Czekoladowe trufle są łatwo dostępne w niemal każdym sklepie, jednak najlepiej smakują te przygotowane samodzielnie. Poznaj dwa proste przepisy na domowe trufle!
Historia trufli rozpoczęła się we Francji. To tam, zupełnie przez przypadek, mistrz kulinarny Auguste Escoffier wynalazł ten popularny i jedyny w swoim rodzaju deser. Wszystko przez pomyłkę, do której doszło, gdy zamiast z masą jajeczną gorąca śmietanka wymieszała się z płynną czekoladą. Jak się okazało, powstałą masę po zahartowaniu można było dowolnie formować, nadając jej różne kształty.
Czekolada przede wszystkim
Cukierki trufle charakteryzują się przede wszystkim intensywnym czekoladowym smakiem. Jest to zasługą ganaszu, czyli składnika powstającego z połączenia rozpuszczonej czekolady z podgrzaną śmietanką kremówką.
Trufle mogą przybierać różne formy (najpopularniejsze są te w kształcie kulek), jednak to, czego nie może w nich zabraknąć, to duża ilość czekolady. To właśnie ona sprawia, że trufle mają odpowiednią konsystencję i są bardzo ciężkie. Cukierki te najczęściej obtoczone są w kakao, cynamonie, cukrze pudrze, siekanych orzechach lub płatkach migdałów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyrządzić je np. z płatkami chili albo przyprawą curry.
Składniki na trufle
Istnieje wiele przepisów na trufle. I chociaż każdy z nich jest w pewien sposób do siebie zbliżony, to pewne niuanse mogą zadecydować o ostatecznym efekcie i walorach smakowych deseru. Klasyczna, sprawdzona receptura, od której warto rozpocząć przygodę z samodzielnym przygotowywaniem trufli, obejmuje następujące składniki:
10 tabliczek czekolady o zawartości kakao minimum 70% (można użyć też czekolady białej lub mlecznej),
375 g śmietany kremówki 30%,
2 opakowania cukru waniliowego,
prawdziwe kakao,
kieliszek rumu (zamiast rumu może być też brandy, koniak, likier pomarańczowy, amaretto albo dowolna wódka czysta).
Przygotowanie domowych trufli
Rozpuść 7 tabliczek czekolady w kąpieli wodnej.
Doprowadź do wrzenia śmietanę kremówkę, po czym zdejmij ją z ognia i połącz z czekoladą.
Dodaj cukier waniliowy i alkohol.
Powstałą masę wlej do dużej formy wyłożonej papierem do pieczenia (masa powinna osiągnąć wysokość około 2 cm), a następnie wstaw do lodówki na 12 godzin.
Po upływie tego czasu natnij masę nożem (zrób to tak, żeby uzyskać kratkę o boku 1,5 cm).
Uformuj szybko kulki i wstaw je lodówki.
Pozostałą część czekolady rozpuść w kąpieli wodnej i pozostaw do lekkiego ostygnięcia.
Gdy czekolada lekko ostygnie, zacznij obtaczać w niej dobrze schłodzone kulki, po czym ponownie wstaw je do lodówki.
Po kilkunastu minutach wyjmij kulki z lodówki i oprósz kakao, cukrem pudrem, siekanymi orzechami albo dowolnym innym dodatkiem.
Wskazówki
Warto pamiętać o tym, żeby podczas przygotowywania trufli, które będą jadły dzieci, nie dodawać do nich alkoholu.
Domowe trufle można przechowywać w lodówce do trzech tygodni.
Trufle najlepiej przechowywać w metalowym pojemniku.
Do przygotowania trufli możesz wykorzystać mieszankę różnych czekolad, np. deserowych i mlecznych.
Jeśli posiadasz silikonową foremkę na lód lub inną foremkę na trufle (np. w kształcie serc), możesz jej użyć. Wystarczy wgłębienia oprószyć kakao (lub innym dodatkiem), wypełnić gęstniejącą masą, a następnie dokładnie ugnieść. Foremki wypełnione masą należy odstawić do lodówki do całkowitego zgęstnienia, po czym obtoczyć w posypce po wyjęciu z foremki.
Czekoladę w kąpieli wodnej można roztopić w następujący sposób: połamaną na kosteczki czekoladę włóż do miski (szklanej), a następnie postaw naczynie na garnku z małą ilością lekko gotującej się wody (około jednej szklanki). Pamiętaj jednak, aby dno miski nie dotykało wody. Roztop czekoladę, mieszając ją od czasu do czasu, a po roztopieniu zdejmij z garnka. Uważaj, żeby nie dostała się do niej ani kropla wody!
Odkryj kluczowe aspekty dobierania mat izolacyjnych do dachu: od wyboru materiałów po analizę kosztów. Przeczytaj i dowiedz się, jak skuteczna izolacja może podnieść wartość Twojego domu.