Farby epoksydowe do posadzek – zastosowanie i ich rodzaje

ORGANIZACJA
Farby epoksydowe do posadzek – zastosowanie i ich rodzaje
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rodzaj powłoki na posadzce w garażu, warsztacie czy zakładzie przemysłowym ma ogromne znaczenie nie tylko ze względów wizualnych. Jakość podłogi oraz właściwości pokrywającego ją tworzywa wpływają na bezpieczeństwo pracy oraz użyteczność danej przestrzeni. Najbardziej polecanym w ostatnim czasie rozwiązaniem są farby epoksydowe, które są praktycznym i uniwersalnym sposobem na zabezpieczenie posadzki.  

Czym jest farba epoksydowa i czym się charakteryzuje?  

Farba epoksydowa jest preparatem raczej profesjonalnym, nie stosuje się jej przy zwykłym, domowym remoncie, a raczej z zakładach przemysłowych czy warsztatach. Jest ona bowiem stworzona do zadań specjalnych, pokrywania trudnych materiałów, wyrównywania powierzchni i znoszenia naprawdę dużych obciążeń. Nadaje się do malowania betonu, metalu, drewna, a nawet tak wymagających powierzchni, jak na przykład ceramiczne płytki. Farby przemysłowe zabezpieczają powierzchnię przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi oraz korozją. Produkuje się je na bazie syntetycznych, jedno- lub dwuskładnikowych, żywic epoksydowych.Utwardzona żywica epoksydowa nie topi się i nie rozpuszcza nawet pod wpływem środków chemicznych czy wysokich temperatur. Dzięki bardzo silnym wiązaniom chemicznym jest naprawdę trwała i odporna na uszkodzenia oraz obciążenia.   

Gdzie i po co stosuje się farby epoksydowe?   

Posadzkę z żywicy epoksydowej można spotkać na przykład w fabrykach, magazynach, na parkingach czy w garażach. Farby żywiczne mają właściwości utwardzające, silnie wodoodporne, uszczelniające, a do tego są samopoziomujące. Oznacza to, że za pomocą takiego środka można wyrównać powierzchnię posadzki, uzupełnić niektóre ubytki, a także uszczelnić na przykład przestrzenie między podłogą a ścianą. Żywica tworzy na podłodze także powłokę antypoślizgową, dzięki czemu poruszanie się po podłodze, pomimo jej wysokiego, bardzo estetycznego i efektownego połysku, jest całkowicie bezpieczne. Równa, gładka powierzchnia posadzki umożliwia bezproblemowe poruszanie się po niej zarówno ludzi, jak i pojazdów, a dzięki dużej wytrzymałości, po posadzce potraktowanej farbą epoksydową mogą nawet jeździć samochody. Dzięki równej powierzchni bez załamań i zakamarków, podłogę łatwo jest też utrzymać w czystości.   

Co można pomalować farbą epoksydową?  

Farby żywiczne nadają się do praktycznie każdego rodzaju powierzchni. Doskonale sprawdzają się w przypadku podłogi betonowej, uszczelniając jej strukturę i wyrównując wszelkie niedociągnięcia i załamania. Taką farbą można pomalować również drewno – w tym przypadku żywica epoksydowa zadziała jak bardzo skuteczny lakier. Drewno nabierze właściwości wodoodpornych, a dodatkowo zostanie utwardzone, dzięki czemu stanie się bardziej wytrzymałe. Farby epoksydowe bez problemu trzymają się także powierzchni metalowych, chroniąc je przed korozją i tworząc na nich antypoślizgową powłokę.  

Zdjęcie główne: La Miko/pexels.com

materiał partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak odpowiednio dobrać elementy małej architektury do przestrzeni miejskiej?
Jak odpowiednio dobrać elementy małej architektury do przestrzeni miejskiej?
Zapoznaj się z kluczowymi czynnikami, które należy uwzględnić przy wyborze elementów małej architektury do przestrzeni miejskiej, aby poprawić zarówno estetykę, jak i funkcjonalność miejskich ulic i placów.
Sposób na zmęczone i suche oczy
Sposób na zmęczone i suche oczy
Ciągłe patrzenie w ekran telefonu czy komputera ma negatywne skutki dla naszych oczu. Sprawdź, jak pomóc suchym i zmęczonym oczom?
Jak przechowywać pluszowe misie?
Jak przechowywać pluszowe misie?
Są ulubionymi zabawkami naszych dzieci – pluszowe misie, bo o nich mowa, powinny mieć w naszym domu swoje szczególne miejsce. Gdzie najlepiej je przechowywać?
Ostatnie wpisy