Jak wyczyścić szkolny plecak?

RODZINA
Jak wyczyścić szkolny plecak?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pierwszy dzwonek już zabrzmiał, co oznacza, że dzieci wróciły po wakacjach do szkolnych obowiązków. Ważnym elementem wyprawki do szkoły jest odpowiedni plecak w którym dziecko nosi książki, zeszyty czy pojemnik z lunchem. 

 

Czasami nie trzeba kupować nowego plecaka, a wystarczy wyczyścić ten z poprzedniego roku. Sprawdź, jak to zrobić szybko i skutecznie! 

Odświeżenie szkolnego plecaka może być świetnym sposobem na zaoszczędzenie kilku złotych, zwłaszcza że we wrześniu rodziców zwykle czeka mnóstwo wydatków. Lipiec i sierpień to doskonały moment, aby pomyśleć o upraniu plecaka, gdyż wówczas może on wyschnąć na balkonie lub w ogrodzie.

Jeśli plecak nie jest mocno zanieczyszczony, czasami wystarczy włożyć go do pralki na standardowy program czyszczący. Warto pamiętać o tym, że plecaka nie należy suszyć w suszarce bębnowej, ponieważ zbyt mocne wirowanie może doprowadzić do jego deformacji. Nieco bardziej kłopotliwa będzie sytuacja, kiedy plecak naszego dziecka jest pokryty plamami, ale również z tym można się uporać.

Czyszczenie szkolnego plecaka – jak to zrobić?

Przygotowanie szkolnego plecaka do czyszczenia

Przed przystąpieniem do prania plecaka należy dokładnie opróżnić jego zawartość. Nie powinny znajdować się w nim żadne okruchy, drobiazgi czy resztki jedzenia. Aby dokładnie pozbyć się zabrudzeń, można użyć odkurzacza lub trzepaczki do dywanów. 

Niektóre zakamarki mogą być szczególnie trudne do wyczyszczenia lub odkurzenia, wówczas można użyć pędzla do makijażu. Podczas prania wszystkie kieszenia powinny być otwarte.

Jak wyczyścić plecak z plam?

Wylany napój, ślady po flamastrach czy plamy z błota to dość powszechne zabrudzenia na szkolnych plecakach. Przygotowując plecak do nowego roku szkolnego, warto znaleźć sposób, dzięki któremu plamy zostaną sprane.

Mocno zaplamiony materiał warto przed praniem potraktować własnoręcznie przygotowanym odplamiaczem. W tym przypadku świetnie sprawdzi się roztwór wody utlenionej wymieszanej z płynem do mycia naczyń. Ten środek czyszczący znakomicie radzi sobie z plamami tłuszczu czy resztkami jedzenia. Jednocześnie możemy mieć pewność, że tkanina nie będzie odbarwiona czy uszkodzona. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, można do domowego odplamiacza dodać również 2 łyżeczki sody oczyszczonej. 

Postępuj zgodnie z instrukcją na metce plecaka

Przed zabraniem się za czyszczenie plecaka szkolnego warto zapoznać się z informacjami zawartymi na jego metce. Niektóre modele nie powinny być prane w pralce lub nie należy ich prać w wysokich temperaturach. Równie dokładnie można wyczyścić plecak, piorąc go ręcznie. Do szorowania plam i zabrudzeń przyda nam się szczotka o twardym włosiu np. szczotka ryżowa. Materiał warto zmoczyć ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń.

Jak dbać o czystość plecaka szkolnego?

Najlepszym sposobem na to, aby plecak wyglądał czysto i schludnie, jest dbanie o niego przez cały rok. Dzieciom warto przypominać, że plecak dobrze jest od czas do czasu przewietrzyć, a w razie zabrudzeń czyścić je na bieżąco. Plecak szkolny warto wyprać również w czasie ferii zimowych czy nieobecności dziecka w szkole. Dzięki takim działaniom ten niezbędny dodatek posłuży naszym pociechom przez dłuższy czas.

Zdjęcie główne: Mary Taylor/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gdzie zorganizować wieczór kawalerski?
Gdzie zorganizować wieczór kawalerski?
Planujesz wieczór kawalerski i zastanawiasz się, gdzie go zorganizować? Oto kilka sugestii i pomysłów na niezapomnianą imprezę!
Co to jest pozycjonowanie on-site? Poznaj tajniki i je wykorzystaj!
Co to jest pozycjonowanie on-site? Poznaj tajniki i je wykorzystaj!
Pozycjonowanie jest niezwykle istotnym zagadnieniem we współczesnym świecie opartym na e-commerce, gdyż ma podstawowy wpływ na widoczność witryny w sieci. Rynek e-handlu zdaje się powoli wypierać standardową sprzedaż i z roku na rok zyskuje na popularności nawet wśród sceptyków nowoczesnej technologii, co niedawno było całkowicie nie do pomyślenia.
5 przydatnych akcesoriów dla firm cateringowych
5 przydatnych akcesoriów dla firm cateringowych
Gastronomia i biznes cateringowy to często bardzo skomplikowana logistycznie zagadka. Podpowiadamy, jakie akcesoria kupić, by praca w tej branży była łatwa, przyjemna i skuteczna.
Ostatnie wpisy