Co zrobić gdy materac jest zbyt miękki lub zbyt twardy?

Co zrobić gdy materac jest zbyt miękki lub zbyt twardy?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Większość materacy jest dostępna w co najmniej kilku twardościach, przez co łatwo się pomylić. Ludzie kupujący materac mają też często tendencje do wybierania twardych materacy, bo wydaje im się, że tak jest po prostu zdrowiej. Tak naprawdę materac nie może być ani zbyt twardy ani za miękki. Jak sobie z tym radzić?

Sklep z materacami
Materiał prasowy Expert Snu

Objawy zbyt twardego i zbyt miękkiego materaca

Materac musi być zawsze dopasowany do konkretnej osoby. Dobry sklep z materacami powinien oferować nie tylko duży wybór, ale również pomoc profesjonalisty w wyborze materaca i określeniu twardości. To, że komuś z naszej rodziny czy przyjacielowi dobrze śpi się na twardym materacu wcale nie znaczy, że u nas zadziała to tak samo. Przede wszystkim odczucie twardości jest bardzo subiektywne i każdy człowiek może odbierać dany materac w nieco inny sposób. Do tego wszystkiego dochodzi także waga użytkownika, wzrost, budowa ciała i wcześniejsze doświadczenia z innymi materacami do spania. Objawy źle dobranego, czyli zbyt twardego lub zbyt miękkiego materaca to między innymi:

  • uczucie zapadania się w materacu,
  • ból pleców po przebudzeniu
  • uczucie sztywności pleców, zbitych kręgów w kręgosłupie,
  • wiercenie się w łóżku,
  • częste zmiany pozycji w trakcie snu,
  • budzenie się w zupełnie innej pozycji, niż ta, którą uważamy za naszą najwygodniejszą,
  • uczucie zmęczenia po przebudzeniu,
  • wrażenie spiętych mięśni i uczucie napięcia w ciele,
  • drętwienie kończyn po przebudzeniu,
  • problemy z prawidłowym ukrwieniem i krążeniem.

Co zrobić gdy materac jest zbyt twardy?

Dobry sklep z materacami oferuje profesjonalne doradztwo i wsparcie na każdym etapie wyboru materaca. Sklep internetowy oferuje pomoc przy wyborze materaca czy twardości także online za pomocą czatu na stronie. Profesjonalny sklep z materacami można poznać także po tym, że na swojej stronie internetowej firma ma blog z poradami nt. wyboru określonych produktów. Co jednak zrobić, jeśli kupiliśmy już materac i okazał się zbyt twardy? Najlepiej wówczas zastosować tzw. nakładkę, czyli materac nawierzchniowy, który pozwoli zmiękczyć podłoże do spania. Sklep z materacami Expert Snu oferuje nakładki, które mogą zarówno zmiękczyć, jak i utwardzić materac. To bardzo dobre i stosunkowo tanie rozwiązanie. Do zmiękczenia materaca warto wybrać nakładkę wykonaną z lateksu czy pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem jego ciepła i tworzy delikatny odlew ciała, co zapewnia uczucie delikatnego zatopienia w materacu. Profesjonalny sprzedawca pomoże dobrać odpowiednią nakładkę oraz jej wysokość (grubość) w zależności od tego, na jakim materacu ma leżeć i jaka jest waga czy wzrost użytkownika.

Co zrobić gdy materac jest zbyt miękki?

Czasami zdarza się, że wcześniej spaliśmy na zbyt twardym materacu i teraz szukamy bardziej miękkiego. Niestety po kilku nocach okazuje się, że materac jest stanowczo zbyt miękki i wywołuje wrażenie pływania lub zapadania się. Szybko można to odczuć w postaci bólu pleców w odcinku lędźwiowym czy piersiowych, bo to właśnie barki i biodra są najcięższe i właśnie te części ciała najbardziej będą się zapadać, wymuszając pracę mięśni przy kręgosłupie. Jak utwardzić zbyt miękki materac? Również można spróbować z nakładką, jednak tym razem utwardzającą, ale tak naprawdę w takiej sytuacji najlepiej jest wymienić materac na twardszy. Warto także sprawdzić stelaż pod materacem, bo możliwe, że jest to stelaż niskiej jakości, który zbyt mocno się ugina.

Podsumowanie

Twardość materaca dobieramy zawsze do wagi, wzrostu i budowy ciała osoby śpiącej. Dobry sklep z materacami powinien zaoferować pomoc i wsparcie w określeniu prawidłowej twardości po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu. Najlepszy sposób, aby utwardzić lub zmiękczyć źle wybrany materac to tzw. nakładka (materac nawierzchniowy). Do zmiękczenia polecamy nakładki z lateksu czy pianki termoelastycznej, a do utwardzenia można wybrać twardszą nakładkę z pianki wysokoelastycznej.

Zdjęcie główne: Francesca Tosolini/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kreowanie Wyjątkowego Stylu Wnętrz w Stylu Skandynawskim
Kreowanie Wyjątkowego Stylu Wnętrz w Stylu Skandynawskim
Marzysz o wnętrzach pełnych świeżości, prostoty i harmonii? Styl skandynawski może być idealnym wyborem dla Ciebie.
Biuro – jakimi kwestiami kierować się przy wyborze wyposażenia
Biuro – jakimi kwestiami kierować się przy wyborze wyposażenia
Odkryj praktyczne porady i wskazówki, które pomogą ci dobrze wyposażyć biuro. Od mebli, poprzez szereg urządzeń aż po biurowe dodatki, dowiedz się, jak tworzyć miejsce pracy zgodne z twoimi potrzebami.
Projekt mebli kuchennych w Warszawie w praktyce: co i jak?
Projekt mebli kuchennych w Warszawie w praktyce: co i jak?
Mimo że w Warszawie jest wiele miejsc, w których można naprawdę smacznie zjeść na mieście, prawie każdy, kto posiada własne mieszkanie, chciałby mieć dobrze urządzoną kuchnię.
Ostatnie wpisy