Artykuł sponsorowany
Oliwki oraz tłoczona z nich oliwa mają bardzo charakterystyczny smak, który nie każdemu pasuje. Wielu znawców kuchni mówi, że to tych smaków trzeba dojrzeć, by je docenić. My mamy jednak inną teorię – należy dodawać je do odpowiednich potraw! Odrobina oliwy potrafi fantastycznie wydobyć i podkreślić smak większości dań, a oliwki będą ciekawym i wyrazistym akcentem w pozornie nijakich potrawach. Zobacz, do czego warto w kuchni dodać oliwę oraz oliwki.
Kuchnia włoska opiera się właśnie na oliwie i wiele dań z Włoch zyskuje nowy wymiar dzięki dobrej jakości oliwie z pierwszego tłoczenia. Oliwa pełni nawet rolę sosu, w takich makaronach, jak aglio olio e peperoncino. Aromat czosnku i oliwy oraz pikantność papryczki peperoncino tworzą niepowtarzalną kompozycję, która z dodatkiem odrobiny słonego parmezanu jest pełnoprawnym i bardzo smacznym daniem. Inne makarony, nawet klasyczne spaghetti bolognese z dodatkiem oliwy zyska wyrazistości i stanie się bardziej włoskie.
Makaron jest o tyle wdzięczną potrawą, że z jakichkolwiek dodatków można wyczarować z nim pyszne i całkiem wykwintne danie. Jeśli nie masz w lodówce nic konkretnego, a jedynie resztki produktów, których używa się rzadko, jak na przykład suszone pomidory, pesto czy oliwki zielone, z ich połączenia możesz stworzyć pyszne danie na obiad lub kolację.
W Polsce pizzę je się z wieloma dodatkami, a polewa się ją keczupem, sosem czosnkowym lub tysiąca wysp. Dla Włochów to wręcz zbrodnia i bezczeszczenie ich narodowego dania. Prawdziwa włoska pizza ma zaledwie kilka (zazwyczaj maksymalnie do trzech) dodatków i pod żadnym pozorem nie wolno polać jej sosem. Jej smak podkreśla właśnie oliwa z oliwek. Jako dodatek do pizzy może być ona aromatyzowana na przykład czosnkiem, bazylią lub ostrą papryką. Bogaty smak oliwy podkreśla położone na pizzy dodatki i nawilża ciasto, które jest o wiele smaczniejsze z dodatkiem tłuszczu.
Grecja słynie z pysznych oliwek. To właśnie tam rosną najlepszej jakości i najsmaczniejsze odmiany oliwek. Sałatka grecka, jak sama nazwa wskazuje, zawiera wszystko to, co Grecja ma najlepsze – pomidory, ogórki, pokruszony ser feta, pokrojoną w piórka czerwoną cebulę oraz oliwki kalamata. Ta sałatka nie potrzebuje żadnego sosu, jej smak może podkreślić ewentualnie grecka oliwa z oliwek, której smak nieco różni się od odmiany włoskiej.
Ta pyszna i bardzo zdrowa pasta z ciecierzycy to coraz bardziej popularna wśród Polaków przekąska. Możesz w bardzo łatwy i tani sposób przygotować ją w domu. Potrzebujesz tylko ciecierzycy, namoczonej i ugotowanej lub już przygotowanej ze słoika, do tego trochę pasty z sezamu – tahini, sok z cytryny oraz właśnie oliwy z oliwek. Po zblendowaniu składników na gładką masę, możesz podawać gotowy hummus z warzywami, na przykład marchewką lub selerem naciowym oraz z chlebem pita lub grzankami czosnkowymi. Do hummusu z powodzeniem można dodać także pastę z pomidorów, wędzoną paprykę lub czosnek, by nieco zmodyfikować jego smak. Hummus w miseczce warto polać oliwą z oliwek, by nie wysychał.
Oliwa oraz same oliwki mają wiele zastosowań w kuchni. Oliwki, zwłaszcza jeśli są nadziewane anchois lub migdałami, mogą być pysznym i bardzo eleganckim dodatkiem do deski wędlin i serów. Z kolei oliwa z oliwek, zarówno do podsmażania dodatków do makaronu, jak i w roli sosu do pizzy czy sałatki, jest wspaniałym sposobem na wydobycie smaku potrawy. Nie bój się eksperymentować i używać tych składników w swojej kuchni.
Zdjęcie główne: Mareefe/pexels.com