Co może przydać się hodowcy?

Co może przydać się hodowcy?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nowy rok rozpoczął się na dobre, a zima wydaje się właśnie rozkręcać. Jako hodowca z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się na roztopy i wiosnę i o co zadbać na gospodarstwie, kiedy masz na to jeszcze czas i przestrzeń. Warto już dzisiaj zadbać o najważniejsze kwestie, by ze spokojem oczekiwać na wyższe temperatury.

Przede wszystkim zadbaj o swoich podopiecznych

Jako hodowca bydła z pewnością zdajesz sobie sprawę ze wszystkich potrzeb swoich zwierzęcych podopiecznych. Podstawową kwestią jest zapewnienie bydłu odpowiednich warunków – odgrodzonego miejsca do odpoczynku, chroniącego przed niskimi temperaturami, żywności oraz wody, a także potrzebnej ilości ruchu. W oczekiwaniu na wiosnę, warto zastanowić się, czy wszystkie systemy obecne w budynkach gospodarczych działają bez zarzutu i zapewniają zwierzętom optymalne warunki bytowania. Sprawdź, czy Twoje budynki gospodarcze są szczelne i utrzymują odpowiednią temperaturę. Obejrzyj uważnie ściany i sufity, aby upewnić się, że nigdzie nie zaczęły rozwijać się grzyby. Z pewnością warto również sprawdzić stan koryt z żywnością i ocenić, jak działają poidła dla bydła. Taki niewielki przegląd podstawowego sprzętu może w istotny sposób ułatwić Ci przygotowanie się do wiosny i zrobienie listy rzeczy, o które warto zadbać, zanim zacznie się cieplejszy sezon.

Chroń swoje gospodarstwo przed chorobami

Poza zadbaniem o podstawowy sprzęt, warto upewnić się również, że wszystkie Twoje zwierzęta są zdrowe. Warto przy tym pamiętać, że zachorowalność świń na choroby takie jak dyzenteria jest bardzo wysoka i czasami nawet odpowiednie szczepiania mogą okazać się niewystarczające. W ramach profilaktyki zdrowotnej zwierząt należy uważnie obserwować trzodę, a także stosować odpowiednią paszę (zapewniającą wszystkie niezbędne do rozwoju składniki odżywcze). W niektórych przypadkach dobrym pomysłem może okazać się rozważenie dodania do żywności dla bydła preparatów profilaktycznych. Objawami dyzenterii, która jest bakteryjną chorobą jelit mogącą powodować pogorszenie jakości krwi, są przede wszystkim biegunkami z krwią, odwodnieniem zwierząt, utratą przez nie kondycji fizycznej, a ostatecznie nawet śmiercią. Jeżeli decydujesz się na zakup nowych zwierząt, koniecznie obserwuj przybyłe na Twoje gospodarstwo sztuki ze szczególną uwagą.

Przygotuj się na nowe inwestycje

Zima to nie tylko czas porządkowania, naprawiania i przygotowywania się na wiosnę. To także świetny okres sprzyjający planowaniu nowych inwestycji i rozwoju gospodarstwa! W czasach szalejącej inflacji i niepewności ekonomicznej, warto mieć jakiś awaryjny plan pozyskania pieniędzy. Jeżeli prowadzisz własne gospodarstwo, z pewnością możesz zastanowić się nad produkcją własnej, naturalnej żywności. Na przykład, jeżeli posiadasz krowy, kozy lub owce, urządzeniem, którego zakup warto rozważyć, może być maselnica. Dzięki niej przerobisz mleko na masło, które obecnie osiąga niebotyczne ceny w sklepach spożywczych i marketach. W ten sposób możesz nie tylko zarobić, ale również wspomóc lokalną społeczność alternatywnym, ekologicznym i naturalnym produktem, który z pewnością wspaniale sprawdzi się jako dodatek do potraw.

Fot.: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne wejście do domu z uwzględnieniem bezpieczeństwa i designu?
Jak wybrać idealne wejście do domu z uwzględnieniem bezpieczeństwa i designu?
Zapewnij swojemu domowi bezpieczeństwo bez rezygnacji z estetyki. Dowiedz się, jak połączyć funkcjonalność i design przy wyborze drzwi wejściowych.
Betonowe meble – gdzie je wstawić?
Betonowe meble – gdzie je wstawić?
Meble betonowe to prawdziwy hit, jeśli chodzi o trendy w aranżacji wnętrz. Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na meble wykonane z betonu oraz gdzie je postawić, aby stworzyć niepowtarzalne wnętrze.
Sałatka z burakiem na 4 sposoby
Sałatka z burakiem na 4 sposoby
Masz ochotę na sałatkę z burakami i szukasz kulinarnych inspiracji? Poznaj szybkie, smaczne i nieskomplikowane przepisy na zdrowe sałatki z tym wyjątkowym warzywem!
Ostatnie wpisy