Jak wyczyścić złoty łańcuszek?

Jak wyczyścić złoty łańcuszek?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Złota biżuteria z czasem czernieje, tracąc swój urok i blask – to naturalny proces związany z użytkowaniem ozdób wykonanych ze szlachetnego surowca. Jak przywrócić łańcuszkowi ze złota piękny wygląd? 

Domowe sposoby na wyczyszczenie złotego łańcuszka

Złote łańcuszki w ostatnich latach wróciły do łask. Kobiety chętnie noszą te subtelne dodatki biżuteryjne, które pasują do praktycznie każdej stylizacji i okazji. Jak odświeżyć łańcuszek ze złota i sprawić, by lśnił niczym nowy wprost z salonu jubilerskiego? Oto najlepsze metody na czyszczenie złotej biżuterii:

Woda gazowana i detergent

Jeśli złoty łańcuszek nie posiada żadnych detali dekoracyjnych w postaci drogocennych kamieni, możemy przygotować dla niego kąpiel w wodzie gazowanej (niesodowanej) z kilkoma kroplami płynu do naczyń. Wystarczy moczyć w miseczce biżuterię przez około 15–20 minut. Następnie trzeba przetrzeć łańcuszek miękką ściereczką, opłukać pod bieżącą wodą, osuszyć i wypolerować irchą (naturalną lub syntetyczną). Po chwili zauważymy pozytywne zmiany – ozdoba odzyska połysk i charakterystyczny, intensywnie żółty kolor. 

Ciepła woda i soda

Kolejna domowa metoda na odświeżenie łańcuszka ze złota to zastosowanie mieszanki ciepłej wody i sody oczyszczonej (w proporcjach 1:1). Wystarczy połączyć dwa składniki aż do uzyskania konsystencji pasty i delikatnie wcierać w łańcuszek za pomocą bawełnianej szmatki. Jeśli nie mamy pod ręką sody, nic straconego – możemy zamiennie użyć proszku do pieczenia.

Sok z cytryny

Zabrudzony łańcuszek możemy również wyczyścić, używając soku wyciśniętego z cytryny. Jak to zrobić? Należy zamoczyć biżuterię w miseczce z sokiem i pozostawić na kilka godzin. Następnie złoty dodatek musimy dokładnie wypolerować i umyć w wodzie z dodatkiem mydła. Zamiast świeżej cytryny możemy wykorzystać też kwasek cytrynowy – efekt będzie taki sam (wszystkie nieestetyczne osady znikną z biżuterii).

Czym wyczyścić bardzo brudny łańcuszek ze złota?

Mocne zabrudzenia, których nie udało się usunąć powyższymi metodami, należy potraktować w bardziej zdecydowany sposób, sięgając np. po 50% roztwór spirytusu, denaturat lub… benzynę. Należy zamoczyć złotą ozdobę w jednym z wymienionych płynów na mniej więcej godzinę, a następnie dokładnie umyć i osuszyć. Pamiętajmy, by zachować ostrożność podczas czyszczenia złotego łańcuszka, tego typu biżuteria jest bardzo delikatna i łatwo ją uszkodzić. 

Jak przywrócić blask łańcuszkowi z białego złota? Zabieg rodowania

W przypadku wyrobów jubilerskich wykonanych z białego złota lepiej nie działać na własną rękę (czyszczenie białego kruszcu jest bardziej skomplikowane, niż jego żółtego wariantu). Świetne rezultaty uzyskamy, oddając spłowiały łańcuszek w ręce jubilera, który przeprowadzi zabieg rodowania, co pozwoli uwydatnić urok białego złota. Ile kosztuje tego typu usługa? W zależności od konstrukcji (stopnia skomplikowania) biżuterii, położenie nowej warstwy rodu to wydatek rzędu 50–100 złotych.

Jak dbać o złotą biżuterię? Praktyczne wskazówki

Jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się atrakcyjnym wyglądem łańcuszka z królewskiego kruszcu, musimy odpowiednio o niego dbać na co dzień. Zawsze ściągajmy biżuterię przed kąpielą lub wzięciem prysznica. Nie nośmy łańcuszka na plaży (ostry piasek i słona woda morska mogą go uszkodzić) ani podczas seansów w saunie (bardzo wysoka temperatura może spowodować szybkie nagrzanie się łańcuszka i doprowadzić do poparzeń skóry). Jako że złote dodatki biżuteryjne mogą reagować na pot wydzielany podczas ćwiczeń, powinniśmy ściągać łańcuszek również przed treningiem. 

Podsumowując, złoty łańcuszek to ponadczasowy element biżuterii, który warto mieć w swojej kolekcji. Mamy nadzieję, że dzięki naszym trikom dodatek zyska drugie życie i znów będzie zachwycał swoim pięknem tak, jak w dniu zakupu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zawód sprzątaczka – czy należy się go wstydzić?
Zawód sprzątaczka – czy należy się go wstydzić?
Zawód sprzątaczki to praca, która często jest niedoceniana i demonizowana przez społeczeństwo. Wielu ludzi uważa, że sprzątanie to zajęcie dla ludzi nisko wykształconych lub pozbawionych alternatywnych możliwości zatrudnienia. Jednakże praca sprzątaczki wymaga dużej precyzji, zaangażowania i cierpliwości, a także może przynieść satysfakcję z wykonywanej pracy i pozytywne relacje z klientami. Czy zatem należy się wstydzić wykonywania tego zawodu?
Zakwas na żurek z ekologicznej mąki żytniej
Zakwas na żurek z ekologicznej mąki żytniej
Żurek to jedna z tradycyjnych zup, będąca podstawą naszej rodzimej kuchni.
Jak tapeta imitująca cegłę może odmienić charakter Twojego wnętrza?
Jak tapeta imitująca cegłę może odmienić charakter Twojego wnętrza?
Odkryj nieoceniony potencjał tapety imitującej cegłę, która dodaje nowego wymiaru i wyrazistości Twoim wnętrzom. Zobacz, jak ta subtelna zmiana może zrobić ogromną różnicę!
Ostatnie wpisy