Jaki materac wybrać – twardy czy miękki?

Jaki materac wybrać – twardy czy miękki?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wybór między twardym a miękkim materacem do spania to jeden z najczęstszych dylematów, przed jakimi stają klienci w sklepie z materacami. Jeśli chcesz kupić materac, który będzie nie tylko wygodny, ale też zdrowy, to koniecznie trzeba wybrać model o odpowiedniej twardości. Jaki materac zatem wybrać?

Jak wybrać materac o odpowiedniej twardości?

Materac nie może być zbyt miękki, bo będzie powodował uczucie nadmiernego zapadania się lub pływania. Jeśli rano bolą cię plecy, czujesz się zastany lub poskręcany, to może oznaczać, że śpisz na zbyt miękkim materacu i twoje ciało oraz kręgosłup nie mają zapewnionego odpowiedniego podparcia. Z kolei zbyt twardy materac też nie jest dobrym rozwiązaniem, bo nie zapewni zdrowego snu oraz prawidłowej regeneracji. Na zbyt twardym materacu ciało nie może się rozluźnić, a mięśnie są napięte. Utrudnia to zasypianie, powoduje dyskomfort i niewygodę. Może też prowadzić do częstego wybudzania się w nocy, bo organizm będzie czuć, że nie ma zapewnionych dobrych warunków do odpoczynku. Dlatego materac nie może być ani za twardy, ani zbyt miękki – musi być w sam raz, czyli powinien być dopasowany do konkretnej osoby, jej wagi i wzrostu. Polecamy materace produkcji MK Foam Koło, gdzie większość modeli jest dostępna w co najmniej kilku twardościach do wyboru. Materace MK Koło to polska produkcja, co daje pewną gwarancję, że znajdziemy dobry model, oferujący optymalny stosunek ceny do jakości. Są to wyroby słynące z dużej trwałości i żywotności. Jak wybrać twardość?

M&K Foam Koło
Fot. Materiał prasowy Expert Snu

H1, H2, H3, H4 – czyli symbole oznaczające twardość materaca

Większość materacy MK Foam Koło dostępnych na rynku ma oznaczenie twardości za pomocą symboli H1, H2, H3 lub H4, chociaż niekiedy dany materac znajdziemy tylko w jednej lub maksymalnie w dwóch twardościach. Co dokładnie oznaczają te symbole? Jest to uniwersalne oznaczenie twardości stosowane przez wszystkich producentów materacy. Najbardziej miękkie są materace H1, a najbardziej twarde materace H4. Twardość materaca jest bezpośrednio powiązana z wagą, wzrostem i budową ciała osoby, która ma na materacu spać. Dla osób szczupłych i drobnych wybieramy miękkie materace, a dla osób o większej masie ciała można wybrać twardszy materac. Jak to dokładnie wygląda?

  • H1 (miękki) dla osób o wadze do ok. 60 kg przy wzroście 150-180 cm,
  • H2 (średni) dla osób o wadze powyżej 60 kg,
  • H3 (twardy) dla osób o masie powyżej 80 kg
  • H4 (bardzo twardy) dla osób o wadze powyżej 100 – 120 kg 

Oczywiście jest to tylko teoria, bo w praktyce bywa różnie. Niekiedy osoby lekkie wolą np materace twardsze. Często także okazuje się, że ktoś o wadze powyżej 100 kg lepiej czuje się na materacu H3, chociaż jego waga wskazuje raczej na bardzo twardy materac H4. Tak naprawdę najpopularniejsze są materace H2 i H3. Dobry producent zwykle dba o to, aby jego oferta była zróżnicowana. Stąd materace MK Koło są najczęściej dostępne w aż czterech rodzajach twardości. Odczucie twardości to tak naprawdę bardzo specyficzna i indywidualna kwestia, dlatego samodzielny wybór materaca może stanowić pewien problem. Najlepiej jest poprosić o pomoc w profesjonalnym sklepie z materacami, bo łatwo o pomyłkę, a często też nie mamy dostatecznie dużo czasu czy w ogóle możliwości, aby przetestować na żywo dany model materaca czy twardość.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze twardości materaca do spania?

Najważniejsze to starać się dobrać materac i jego twardość do cech fizycznych danej osoby oraz jej gustu. Co to oznacza w praktyce? Jeśli chodzi o cechy fizyczne liczy się wzrost, waga oraz budowa ciała. Ten ostatni czynnik jest bardzo ważny, bo dwie osoby mogą mieć podobny wzrost i wagę, jednak zupełnie różną budowę ciała, a co za tym idzie, prawdopodobnie również nieco inne odbieranie twardości. Ktoś o mocnych i szerokich barkach, lubiący spać na boku będzie potrzebował wbrew pozorom nieco bardziej miękkiego materaca, żeby ciało, a zwłaszcza barki mogły się odpowiednio zatopić w materacu. Jeśli materac będzie zbyt twardy to będzie mocno wypychał całe ciało, przez co kręgosłup będzie się wyginał, a nam nie będzie się dobrze spało. Z kolei inna osoba może mieć szerokie biodra i większe pośladki. W takim wypadku materac powinien dobrze działać punktowo, żeby zapewnić jak najlepsze podparcie zwłaszcza najcięższej partii ciała. Najlepsza opcja to wybrać samodzielnie kilka modeli materacy, które nas interesują, a następnie skonsultować swoje typy z profesjonalnym i doświadczonym sprzedawcą, który na podstawie kilku pytań dotyczących wagi, wzrostu i stanu zdrowia, pomoże wybrać dla nas idealny materac.

Zdjęcie główne: House Method/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Koreczki na imprezę w nowoczesnej odsłonie
Koreczki na imprezę w nowoczesnej odsłonie
Chcesz przygotować koreczki na imprezę, ale nie masz pomysłu na składniki? Zobacz nasze nowoczesne odsłony!
Malowanie płytek, czyli prosty sposób na zmianę wyglądu kuchni
Malowanie płytek, czyli prosty sposób na zmianę wyglądu kuchni
Podpowiadamy na co zwrócić uwagę w przypadku takiej pracy oraz jak wybrać odpowiednią farbę.
Kreowanie Wyjątkowego Stylu Wnętrz w Stylu Skandynawskim
Kreowanie Wyjątkowego Stylu Wnętrz w Stylu Skandynawskim
Marzysz o wnętrzach pełnych świeżości, prostoty i harmonii? Styl skandynawski może być idealnym wyborem dla Ciebie.
Ostatnie wpisy