Ananas to egzotyczny, niskokaloryczny owoc uwielbiany przez wiele osób. Część z nich nie wie, jak wybrać i przechować ananasa. Czym się kierować podczas zakupów owocostanu ananasa jadalnego? Sprawdźmy!
Jakie korzyści zdrowotne wiążą się z regularnym jedzeniem ananasa? Ten popularny owoc, którego ojczyzną jest Brazylia, stanowi dobre źródło witaminy A, B1, B2, B5, B6, B9, C i minerałów – wapnia, manganu, potasu i magnezu. Mimo słodkiego smaku zaliczany jest do niskokalorycznych owoców – w 100 g świeżego ananasa zawarte jest około 50 kilokalorii. Natomiast ananas z puszki jest prawdziwą bombą kaloryczną i wskutek obróbki termicznej, pozbawiony jest wielu cennych wartości. Ważnym składnikiem egzotycznego owocu jest też enzym o nazwie bromelaina, który wspiera układ trawienny, ułatwiając trawienie białka. To nie koniec zalet. Ananas wzmacnia kości, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe.
Aby móc delektować się wyśmienitym smakiem ananasa, najpierw należy kupić w pełni dojrzały okaz. Wbrew pozorom nie jest to takie proste i oczywiste, jak w przypadku kupna innych owoców. Jak rozpoznać i wybrać dojrzałego ananasa? Oto, na co należy zwrócić uwagę:
Robiąc zakupy w lokalnym warzywniaku lub na targu, należy zwrócić uwagę na liście – idealny moment do spożycia owocu jest wtedy, gdy przybierają one żywo zielony lub zielonkawo-żółty odcień. Oczywiście kolor to nie jedyny czynnik, jaki należy uwzględnić. Warto spróbować wyciągnąć najmniejszy liść – jeśli łatwo wychodzi, możemy śmiało włożyć ananasa do zakupowego koszyka.
Skutecznym i prostym sposobem na sprawdzenie czy ananas jest gotowy do spożycia, może okazać się powąchanie owocu. Jeśli u jego podstawy wyczuwamy intensywną, słodką woń – całkowicie dojrzał. Natomiast, gdy nie czujemy żadnego zapachu, prawdopodobnie ananas musi jeszcze „odleżeć swoje”. Z kolei ostry zapach świadczy o tym, że owoc już przejrzał.
Ważną wskazówką w ocenie stopnia dojrzałości ananasa powinna być dla nas jego tekstura. Dojrzały okaz charakteryzuje się twardą skorupą, jednocześnie jest nieco miękki przy ściśnięciu. Natomiast bardzo twardy owoc, prawdopodobnie nie jest wystarczająco dojrzały. O czym jeszcze pamiętać? Należy dokładnie obejrzeć produkt spożywczy z każdej strony, aby upewnić się, czy nie zawiera pleśni.
Osoby, które często kupują ananasy, wyznają zasadę, że im cięższy okaz, tym bardziej soczysty i dojrzalszy. Dlatego warto wybierać w sklepie te owoce, które ważą więcej od pozostałych.
Skoro wiemy już, dlaczego warto jeść ananasy i jak rozpoznać dojrzałe owoce, warto przedstawić podstawowe zasady przechowywania tego typu produktu. Ananas, jak większość egzotycznych owoców źle znosi niskie temperatury, dlatego nie powinniśmy przechowywać go w całości w lodówce. Optymalna będzie temperatura pokojowa – wtedy najdłużej zachowa świeżość. Wielu fanów ananasów zastanawia się, jak długo można je trzymać w kuchni. Optymalny czas to 5-7 dni, w tym okresie powinniśmy spożyć owoc (pamiętając o usunięciu włóknistego środka). W przypadku pokrojonego ananasa, który dość szybko wysycha, należy zjeść jego kawałki w ciągu 2-3 dni (przechowując je w lodówce najlepiej w szklanym pojemniku lub przykryte z wierzchu folią spożywczą). Czy można zamrozić ananasa? Nie jest to dobry pomysł, ponieważ po rozmrożeniu nie będzie miał pierwotnej konsystencji i soczystego miąższu.
Podsumowując, regularne spożywanie ananasa pozwala zachować dobre zdrowie i jest świetnym urozmaiceniem diety dorosłych i dzieci. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom uda Wam się kupić dojrzały i pyszny okaz, który posłuży za bazę soku lub sałatki owocowej. Ananas doskonale sprawdza się także jako dodatek do ciast i tortów.