Rodzinne zdjęcia – jak udekorować nimi dom?

Rodzinne zdjęcia – jak udekorować nimi dom?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszych czasach pamiątkowe fotografie częściej wrzucamy do komputerowych folderów lub na Instagrama. Warto jednak je wywołać i udekorować nimi mieszkanie. Dzięki temu prostemu zabiegowi dom będzie sprawiał wrażenie cieplejszego i przytulniejszego.

Najbardziej tradycyjnym sposobem dekorowania ścian rodzinnymi zdjęciami jest powieszenie ich w ramkach. Obecnie coraz rzadziej wbija się gwoździe w ściany, aby powiesić fotografie. Możemy skorzystać z innych, o wiele bezpieczniejszych metod:

  • rzepy – montaż za ich pomocą nie jest skomplikowany – jeden rzep mocujemy na ścianie, a drugi na ramce, którą chcemy powiesić, i łączymy je ze sobą. W razie konieczności rzepy bez problemu można odkleić od ściany,
  • taśmy dwustronne – taśmę przyklejamy do ramki, odklejamy osłonkę i mocujemy zdjęcie na ścianie,
  • haczyki samoprzylepne – haczyki umożliwiają wieszanie nie tylko ramek, lecz także samych zdjęć. Musimy tylko odkleić samoprzylepny pasek i docisnąć haczyk do ściany,
  •  klej – dzięki specjalistycznym klejom do tworzywa również przymocujemy ramkę do ściany, musimy jednak pamiętać, że jest to metoda trwała.

Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z gotowych systemów do wieszania zdjęć. Takie systemy najczęściej są złożone z szyny, do której mocuje się ramki za pomocą linek i zaczepów. Popularnym sposobem jest także wieszanie rodzinnych fotografii na rozciągniętym sznurku (na przykład za pomocą klamerek).

Domowa galeria – układ ramek ze zdjęciami

Kolorowe fotografie z pewnością ożywią pomieszczenie, ale jeśli zostaną źle dobrane pod względem kolorystycznym, to wprowadzą wizualny nieład. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie powieszenie zdjęć, które łączy jeden przewodni kolor. Jeżeli zależy nam na eleganckim i stonowanym efekcie, zdecydujmy się na fotografie czarno-białe lub w sepii.

Planując domową galerię, zadbajmy także, aby zdjęcia powieszone razem pasowały do siebie tematycznie. Osobno (na przykład w różnych pomieszczeniach) wieszajmy fotografie ślubne czy ujęcia z wakacyjnych podróży. Dopasowane powinny być także ramki – najlepiej zdecydować się na jeden ich rodzaj i kolor. Możemy za to zaszaleć z ich rozmiarami i kupić zarówno większe, jak i mniejsze ramki.

Gdy mamy już wybrane zdjęcia i oprawy, możemy zaplanować układ fotografii. Mogłoby się zdawać, że wieszanie zdjęć nie jest skomplikowane i można to zrobić w dowolny sposób, jednak nieprzemyślany układ fotografii będzie po prostu źle się prezentował. Klasyczna, najprostsza kompozycja zakłada powieszenie ramek na jednej osi – pionowo lub poziomo, tak aby można było nakreślić niewidzialną linię, która je łączy. Pionowy układ ramek sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać na wyższe. Z kolei pozioma kompozycja sprawdzi się w eleganckich aranżacjach. Fotografie powinny znajdować się mniej więcej na linii wzroku domowników, czyli około 150–160 cm nad podłogą.

Popularne są również kompozycje symetryczne, w których nawet ramki o różnych kształtach i kolorach wyglądają spójnie. Przykładowo możemy powiesić największą oprawę w centrum, a dookoła niej umieścić mniejsze ramki. Kolejnym sposobem będzie wyznaczenie niewidzialnej linii i dobieranie ram w pary, tak aby stwarzały wrażenie lustrzanego odbicia. Innym pomysłem jest wieszanie zdjęć w jednakowych od siebie odległościach w określonych granicach, wyznaczonych na przykład krawędziami mebli.

Zdj. główne: congerdesign/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak aktywnie spędzać czas po pracy? 3 propozycje
Jak aktywnie spędzać czas po pracy? 3 propozycje
Oto 3 propozycje, dzięki którym odstresujesz się, poprawisz kondycję i spędzisz wspaniały czas, zapominając o obowiązkach. 
Jak skutecznie wykorzystać płytki z cegły w aranżacji wnętrz – praktyczne porady i inspiracje
Jak skutecznie wykorzystać płytki z cegły w aranżacji wnętrz – praktyczne porady i inspiracje
Odkryj, jak płytki z cegły mogą odmienić Twoje wnętrze. Praktyczne wskazówki i inspirujące pomysły na zastosowanie cegły w domowej aranżacji czekają na Ciebie w naszym artykule.
Farby epoksydowe do posadzek – zastosowanie i ich rodzaje
Farby epoksydowe do posadzek – zastosowanie i ich rodzaje
Farby epoksydowe nie są na rynku nowością, jednak dopiero od niedawna zyskują popularność. Sprawdź, gdzie i na jakie powierzchnie się je stosuje.
Ostatnie wpisy