mając świadomość własnych ograniczeń wolą powierzyć zarządzanie swoim majątkiem lub jego częścią profesjonalistom, którzy mają doświadczenie, znają sytuację rynkową i codziennie analizują zmieniające się trendy ekonomiczne. Warto też pamiętać, że koszty zarządzania asset management są niższe niż w wypadku samodzielnego zarządzania aktywami.
Istotną zaletą asset management jest płynność. Zainwestowane pieniądze są dostępne w każdej chwili, co oznacza, że klient może w każdej chwili wypłacić część lub całość swoich pieniędzy. W tym także zyski, co w wypadku lokat bankowych nie jest możliwe przed terminem jej zapadalności. Warto dodać, że nad bezpieczeństwem środków czuwa nie tylko firma asset management, ale również specjalnie ustanowiony renomowany bank powierniczy.
Zastrzeżenia prawne
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych. Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.
Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego.
Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.