Artykuł sponsorowany
Kto nie lubi tego intensywnego smaku i aromatu wędzonego mięsa? Kiełbasa to w Polsce jeden z największych przysmaków, a nasze kiełbasy są znane i uwielbiane na całym świecie. Wiele krajów słynie z pysznych wyrobów wędzarniczych, a rodzajów kiełbas jest naprawdę mnóstwo i w każdym zakątku świata podaje się je nieco inaczej. Poznaj kilka odmian kiełbas popularnych w Polsce i nie tylko.
Ten typ kiełbasy jest uwielbiany chyba przez największe grono Polaków. Bardzo delikatna, rozpływająca się w ustach kiełbasa wędzona o intensywnym smaku. Zrobiona jest zazwyczaj z grubo rozdrobnionego mięsa i doprawiona najczęściej spora ilością czosnku i pieprzu. To właśnie kiełbasa krucha podbiła serca Amerykanów jest przysmakiem w Stanach Zjednoczonych, gdzie znana jest pod nazwą polish sausage. Doskonale nadaje się do smażenia, pieczenia i grillowania, sprawdzi się fantastycznie jako dodatek w daniach jednogarnkowych. Nadaje też wspaniały smak i aromat zupom, takim jak żur, grochówka czy kapuśniak.
Kiedyś ta kiełbasa była wyrabiana tylko na terenie Małopolski, ale z biegiem lat popularność kiełbasy krakowskiej rozprzestrzeniła się na całą Polskę, a później także na inne kraje europejskie. Obecnie kiełbasa sucha jest jedną z najchętniej wybieranych wędlin na kanapki, a kupić ją można w większości dyskontów spożywczych. Często zdarza się jednak, że kiełbasa, dostępna w dużych sieciach delikatesów niewiele ma wspólnego z prawdziwą, dobrą wędliną. Na stronie wędlinydlacalejrodziny.pl możesz kupić wysokiej jakości kiełbasy, w tym właśnie suchą krakowską, która spełnia wymogi określone w rejestrze produktu regionalnego.
Jest to rodzaj kiełbasy suszonej i długo dojrzewającej. Salami zrodziło się we Włoszech, a konkretniej w Bolonii. Jest uznawane za najtrwalszą wędlinę właśnie dzięki niskiej zawartości wody oraz dojrzewaniu. Popularnym mitem, który do dziś krąży wokół tej kiełbasy jest to, że jest ona ponoć robiona z mięsa osła. Nie jest to jednak prawda. Większość włoskich i francuskich salami jest zrobionych z mięsa wieprzowego, czasem wieprzowo-wołowego. Z oślego mięsa robiony jest tylko jeden rodzaj kiełbasy salami – salame di asino.
Bez niej nie ma żurku. Bez niej nie ma Wielkanocy. Bez niej nie ma kolacji na imieninach u cioci. Biała kiełbasa jest królową na polskich stołach. Nie jest ona wędzona, dzięki czemu zachowuje dość delikatny smak i jasny kolor. Dobra biała kiełbasa zrobiona jest z tłustego mięsa wieprzowego z dodatkiem ziół, takich jak majeranek, lubczyk, cząber, pieprz i czosnek. Po ugotowaniu, z białej kiełbasy powinien delikatnie wytapiać się tłuszcz, a woda, w której była parzona, powinna przypominać swojski, tłusty rosół.
Zdjęcie główne: pexels.com/mali maeder