Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Grillowanie to jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu przez wielu Polaków. Traktujemy je jako pretekst do zjedzenia czegoś dobrego, ale też możliwość towarzyskiego spotkania z bliskimi. Chodzi Ci po głowie organizacja grilla? Zobacz, o jakich rzeczach musisz pamiętać, aby na pewno się udał.
Podstawą grillowania jest oczywiście ruszt, na którym będziemy przygotowywać posiłki. Do wyboru mamy grille klasyczne, których paliwem jest węgiel lub jego pochodna, ale także propozycje gazowe i elektryczne. Jeśli korzystasz z tradycyjnego modelu węglowego, dobrym pomysłem będzie podpałka do grilla, dzięki której skutecznie przyspieszysz proces rozpalania. Można ją wybrać spośród produktów w płynie, ale także w formie kostek, które wykłada się na palenisko. W sprzedaży można spotkać też ekopodpałki, czyli przypominające siano lub trociny produkty, które nie zawierają żadnych szkodliwych substancji.
Warto też wyposażyć się w rozmaite akcesoria, które pomogą nam choćby w operowaniu potrawami. Mamy na myśli takie artykuły jak wykonane ze stali szlachetnej łopatki, szczypce i widelce, służące do obracania kiełbasek i grillowanych warzyw. Przydatne bywają także rozmaite opiekacze, a dla miłośników szaszłyków również długie wykałaczki, na które nabijemy kolejne produkty. Poza tymi drewnianymi na uwagę zasługują metalowe szpilki wielokrotnego użytku, które po zjedzeniu wystarczy przemyć. Nie zapomnijmy też o zapalniczce z długim trzonkiem, co ułatwi dotarcie w każde miejsce.
W swoich zasobach dobrze jest mieć również fartuch, dzięki któremu nie trzeba będzie obawiać się o ubrudzenie swojej kreacji. Po zakończonej uczcie warto też mieć w zasięgu szczotkę, dzięki której skutecznie oczyścimy ruszt, przygotowując go na kolejną posiadówkę. Można się wspomóc także preparatami odtłuszczającymi, które pomogą w usunięciu trudniejszych zabrudzeń.
W przypadku grilla węglowego możemy skorzystać z dwóch odmian węgla – tradycyjnych bryłek i tzw. brykietu. Co je różni? Przede wszystkim skład, ponieważ węgiel to jedynie zwęglone drewno, z kolei brykiet jest sztucznie wytworzonym produktem, na który poza drewnem składa się też skrobia, co wpływa na jego konsystencję. Pierwszy szybko się rozpala, ale i równie szybko spala, natomiast kolejny na rozruch potrzebuje nieco więcej czasu, ale znacznie dłużej będzie utrzymywać wysoką temperaturę. Różnice widać też na oko – węgiel charakteryzuje się nieregularnym kształtem i różnym rozmiarem bryłek, co w przypadku brykietu nie ma miejsca, gdyż tu wszystkie kawałki są równe i do siebie podobne.
Zarówno węgiel, jak i również brykiet mają swoich zwolenników i przeciwników. Jedni zachwycają się krótkim czasem rozpalania węgla, inni preferują wygodniejszy w użyciu i bardziej ekonomiczny brykiet. Wiele zależy oczywiście od tego co i w jakich ilościach zamierzamy przygotowywać, jednak nie pozostawia wątpliwości, że zarówno jeden, jak i drugi spełnią swoje zadanie, bez względu na to, co wybierzemy.
Zdjęcie główne: pexels.com/Luis Quintero