Szkodniki w kuchni – jak się ich pozbyć?

Szkodniki w kuchni –  jak się ich pozbyć?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kuchnia to niestety miejsce, w którym najczęściej pojawiają się różnego rodzaju nieproszeni goście. Jedzenie przechowywane w szafkach często sprzyja osiedleniu się szkodników takich jak mole kuchenne czy innych nieprzyjemnych stworzonek. Jak się ich jednak pozbyć? 

Jak się pozbyć moli z kuchni?

Musisz w pierwszej kolejności wyrzucić wszystkie zainfekowane produkty. Zazwyczaj osiedlają się one w mąkach, kaszach, czy innych suchych produktach spożywczych. Pamiętaj także, że mole potrafią się przebić przez każdą folię i opakowanie, a ich larwy mogą być na pierwszy rzut oka niewidoczne, dlatego też warto w profilaktycznie wyrzucić nie tylko produkty, w których jasno widzisz obecność moli i ich larw, lecz także wszystkie inne, z którymi mogły mieć kontakt. Po wyrzuceniu zainfekowanych produktów dokładnie umyj szafki ciepłą wodą z mydłem – dla pewności możesz do umycia szafek użyć także roztworu wody z octem oraz olejkiem cytrusowym. Innym domowym sposobem na mole są także plastry pomarańczy z goździkami umieszczone w szafce. Dobrą pułapką, którą możesz wstawić do szafki, jest także ocet winny z winem wytrawnym – ta pułapka na mole skutecznie przyciągnie owady, które będą topić się w roztworze. Aby mieć pewność, że szkodniki zniknęły na dobre z Twojej kuchni, możesz także zaopatrzyć się w środek na mole, na przykład ten oferowany przez sklep ogrodniczy GardenFlora.

Podobnie wygląda sytuacja, jeśli w kuchni zadomowił się wołek zbożowy. Jest to mały insekt, który podobnie jak mole kuchenne, może zaatakować mąkę, ryż, kaszę i inne suche produkty.

Muszki owocówki w kuchni

Równie często co mole w kuchni pojawiają się również muszki owocówki. Są to niezwykle malutkie owady, które potrafią namnożyć się w zawrotnym tempie. Najczęściej można je spotkać w pobliżu psującej się żywności lub fermentujących, wilgotnych substancji. Aby się ich pozbyć się konieczne będzie przygotowanie roztworu z wody, octu i kilku kropli płynu do naczyń. Taki roztwór należy pozostawić na blacie lub parapecie, a muszki zwabione zapachem wlecą do niego. Inną domową pułapką mogą stać się bardzo dojrzałe owoce. Nakryj je folia spożywczą, a następnie zrób w folii wykałaczką kilkanaście małych otworów.

Mrówki 

Aby się ich skutecznie pozbyć, staraj się przechowywać jedzenie w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub lodówce. Dodatkowo, miejsca, w których mrówki się pojawiają, posyp sodą oczyszczoną lub proszkiem do pieczenia. Możesz użyć też cynamonu, soli czy pieprzu, który skutecznie je odstraszy.

Zdj. główne: Darwin Vegher/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zakwas na żurek z ekologicznej mąki żytniej
Zakwas na żurek z ekologicznej mąki żytniej
Żurek to jedna z tradycyjnych zup, będąca podstawą naszej rodzimej kuchni.
Czy wypożyczenie sprzętu budowlanego jest korzystnym rozwiązaniem dla małych firm?
Czy wypożyczenie sprzętu budowlanego jest korzystnym rozwiązaniem dla małych firm?
Na polskim rynku usługowym codziennie rejestrowane są setki nowych działalności gospodarczych. Największy odsetek z nich stanowią firmy budowlane.
Zalety i zastosowanie izolacji poddaszy pianką poliuretanową
Zalety i zastosowanie izolacji poddaszy pianką poliuretanową
Dowiedz się, dlaczego izolacja poddaszy pianką poliuretanową cieszy się rosnącą popularnością. Uzyskaj więcej informacji o zaletach i szerokim zastosowaniu tej innowacyjnej metody termoizolacji.
Ostatnie wpisy