Zimowe zabawy z dzieckiem w domu

RODZINA
Zimowe zabawy z dzieckiem w domu
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nie zawsze zimowa pogoda zachęca do zabaw na śniegu i lepienia bałwana. Często chłodne wieczory spędzamy z dzieckiem w domu. Jak zapewnić mu wówczas rozrywkę i zachęcić do wspólnej aktywności? Oto kilka propozycji domowych zabaw, które mogą zainteresować Twoje dziecko.

Zamiast sięgać po pilota od telewizora, komputer czy tablet, wspólny czas w domu możemy spędzić na kreatywnej zabawie. Psycholodzy nieustannie podkreślają, jak ważne jest przebywanie razem oraz żywy, pełen uwagi kontakt rodzica z dzieckiem. W mroźny, zimowy dzień mamy ku temu szczególnie sprzyjające warunki. Wspólna zabawa w domu będzie doskonałą okazją do zacieśniania więzi.

1. Domowa sztuka eksperymentalna

Świetną propozycją na kreatywne spędzenie czasu z dzieckiem w domu jest zabawa w artystów eksperymentatorów. Tacy artyści poszukują razem materiałów i narzędzi do stworzenia swoich dzieł – do pracy mogą użyć wszystkiego, co uda im się znaleźć w domu. Oprócz tradycyjnych farb czy kredek mogą to być wata, folia aluminiowa, kawałki materiałów, guziki, brokat czy pasta do zębów – cokolwiek wpadnie nam w ręce, a może zostać wykorzystane do amatorskiej twórczości artystycznej. 

Nasze obrazy warto przygotować na nieco twardszym papierze – takim, który utrzyma materiały o różnym ciężarze. Do ich przymocowania potrzebować będziemy kleju lub taśmy klejącej.

2. Wędkowanie

Ta zabawa cieszy dzieci w każdym pokoleniu. W sklepach z zabawkami znajdziemy nawet gotowe zestawy małego rybaka z poruszającymi się rybkami, które należy złowić na magnetyczną wędkę. Ale warunki do wędkowania możemy stworzyć także sami we własnym domu. Skonstruowanie sztucznego stawu, wędek, a także ryb może być pierwszym etapem wspólnej zabawy! 

Do zrobienia wszystkich rekwizytów potrzebne nam będą:

 • przezroczyste naczynie większych rozmiarów, 
 • metalowe kapsle od butelek, 
 • 2 ołówki, 
 • magnes,
 • kawałek sznurka,
 • kolorowy papier,
 • klej.

Przezroczyste naczynie będzie pełnić rolę akwarium. Z metalowych kapsli, papieru i kleju przygotujemy rybki. Oznaczmy kapsle pięcioma różnymi kolorami, przyklejając do nich kolorowy papier. Niech w każdej grupie kolorów będą co najmniej cztery kapsle. Z ołówków, sznurka i kawałka magnesu przygotujemy dwie wędki. Jeden koniec sznurka zawiązujemy na ołówku, drugi zaś wokół kawałka magnesu.

Kiedy wszystkie poszczególne rekwizyty mamy gotowe, wrzucamy kolorowe kapsle do naczynia. Teraz ustalamy reguły gry: kto pierwszy wyłowi rybki kapsle oznaczone tym samym kolorem, zaczyna łowić kolejny kolor i tak aż do wyłowienia wszystkich. Kto złowi najwięcej, wygrywa.

3. Żaglówki

Kolejna kreatywna zabawa, która pozwoli Twojemu dziecku puścić wodze fantazji. Wspólne tworzenie żaglówek, a potem uroczyste wypuszczanie ich na „głębokie” wody z pewnością będzie wspaniałą rozrywką dla każdego malucha. Do tej aktywności potrzebować będziemy:

 • plastikowego kubka (np. po serku, jogurcie),
 • słomki,
 • papieru kolorowego lub zwykłego,
 • taśmy klejącej,
 • ewentualnie: kredek, mazaków, wstążki, lekkich ozdób, które można przykleić do papieru.

Kubeczek będzie podstawą naszej łódki. Słomka stworzy maszt, zaś z papieru zrobimy żagle. Pozostałe rekwizyty posłużą nam do ozdobienia swoich łódek. Możemy też nadać im nazwy i podpisać, aby całe przedsięwzięcie zyskało powagę.

Ostatnim etapem zabawy będzie wypuszczenie łódek na wodę. Możemy to zrobić w wypełnionej wodą wannie, większej misce czy zlewie. Chyba nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić regaty! Kto pierwszy, dmuchając w żagle, doprowadzi swoją łódkę do mety, wygrywa.

Zdj. główne: Gary Ellis/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
4 rzeczy przydatne do organizacji przyjęcia w ogrodzie
4 rzeczy przydatne do organizacji przyjęcia w ogrodzie
Latem organizowanie przyjęć w ogrodzie cieszy się dużą popularnością. Przeczytaj, jak zaaranżować przydomową lub działkową przestrzeń i jakie sprzęty przydadzą się podczas imprezy.
Obsługa smartfonem urządzeń i systemów domowych – sposób na komfortowe życie
Obsługa smartfonem urządzeń i systemów domowych – sposób na komfortowe życie
Oto kilkanaście przykładów na sparowanie smartfona ze sprzętem RTV, AGD czy inteligentnymi systemami.
Kilka porad na efektywne sprzątanie kuchni
Kilka porad na efektywne sprzątanie kuchni
Zmęczona na samą myśl o porządkach w kuchni? Podpowiemy, jak efektywnie skrócić czas sprzątania.
Ostatnie wpisy